• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  332549,122
  % -1,15
 • BIST 100
  %

100 bin TL ile Yatırım Seçenekleri

100 bin TL ile Yatırım Seçenekleri

100 bin TL ile Yatırım Seçenekleri

100 bin TL ile yatırım seçenekleri nelerdir? Günümüzde pek çok insan bir miktar birikmiş paraya sahiptir ve bu birikmiş parayı değerlendirebilecekleri yatırım araçları aramaktadır. Çoğu insan, parasını riske atmak istemediğinden, mevduat veya döviz gibi yatırım araçlarını tercih eder. Fakat 100 bin TL ile yapabileceğiniz yatırımlar oldukça fazla çeşitlidir.

Düşük Riskli Yatırımlar

Yatırımcı portföyünün en az yarısı, yatırımlarını risk almadan veya çok az risk alarak gerçekleştirmek ister. Düşük risk, düşük getiri demektir, fakat yine de getiri elde edeceksiniz anlamına gelir. Peki düşük risk alarak yapabileceğiniz yatırımlar nelerdir?

Vadeli Mevduat

Vadeli mevduat, düşük riskli yatırımcı portföyü için ideal yatırım aracıdır. Herhangi bir risk teşkil etmez, güvenlidir ve kısa vadede de uzun vadede de yüksek getiri imkânı sunar. Vadeli mevduat ile yüksek getiri sağlama imkânınız vardır ve genelde ciddi getiriler olmasa da yine de belli oranda genelde enflasyon kadar para kazanırsınız.

Ortalama Güncel Getiri Oranları: %13,00-17,00 yıllık.

Para Piyasası Fonları

Düşük risk ile yatırım yapmak isteyenlerin tercih edeceği bir yatırım aracıdır. Bu fonlara, bankanız aracılığıyla kolaylıkla yatırım yapabilmektesiniz. Yatırım işleminiz süresince, paranızı günlük veya bir gün valörlü olarak çekme imkanına sahipsiniz. Genelde enflasyonu 1 ya da 2 puan geçen getiriler sağlar.

Ortalama Güncel Getiri Oranları: %14,00-19,00 yıllık.

Orta Riskli Yatırımlar

Yatırımcılar kendi tercihlerine bağlı olarak biraz daha risk alıp, orta riskli yatırım araçlarını tercih edebilir, bu araçlar genel olarak mevduattan çok daha fazla kazandırır fakat aynı zamanda hiç kazandırmama ya da anaparadan kayıp riskini de içerisinde barındırmaktadır.

Döviz

Döviz, orta riskli bir yatırımdır, kendi ülkenizdeki ekonomik gidişatın kötü olduğunu düşünüyorsanız, dövize yatırım yapabilirsiniz. Bu sayede dövizden elde edeceğiniz getiri, tahmininizin tutarlılığına bağlı olarak az veya çok olacaktır.

Dikkat, ana para kaybı riski vardır.

Altın

Altın, yatırım yapabileceğiniz mükemmel enstrümanlardan biri. Üstelik pek çok yatırım seçeneğine de sahip. Altına yatırım yaptığınız zaman uzun vadede genellikle kazanırsınız. Dünya piyasasındaki risklerin artışı, doların değer kaybetmesi, altının değer kazanacağı veya zaten kazandığı anlamına gelir. Özellikle altın son 10 yılda çok yüksek getiriler sağlamıştır.

Gayrimenkul

Orta riskli yatırım araçlarından biri de gayrimenkuldür. Taşınmaz mal anlamına gelen gayrimenkul, arsa, konut, işyeri gibi bunlardan herhangi biri veya hepsi anlamına gelir. Gayrimenkul yatırımı, iyi bir uzman ile yapıldığında hem kira getirisi hem de konut değerinden getiri sağlayacağından mutlaka tercih edilmelidir. Uzun vadede genellikle kazandıran bir yatırım aracıdır.

Riskli Yatırım Araçları

100 bin TL ile yatırım seçenekleri çok, fakat risk almak isteyen de çok. Riskli yatırım araçları paranızı bir yılda 2’ye 3’e ve hatta çok daha fazlasına katlayabilir, fakat kısa süre içerisinde yarı yarıya veya daha çok değer kaybı riski de vardır. Riskli yatırım araçlarını değerlendirirken tüm bunlara olabildiğince dikkat etmek gerekir.

Hisse Senedi Borsası

Riskli yatırım araçlarından biri de hisse senedi borsasıdır. Yüksek risk ihtiva etmekle beraber, kazanç olarak tatmin edici rakamlar sağlayabilir. Borsadan kazandıklarıyla servet sahibi olan, emekli olan, zengin olan bir sürü insan vardır. Yatırım odaklı olarak mutlaka tercih edilmelidir, üstelik ülke ekonomisine de yarar sağlar.

Emtia Borsası

Pamuk, kahve, mısır gibi ürünlerin alınıp satıldığı emtia borsası, riskli yatırım araçları kategorisindedir. Kolayca spekülasyona uğrayabilen emtia borsası, yüksek getiri sağlayan ender borsalardan biridir.

Yüksek Riskli Yatırım Araçları

Yüksek riskli yatırım araçları, genellikle çok düşük miktarlarla yatırım yapılan ve uzun vade yerine kısa vadede getiri sağlanan yatırım araçlarıdır.

Kaldıraçlı İşlemler Borsası

Kaldıraçlı işlem, paranızın belli bir kat oranında yüksek değerden işlem görüp, kar ve zarar oranınızın da buna göre şekillendiği borsadır. Normal borsadan tek farkı, işlemin kredili olmasıdır. Diyelim ki 100 kaldıraç kullandınız ve 1000 TL’niz var. Bu durumda paranız 100 bin TL gibi işlem görür, kar ve zarar durumu yine buna göre olur. İşlem yüzde 1 zararla kapanırsa, tüm paranızı kaybedersiniz çünkü paranız 100 bin TL olarak işlem görür, 1 bin TL kayıp da zaten 1 bin TL mevcut olan paranızı eritecektir. Aynı şekilde yüzde 1 kar durumunda, paranızı ikiye katlamış oluyorsunuz.