• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası; bir ürünün fiyatının düşerek bir karamsar döneme girdiği ve bu fiyat düşüşlerinin de devam edeceği anlamına gelmektedir.

Ayı Piyasası Ne demek ve Anlamı Nedir

Ayı Piyasasının Anlamı Nedir?

Bir yatırımcının piyasa ile ilgili beklediklerini alamaması ve ekonominin daralıp işsizliğin arttığı karamsar döneme ayı piyasası denmektedir. Bu karamsar dönemde ürünlerin fiyatı düşüşe geçer ve yatırımcı sayısında büyük oranda azalma görülür. Ayı piyasasında fiyatların sürekli düşeceği yönünde bir görüş birliği bulunmaktadır. Ayı piyasasının iki temel özelliği bulunmaktadır. Bunlardan birincisi yüksek işsizlik oranı, ikincisi ise düşen varlık fiyatlarıdır. Ayı piyasasını tarih boyunca hep yaşanmıştır. En çok bilineni ve etkileri tüm dünya tarafından hissedilen ayı piyasası örnekleri vardır. Örneğin; Büyük Buhran Dönemi, Dot.com Krizi ve Konut Piyasası Krizidir. Bu ayı piyasası örnekleri yıllar önce ABD’de ortaya çıkmış ve tüm dünyayı etkilemiştir.

Ayı Piyasası Nasıl Oluşmaktadır?

Genellikle bu piyasadaki her durum birbirinden etkilenerek oluşmaktadır. Örneğin şirketler bu dönemde şu düşünce içerisinde olurlar; “ekonomik olarak kötü duruma düşeceğiz ve küçüleceğiz”. Bu düşünce sebebiyle de işsizlik ortaya çıkmaktadır. Bu çıkan işsizlik ise ekonominin uzun süre bozulacağına işaret eder. Ekonominin uzun süre bozulması ile piyasadaki yatırım yapan kişilerin sayısının azalmasına ve artık yatırımcıların varlık almak yerine satmayı tercih etmesine de neden olmaktadır. İşte bu şekilde de ayı piyasası ortaya çıkmaktadır.

Ayı Piyasası Nasıl Tespit Edilir

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırımcılar bu karamsar dönemin farkında olmalı ve ona göre yatırım yapmaları gereklidir. Bu ayı piyasası döneminde yatırımcıların yaptığı 4 yatırım stratejisi kullanılmaktadır. İşte bu yatırım stratejileri şunlardır;

 1. Açığa satış yatırım stratejisi (ayı piyasasındaki en çok tercih edilen yatırım stratejilerinden biridir)
 2. Teknik analiz yatırım stratejisi (tahmin üzerine kurulu olan bir yatırım stratejisidir)
 3. Uzun vadeli yatırım stratejisi (yatırımcılar bu karamsar dönemde düşük fiyattan ürün alıp ayı piyasasının bitmesine doğru bu ürünleri satarak kâr elde ettiği bir yatırım stratejisidir)
 4. Portföy çeşitlendirmesi (yatırımcılar yatırım portföylerini çeşitlendirerek risklerini çeşitli varlıklar arasında paylaştırmasıyla yaptığı bir yatırım stratejisidir)