• ALTIN (TL/GR)
  495,59
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7540
  % 0,21
 • € EURO
  10,3906
  % -0,29
 • £ POUND
  12,0890
  % -0,81
 • ¥ YUAN
  1,3527
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,1202
  % -0,46
 • BITCOIN/TL
  313333,356
  % -4,53
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63

2. el otomobil sektöründe normalleşme telaşı!

2. el otomobil sektöründe normalleşme telaşı!

2. el otomobil sektöründe normalleşme telaşı!

Dünya genelinde hem koronavirüs salgınının etkisi hem de çip krizi nedeniyle ikinci el otomobil fiyatlarında ciddi yükselmeler meydana geldi. Çoğu kişi elindeki aracı satmaktan vazgeçerken, aracını satmak isteyen vatandaşlar da piyasa koşulları nedeniyle otomobillerini yüksek fiyattan satışa çıkardı. Tüm bu gelişmelerle birlikte Türkiye’de atılması beklenen normalleşme adımlarının 2. el otomobil piyasasında ciddi bir hareketlenmeye neden olacağı belirtildi.

SEKTÖRLER NORMALLEŞMEYE HAZIRLANIYOR

Alınacak kararların ardından birçok sektörün normalleşme dönemine girmesi bekleniyor. 2. el araç piyasasının şu dönemde durgunluğunu koruduğunu ileten oto galericiler, normalleşme sonrası hareketliliğin başlayacağını düşünüyor. Oto galericiler, normalleşme sonrasındaki dönemden ümitli olduklarını söylerken, fiyatların bu dönemde sabit kaldığını ancak normalleşme sonrası talebin artmasıyla fiyatların yükseleceğini belirtiyor.

İKİNCİ EL PİYASASINDA HAREKETLİLİK OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Kabine toplantısı sonrası sonrası normalleşme beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen oto galerici Yunus Ete, “Uzun süre kapalı olan sektörlerde bir hareketlilik olacak. Faiz oranlarında  indirim olursa 2. el araç piyasasında hareketlilik olacağını düşünüyoruz” dedi.

ŞU DÖNEM ARAÇ ALMANIN TAM ZAMANI

Araç fiyatlarının şu dönemde sabit kaldığının altını çizen Ete, “Fiyatlar bir süre böyle sabit ilerler. Uzun süredir fiyatlar böyle, yakın bir zamanda hareketlilik bekliyoruz. Normalleşmeyle birlikte hizmet veremeyen sektörler açıldığı zaman, piyasanın hareketleneceğini düşünüyorum. Normalleşmeden sonra otomotiv sektöründen bir talep olacak. Bu dönemde araç ihtiyacının artacağını düşünüyorum. Araç almak isteyen vatandaşlar için şu dönem tam zamanı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammed Fırat Aksoy