• ALTIN (TL/GR)
  495,59
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  8,7540
  % 0,21
 • € EURO
  10,3906
  % -0,29
 • £ POUND
  12,0890
  % -0,81
 • ¥ YUAN
  1,3527
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,1202
  % -0,46
 • BITCOIN/TL
  313779,247
  % -4,20
 • BIST 100
  1.391,06
  % -1,63

Aydınlatma Tasarımcısı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Aydınlatma Tasarımcısı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Aydınlatma Tasarımcısı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

 

Mekanların aydınlatma projeleri ile yakından ilgilenen ve modern tasarımlar sunması beklenen aydınlatma tasarımcısı, Türkiye şartlarında ortalama aylık olarak 4.320 TL maaş almaktadır.

Son zamanlarda adı sıklıkla duyulan bir meslek olan aydınlatma tasarımcısı nasıl olunur? Aydınlatma tasarımcısı genel olarak mimarı sektörde çalışan ve aydınlatma faaliyetlerinde çalışan bu tasarımlarla ilgilenen kişidir. Yapılan binalara göre modern tasarımlar yapması gereken aydınlatma tasarımcısının görev ve yetki alanları oldukça geniştir.

Aydınlatma Tasarımcısı Nasıl Olunur  ve Ne İş Yapar

Aydınlatma tasarımcısı olabilmek için üniversitelerin iki yıl eğitim veren ön lisans programlarından mezun olmak gerekir. Mimarı Aydınlatma Tasarımı bölümünden mezun olan kişiler aydınlatma tasarımcısı olabilmektedir. Aynı zamanda iç mimar, elektrik mühendisi, mimar ve peyzaj mimarı olan kişilerde gerekli eğitimleri aldıktan sonra aydınlatma tasarımcısı olabilmektedir. Bu kişilerin aydınlatma tasarımcısı olabilmesi için kişisel niteliklerini arttıran eğitimler almaları gerekmektedir.

Aydınlatma Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Aydınlatma tasarımcısı ne iş yapar merak ediyorsanız, görev alanı oldukça geniş olan aydınlatma tasarımcısı, ışık kaynaklarını doğru olarak kullanmalı ve mekanla arasındaki bağı kurmalıdır. Bir aydınlatma tasarımcısından estetiği ön planda tutması ve yaratıcı olması beklenmektedir. Çalıştığı mekanın işlevine uygun olan tasarımlar sunmalıdır.

Aydınlatma tasarımcısı,  pozisyonunun getirmiş olduğu yeterli teknik bilgiye sahip olmalı ve bu doğrultuda tasarımlar yapmaya özen göstermelidir. Özellikle tarihi bir projede çalışıyorsa gerekli araştırmaları yapmalıdır. Çalıştığı mekana uygun olarak ışıklandırma tasarlamalı ve mekanın aydınlık düzeyini sağlayabilmelidir. Mekanın aydınlatmasında ön plana çıkması gereken noktalara karar verebilme becerisine sahip olmalıdır.

 

Aydınlatma Tasarımcısının Aylık Maaşı Ne Kadardır?

Türkiye’de yeni bir sektör olan aydınlatma tasarımcısı, son zamanlarda yapılan birçok projede aktif olarak görev alan tasarımcıdır. Bir mekanın içerisindeki tüm aydınlatma ile yakından ilgilenen aydınlatma tasarımcısı, yeterli bilgi ve donanıma sahip olmalıdır. Ülkemizde gelişmekte olan bir sektör olmakla birlikte bir aydınlatma tasarımcısının ortalama maaşı 4.320 TL’dir. Aydınlatma tasarımcısı ne kadar maaş alır merak ediyorsanız, ortalama 4.320 TL maaş alan aydınlatma tasarımcısı çalıştığı projelere göre daha az ya da daha çok maaş alabilmektedir.

 

 

 

Avrupa Birliği Proje Uzmanı Ne Kadar Maaş Almaktadır? hakkında bilgi için tıklayınız