• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  722272,347
  % -1,70
 • BIST 100
  %

Araç Kredisi Alırken İstenen Belgeler Nelerdir?

Araç Kredisi Alırken İstenen Belgeler Nelerdir?

Araç Kredisi Alırken İstenen Belgeler Nelerdir?


Son günlerde sıfır araçlar üzerinde yeni uygulamaya başlanan çeşitli vergiler, araba fiyatlarının artması ve araba çeşitlerinin de çoğalması ile araç alım satım işlemlerinde bazı zorluklar yaşanabilmektedir. Kişiler genellikle araç alım satım işlemlerinde birikmiş nakdi yatırımlarını ya da nakit paralarını kullanmak yerine vadeli ödeme seçenekleri dahilinde çeşitli kredileri kullanabilmektedir. Borçlanma araçları arasında yer alan kredi kullanma kendi içinde taşıt ya da araç, konut ve ihtiyaç kredisi olarak ayrılmaktadır.


Araç alabilmek adına kullanılmak istenen kredi ürünü ve kredi işlemleri diğer kredilere göre biraz farklı olarak değerlendirilmektedir. Öncelikli olarak adından da anlaşıldığı gibi araç alım için kullanılmak istenen bu kredi için yerine getirilmesi gereken bazı şartları vardır.


Araç kredisi kullanmak isteyen kişiler, almak istedikleri araç için kullanacakları kredi miktarını belirlemeleri gereklidir. taşıt kredisi olarak da bilinen araç kredilerinde alınacak kredi miktarının bir kısmı peşinat olarak banka tarafından istenmektedir. Ayrıca alınacak araç için sigorta da yapılması, zorunlu işlemler arasında yer almaktadır. Araç kredisi kullanmak isteyenlerin peşinat ödeme gibi bir bütçesi yok ise aynı bankadan ya da farklı bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanarak peşinat ödemesini yapabilmesi mümkündür.

* EN İYİ ORANLAR İLE TAŞIT KREDİSİ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Araç Kredisi Başvurusunda Yapılması Gerekenler


Araç kredisi kullanmaya karar veren kişiler, öncelikli olarak almak istedikleri aracın net fiyatını belirlemeleri gereklidir. Araç sıfır olarak alınacak ise ilgili araç bayisinde bulunan banka temsilcilikleri ya da doğrudan banka şubeleri ile görüşülebilmektedir. Araç kredisi için gerekli başvuruların yapılmasının ardından peşinat ve sigorta adımlarının da tamamlanması gerekmektedir. Araç kredisi için atılacak adımlar ilerledikçe banka kredi sahiplerinden bazı belgeleri talep etmektedir. Araç kredisi alırken istenen belgeler arasında;

 

 1. Kredi çekecek kişinin T.C. kimlik ya da nüfus cüzdan fotokopisi
 2. Onaylı ikametgah sureti
 3. Kredi sahibinin üzerine olan su, telefon, internet, elektrik gibi fatura
 4. Noter onaylı satış sözleşmesi ile
 5. ÖTV ödendiğine dair banka makbuzu yer almaktadır. 

Kişiler bireysel olarak araç kredisi kullanabilecekleri gibi bazı durumlarda şirketler, firmalar ya da vakıf ve dernekler de tüzel kişilik olarak araç kredisi imkanlarından faydalanabilmektedir. Bu durumda tüzel kişilerden istenebilecek belgeler şu şekildedir;

 • %25 düzeyinde ve üzerinde pay sahibi gerçek kişilere ait nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopisi,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Ticaret Sicil Gazete ilanı örneği,
 • Noterden onaylanmış imza sirküleri,
 • Kredi tutarının 50.000 TL üzeri olması durumunda ilgili kurumun son iki yılına ait bilançosu, son döneme dair mizan belgesi ile gelir durumu beyanı ilgili bankalara sunulmalıdır.


İkinci El Araç KredisiAraç piyasasının gittikçe artması sonucunda kişiler sıfır araçtan ziyade ikinci el araç almaya yönelmektedir. Bankalar ikinci el araçlar için de araç kredisi verebilmektedir. İkinci el araç kredilerinde önemli bir kıstas alınacak olan aracın yaşıdır. Bazı bankalar araç yaşı ile ilgili sınırlamalar uygulamaktadır. Bu durumda sıfır araçlar için istenen belgelere ek olarak aracın bir önceki sahibinden bazı belgeler talep edilebilmektedir. Bu belgeler arasında araç ruhsatı, araç tescil belgesi gibi evraklar yer almaktadır.