• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arbitraj Nedir?

Risksiz kâr elde etmek isteyenlerin kullandığı bir sistem olan arbitraj, yatırımcıların en çok tercih ettiği yöntemler arasında bulunmaktadır.

Arbitraj Nedir ve Nerelerde Yapılır

Arbitrajın Amacı Nedir?

Arbitrajın en genel amacı risksiz kâr etmektir. Arbitraj; bir ürünün (altın, Euro, dolar, kripto para vb.) farklı piyasalardaki fiyatları arasındaki eşitsizlikten yararlanılarak, o ürünün düşük piyasan alınıp yüksek piyasaya eş zamanlı olarak satılarak kâr edildiği yönteme denmektedir. Bu ürünlerin fiyatları birçok özellikten dolayı tüm piyasalarda eşit olduğu varsayılmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu ürünlerin fiyatları eşit olmayabilir. İşte bu durumlarda ürün düşük olduğu piyasalardan alınarak yüksek olan piyasalara satılarak kâr edilir. En doğru arbitraj ürünü de altın olarak bilinmektedir. Çünkü altın, hemen hemen her borsada işlem görmektedir. Arbitraj yapmak istiyorsanız altını kullanmanız sizin için çok daha avantajlı ve kârlı olacaktır.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitrajın yapımı sanıldığı kadar da kolay değildir. Çünkü piyasalarda her ürünün fiyatı aynı olarak kabul edilir. Eğer bir açık varsa yatırımcının oldukça hızlı olması gereklidir. Arbitraj yönteminde eş zamanlı olmak en önemli durumlardan biridir. Bir ürünü bir piyasada düşük fiyatla aldıysanız aynı anda da diğer piyasada da satmanız gerekir. Eğer satma işlemine geç kalırsanız fiyat durumu eşitlenecek ve siz de kâr durumu olmayacaktır. Bunu çok dikkatli inceleyerek ve çok hızlı olarak hem risksiz hem de kârlı bir arbitraj yapmış olacaksınız.

Arbitraj nedir ve Nasıl Yapılıyor

Hangi Ürünlerle Arbitraj Yapılır?

En risksiz ve en kârlı arbitraj ürünleri kripto para, altın ve döviz borsası olarak bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni her ülkenin birden fazla altın ve döviz borsası olmasıdır. Bu altın ve döviz borsalarının birden fazla olması da aralarında fiyat dengesizliklerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu oluşan dengesizlikler takip edilerek ve eş zamanlı hareket edilerek arbitraj yapılabilir. Ayrıca bu dengesizliklerin az olmasının da bir önemi yoktur. Çünkü yapacağınız arbitraj yöntemi tamamen risksiz olacaktır. Eğer sizlerde kârlı ve de risksiz bir şekilde arbitraj yapmak istiyorsanız altın ve döviz borsalarını yakından takip etmeli ve eş zamanlı hareket etmeniz gerekmektedir.