• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Altın Ve Gümüş Yatırımı Yaparken Yapılan Hatalar

Altın Ve Gümüş Yatırımı Yaparken Yapılan Hatalar

Altın Ve Gümüş Yatırımı Yaparken İnsanların Yaptığı Hatalar

Altın ve gümüş yatırımı insanların uzun yıllardır en çok başvurdukları yatırım çeşididir. İnsanlar ne kadar altın ve gümüş yatırımı hakkında bilgi sahibi olsalar da zaman geliyor hata yapabiliyorlar. Değişen piyasaya dikkat ederek yatırımlarınızı sadece altın ve gümüş ile sınırlandırmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü piyasa her zaman sabit kalmaz ve yatırım yapmak isterken zarara uğrarsınız. Bu yazımızda sizlere insanların altın ve gümüş yatırımı yaparken ki hatalarından bahsedeceğiz.

Sabırsız Davranmak

Yatırımcıların en fazla hata sabırsız davranmalarıdır. Sabırsızlık sonucu sahte beklentilere girip sonrasında ise hayal kırıklığına uğrarlar ve bazen de zarar ederler. Bu nasıl mı oluyor? Altın ve gümüş yatırımındaki hedeflerini kısa vade için planlayıp ona göre hareket ederler ve buda yatırımcıları yanılgıya düşürür. Altın ve gümüş yatırımında sabırlı olmalı, piyasayı iyi takip etmelisiniz. Hedefinizi uzun vadeye göre belirlemeli, ona göre alım-satım işlemi yapmalısınız.

Stratejiyi Suçlamak

Yatırımcıların bir diğer hata yaptıkları konu ise, stratejilerinde sabit kalmamaları. Değişen piyasa ile sürekli strateji değiştirip riske giriyorlar. Size önerimiz stratejinize bir süre şans verin ve o yolda ilerleyin. Bir süre sonra gerçekten sonuç alamıyorsanız işte o zaman strateji değişikliğine gidersiniz. Diğer türlü zarar etmeniz kaçınılmak olacaktır.

Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır? hakkında bilgi almak için tıklayın!!!

ETF Ve Fiziksel Varlık Farkını Kavrayamama

İnsanların yine altın ve gümüş yatırımı yaparken yaptıkları hataların başında gelen ETF ve fiziksel varlık farkını kavrayamamaları geliyor. Bu kavramı açıklamak gerekirse, altın ve gümüş metallerindeki farkı kavrayamamalarıdır.

Bu kavramlar hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını okumaya devam ediniz.

Fiziksel Metal Nedir?

Fiziksel metal,  eski zamanlardan beridir doğadan elde edilen ve nadiren bulunan değerli madenlerdir. Altın ve gümüş bu değerli metallere en güzel iki örnek olarak verilebilir. Yıllar önce bu değerli madenler alışveriş için kullanılıyorken günümüzde ise yatırım yapmak ve ticari akış için kullanılıyor.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

ETF, kısaca hayali yatırım olarak adlandırılır.  Sahip olduğunuz fon sayısını gösteren hisse senedine benzer bir kâğıdın ne zamandan beri sizde olduğunu gösterir. Herhangi bir değerli madene sahip olmuyorsunuz, değerli madene sahip olan kişi size ödeme yapıyor. Sahip olduğunuz ETF devredilemez ve herhangi bir para birimine çevirmek mümkün değildir. ETF değerlendirmesi farklı ölçütlerde yapılır.