• ALTIN (TL/GR)
  503,47
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4053
  % 0,11
 • € EURO
  10,1975
  % 0,30
 • £ POUND
  11,8680
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  1,3068
  % -0,99
 • РУБ RUBLE
  0,1166
  % 0,22
 • BITCOIN/TL
  342587,393
  % 13,80
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45

Aviyonik Mühendisi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Aviyonik Mühendisi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Aviyonik Mühendisi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan Aviyonik mühendisi, yüksek lisans yaptıktan hemen sonra göreve başlayabileceğiniz ve birçok alanda çalışabileceğiniz mühendislik dalıdır.

Aviyonik mühendisi uzay araçları, uçak, uydu ve füze gibi hava araçlarının elektronik sistemleri ile ilgili mühendislik bilimidir. Aviyonik sistem içerisinde haberleşme sistemleri ile birlikte navigasyon sistemleri, göstergeler ve sensörler bulunmaktadır. Uçakların, füzelerin, uzay araçlarının ve diğer tüm hava araçlarının elektronik sistemleri ile ilgilenen aviyonik mühendisi, gerekli olan ekipmanlar belirlemekte ve yazılımı, donanımı geliştirmektedir.

Aviyonik Mühendisi Nedir? Maaşları, Kazancı Ne Kadar?

Nasıl Aviyonik Mühendisi Olunur?

Birçok kişi aviyonik mühendisi nasıl olunur merak etmektedir. Aviyonik mühendisi olabilmek için üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bilgisayar mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, kontrol ve otomasyon mühendisliği, uçak-havacılık mühendisliği, mekatronik mühendisliği ve makine mühendisliği gibi mühendislik bölümlerinden mezun olan kişi Aviyonik mühendisi olabilir. Tezini Disiplinlerarası Aviyonik Mühendisliği yüksek lisansıyla tamamlayan kişi bu programa başvuruda bulanabilir.

Tezli yüksek programında Aviyonik mühendisi olmak isteyen kişi, yaklaşık olarak 40 saat ders almaktadır. En az aviyonik konulu iki ders almak kaydıyla dört dersin eğitimi alınarak aviyonik mühendisi olunabilir.

Aviyonik Mühendisi Ne İş Yapar?

Aviyonik mühendisi ne iş yapar merak ediyorsanız, görev tanımı oldukça geniş olan aviyonik mühendisi birçok alanda çalışmaktadır. Bilgi ve kontrol merkezlerinde, haberleşmede görevli olan aviyonik mühendisleri birçok elektrik elektronik alt yapı sistemlerinde çalışmaktadır. Birçok görevi bulunan mühendisler, gerekli olan ekipmanları belirler. Bununla birlikte aviyonik yazılımını geliştirir ve tasarlar. Hava sistemleri ile ilgili olan sistemlerin entegrasyonunu sağlar. Elektrik ve elektronik sistemlerin test aşamalarında ve analiz aşamalarında durum tanımı yapar.

Aviyonik Mühendisi Maaşı

Aviyonik mühendisi olabilmek için gerekli eğitimleri aldıktan ve tezli yüksek lisansınızı başarıyla tamamladıktan sonra işe başlayabilirsiniz. Özel sektörde birçok alanda iş bulmanız mümkündür. Ortalama bir aviyonik mühendisinin maaşı 9.750 TL olmakla birlikte en düşük 7.440 TL alan Aviyonik mühendisi genellikle en yüksek 13.460 TL maaş almaktadır. Birçok kişi Aviyonik mühendisi ne kadar maaş alır merak etmektedir.

 

 

Meslek Maaşları Hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.