• ALTIN (TL/GR)
  553,38
  % 1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  589220,685
  % -1,20
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Tıp alanında önemli meslek gruplarından birisi olan Adli Tıp Uzmanı özellikle suç mahallinde delil toplama gibi unsurların yer aldığı meslek grupları arasında yer almaktadır.

Adli Tıp uzmanı mesleğini merak eden meslek tercihi adayları adli tıp uzmanı nedir? Gibi sorular sormaktadır. Adli tıp uzmanları daha çok tıp alanında gerçekleşen olaylar için bilirkişi olarak hizmet veren kişilerdir.

Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne demek?

Bu mesleği icra eden kişiler, olay mahallinde bulunan delilleri analiz ederler. Adli tıp uzmanlarının yaptığı bu analizlerin sonucunda ise elde edilen bulgular da yargı alanında kullanılmaktadır. Adli tıp uzmanlar daha çok hem tıp alanında hem de yargı alanın da önemli bir rol üstlenen meslek grupları arasında yer almaktadır.

Burada suçluların bulunması aynı zamanda suçların da suçlu olduğunun kanıtlanmasında kilit rolü üstlenmektedir. Bunun yanında toplum düzenini sağlamak amacıyla adli tıp uzmanlarına da ihtiyacımız vardır. Bu nedenle devlet nezdinde çalışan birden fazla adli tıp uzmanı vardır.

Adli Tıp Uzmanı Ne İş Yapar?

Tercih dönemindeki gençler adli tıp uzmanı ne iş yapar? Sorusunu da merak etmektedirler, adli tıp uzmanlarının birden fazla görevi vardır. Bunlardan en önemlisi suç durumlarında olay yerini incelemek ve suça konu olan cesetlere otopsi uygulamaktır.

Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur?

Adli tıp uzmanı olmak isteyen kişiler adli tıp uzmanı nasıl olunur? Sorusunu da merak etmektedir. Adli tıp uzmanı olabilmek yapmanız gereken Tıp bölümünü bitirmenizdir. Burada 6 yıllık tıp eğitimini bitirdikten sonra Tıpta Uzmanlık Sınavın olarak TUS sınavına girerek dört yıllık Adli Tıp Uzmanlık eğitimini kazanmanız gerekir. Bu eğitimi bitirdikten sonra adli tıp uzmanı olarak göreve başlayabilirsiniz.

Adli Tıp Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Adli tıp uzmanları için sadece kamuda iş fırsatı vardır. Bu kişilere bakarsak işe daha yeni başlamış bir adli tıp uzmanı 3000 TL ile 5000 TL arasında maaş almaktadır. Bunun dışında gittikleri olay yeri sayısı ve çözdükleri davalara göre ekstra adli tıp uzmanı maaşı da alabilmektedirler.

 

 

 

 

 

* AB Proje Asistanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız tıklayınız