• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Pandemi dolayısıyla vatandaşların kredi alma isteği oldukça arttı. Bu bağlamda bankalar kredi kampanyaları düzenleyip vatandaşın yüzünü güldürüyor. 2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Devlet vatandaşlar için kredi kampanyaları düzenleyen bankalara ise destek vermeye devam ediyor.  Pandemi dolayısıyla zor günlerden geçen vatandaşlar kredi almak için bankaların önünde kuyruk oluşturuyor. En çok kredi alınan alan ise ihtiyaç, konut ve tüketici kredileri olarak kayda geçti. Özellikle 2. El araçlar bu dönemde oldukça moda. Sıfır araç alamayan vatandaşların 2. El araçlara yönelmesi esasen pek sürpriz değil.

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileri

Vade Seçenekleri Pek Değişmiyor

Bundan dolayı bankaların bir kısmı 2. El araçlara için bir miktar kredi vermeyi uygun bulurken büyük çoğunluğu tamamen kredilendirme yaparak 2. El aracın tamamı için kredi veriyor. Bu bankalardan bir tanesi İş Bankasıdır. İş Bankası düşük faiz oranları ve yerine göre 36 yerine göre 48 ay vade seçeneğiyle vatandaşa 2. El araba kredisi vermektedir. Bu krediyi verirken belli bir şart da koşmamaktadır.

Bankaların çoğunluğu pandemi sürecinden dolayı kefil ve teminat istememektedir. Kefil ve teminat isteyen bankalar sitelerinin duyuru kısmında açıklama yapmaktadır. Bir diğer banka ise ING Bank’tır. ING Bank vatandaşlar için kredi vermeye devam ederken kredi türlerinin içine araç kredisini desteklemiştir. Bu sayede vatandaşlar rahat bir şekilde kredi alıp rahatça araç sahibi olabilmektedir. Araç kredileri ve 2. El araç kredileri için vade seçenekleri ortalama olarak aynıdır. 36 ay ve 48 ay taksitlendirme seçeneği sunan bankalar daha fazla vade seçeneği oluşturamaz.

Merkez Bankası Vatandaşı Rahatlattı

Ancak özel kredilerde vade seçeneğinin sınırı artabilir. Faiz oranlarındaki değişim ise vatandaşların dikkatini çekmektedir. Buna göre Merkez Bankasının faizleri indirin çağrısından sonra bankaların birçoğu faizleri %1 seviyesinin altına çekti. Bu durum 2. El araçların kredi faiz oranlarına da yansıtıldı. Bu oranlara sahip olan bankalardan bir tanesi de Vakıf Bank’tır. Kamu banklarından olan Vakıf Bank vatandaşlar için kredi vermeye devam ederken bu kredilerin bir tanesi hatta en çok talep edileni 2. El araç kredisi oldu. Bu krediler başvuru zannedildiği kadar zor değildir.

Standart bir kredi için nasıl başvuru yapıyorsanız buna da yanı şekilde başvuru yapmanız beklenmektedir. Kefil ve teminat aramayan bankalar için gelir belgesini göstermeniz yeterli olacaktır. Bundan dolayı kimlik kartınız ve 3 aylık ikamet ettiğiniz evin faturalarına ek olarak maaş bordrosu veya gelir belgesini başvuru dosyanıza koymalısınız. 2. El Kredisi veren bankalar dosyayı inceldikten sonra 1 hafta içinde dönüş yapacaktır.

 

Sıfır veya ikinci al araç kredisi hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı okumanız da fayda var.