• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  744406,325
  % 0,76
 • BIST 100
  %

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri        

Aile hekimleri sağlık ocağı gibi küçük semt polikliniklerinde görev yaparak kişilerin tedavilerinde ilk muayeneyi yapan kişilerdir. Genellikle küçük sağlık sorunlarında muayeneye gidilen bu doktorlar mahalleleri aile bazında paylaşmaktadırlar. Her mahallede ailelerin bağlı olduğu hekimler belirlenmektedir.

Doktor başına düşen kişi sayısına göre doktorlar kişilere paylaştırılmaktadır. Bu şekilde kişinin aile hekimi ilk olarak devlet tarafından otomatik olarak belirlenir.

Aile Hekiminin Görevi Nedir?

Aile hekimleri toplumun en küçük birimleri olan ailelerin sağlıklarını kontrol etmekle yükümlüdür. Toplum arasında genellikle basit başvuruları yanıtlamakla bilinseler de durum normalde bundan daha farklıdır. Sağlık bakanlığı tarafından başlatılan sağlık projelerinin en temelden ve mahallelerden itibaren uygulanmasını sağlayan grup aile hekimleri ve sağlık ocakları olmaktadır.

Durumun böyle olmasına şaşırmamak gerekir. Aile hekimleri mahalleleri ve aileleri en küçük birimlerinden itibaren tanıyan kişilerdir. Bu denli halkın ve toplumun içinde olan bu doktorlar sağlık takibi ve kontrolü aşamasında en etkili kişiler olmaktadırlar.

Bu kontroller arasında kişilerin gerekli aşılarının takip edilmesi, salgın hastalık durumunda karantinada tutulması gereken kişilerin takip edilmesi, kalıtsal hastalıkların takip edilmesi ve kontrol altında tutulması gibi görevleri yerine getirmektedirler.

Aile Hekimi Nasıl Belirlenir?

Aile hekimliği sistemi geçtiğimiz yıllarda devletin getirdiği yeni bir sistemdir. Köklü bir değişim ile sağlık ocaklarının yapıları değişmiştir ve her bireyden sorumlu doktor olan aile hekimleri belirlenmiştir. Bu aile hekimleri ilk aşamada kişinin ikamet ettiği semtteki sağlık ocaklarında bulunan doktorların sistem tarafından atanması ile belirlenmiştir.

İlk aşamada aile hekimi seçimi aşamasında kişilerin söz hakkı bulunmamaktaydı. Seçim aşaması tamamlandıktan sonra aile hekiminden memnun olmayan kişilerin kendilerinden sorumlu aile hekimini değiştirme şansı bulunmaktadır. Bunun için eski dönemlerde direkt olarak sağlık bakanlığına dilekçe ile başvurmak gerekirken günümüzde internet aracılığı ile bu başvuruyu yapmak mümkündür. Teknolojinin gelişmesi ile E – devlet uygulamaları da büyük önem kazanmıştır.

Aile Hekimini Değiştirmek Mümkün Mü?

Aile hekiminden memnun olmayan tüm vatandaşlar aile hekiminin değiştirilmesi için başvuruda bulunabilir. Bu başvurular sağlık bakanlığına fiziksel başvuru ile yapıldığı gibi E – devlet üzerinden de başvurular alınmaktadır.

Aile hekiminin değiştirilmesi için yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda kişilerin bağlı oldukları mahalleden sorumlu sağlık ocağındaki başka bir aile hekimi kişiye ya da ailesine atanarak yeni sorumlu konumuna gelir.

E – Devlet İle Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama

E – devlet platformu son yıllarda hızla vatandaşların hayatına girmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle internet ortamındaki imkanlar da artmış ve bu sayede normal şartlarda saatlerce sıra bekleyerek ve fiziksel çaba harcayarak yapılan işler birkaç dakikada halledilir hale gelmiştir.

Buna benzer E – devlet üzerinden kolayca yapılan işlerin arasında aile hekimi bilgisi sorgulama işlemi de bulunmaktadır. Uzun süredir sağlık ocağını ziyaret etmeyen ya da henüz aile hekimine hiç başvurmamış olan kişiler aile hekimlerinin kim olduğunu merak etmektedir. Bu durumda kişilerin bir sağlık sorunu durumunda poliklinikte hangi doktora başvurmaları gerektiğini öğrenmeleri için aile hekimi sorgulama seçeneği bulunmaktadır.

E – devlet platformuna giriş yapıldıktan sonra aram butonuna aile hekimi bilgisi sorgulama yazarak işlemlere devam etmek mümkündür.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değişikliği yapmak için öncelikle E – devlet üzerinden kimlik doğrulaması yapmak gerekir. Sisteme giriş yapmak için siteye girilir. Daha sonra kişiye ait T.C. kimlik numarası ve yine kişinin belirlediği şifre girilerek sisteme erişilir. Bu noktadan sonra yapılmak istenen işlemlerin hepsi arama yaparak bulunmaktadır.

Aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlar yine bu arama butonu sayesinde istedikleri işlemi kolayca bulabilirler. Aile hekimi değişiklik başvurusu sekmesine gelerek işleme devam edilir. Bu sekmede ilk olarak kişinin karşısına belirli kimlik ve aile hekimi bilgileri çıkmaktadır. Bu bilgilerin doğruluğunun kontrol edilmesi gerekir. Hatalı bilgiler ile başvuru yapılmamalıdır.

Bilgilerin doğruluğu onaylandıktan sonra başvuru yapılır. Başvuru değerlendirildikten sonra kişiye bilgi verilmektedir. Bu durumla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan biri 18 yaşından küçük bireylerin aile hekiminin değiştirilmesidir. Kişiler reşit olmayan çocukların aile hekimini değiştirmek için sisteme giriş yaparak kendi hesapları üzerinden çocuklarının bağlı olduğu aile hekimini değiştirebilirler.