• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

2021 Dul Ve Yetim Maaşı (Aylığı) ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 Dul Ve Yetim Maaşı (Aylığı) ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 Dul Ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni yıl ile dul ve yetim maaşlarında artış meydana geldi. 6 ay da bir zam alan dul ve yetim maaşı, emekli ya da 5 sene boyunca hizmet vermiş kişilerin ölümleri ardından ailelerine verilen maddi destektir.

Eşini kaybeden bir kadın yardımdan sürekli yararlanabilir ve belli bir süresi yoktur. Bu yardımı alan eş bir başkası ile evlenene kadar ya da sigortalı bir işte çalışmasına kadar olan süreye denk bu yardımı alacaktır. Bu yardımın yanında vefat eden eşin yardımı yanında eşin çocuklarına da verilen yetim maaşı vardır.

Baba vefat ettikten sonra evde çocuk sayısıları fark etmeksizin tüm çocuklarına bu yardım verilir. Yalnız bu yardım çocukların 18 yaşına kadar geldiği süre zarfında verilmektedir. Eğer öğrenci ise bu zaman 25 yaşına kadar uzayabilir.

Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Toplumdan güvenlik kurulu şubelerine giderek, ALO 170 arayarak ya da e-devletten sorgulama yapılabilir. Yorulmadan veya zahmet çekmeden ALO 170 arayarak gerekli sorgulamaları para yatırılma ya da para ile ilgili tüm sorunları öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda e-devlet üzerinden gerekli takip ya da para ile ilgili işlemleri sorgulayabilirsiniz.

Telefon veya internet gibi araçlardan sorgulama yapmak istemeyen bireyler en yakın toplum güvenlik kurulu şubelerine giderek gerekli işlemleri yüz yüze olarak yapabilirler. Vefat eden yakının öldüğü tarihi biliyor ise ve müracaat numarasını biliyorsanız, kimlik numarası ile dul ve yetim maaş işlemlerin gerçekleştiğini ya da gerçekleşmediğini öğrenebilirsiniz.

Yetim Ve dul Maaşı Ne Kadardır?

Yetim maaşı 2021 yılında zam alarak 418 TL olarak belirlenmiştir. Aile fertlerinden anne, baba ya da her ikisini birden kaybetme durumlarında sigorta üzerinden her çocuk başına %50 oranında maaş alabilirler.

Bu yardım emekli olan veya çalışmış anne babaların vefatı üzerine verilmektedir. Dul maaşı ise 510 TL olarak eşine PTT ya da hesap yolu ile verilmektedir. Gerekli belgeler ile ilgili kişilere gidilerek başvuruda bulunulur. Gerekli müracaatlar sonunda bu yardımlardan her Türk vatandaşı yararlanarak gerekli desteği alırlar.