• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Aynı Gün İki Bankadan Kredi Çekilir mi?

Aynı Gün İki Bankadan Kredi Çekilir mi?

Aynı Gün İki Bankadan Kredi Çekilir mi?

Aynı gün iki bankadan kredi çekilir mi? sorusu, tek bir bankadan yeterli tutarda kredi alamayan kişiler tarafından oldukça merak edilmekte. Bu yazımızda sizler için aynı gün iki bankadan kredi çekilir mi? Aynı gün birden fazla bankadan kredi çekilir mi? gibi soruların yanıtlarını derledik.

Öncelikle aynı gün birden fazla bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin tek bir bankadan alabilecekleri kredinin sınırlı olması sebebiyle böyle bir yola başvurdukları aşikâr. Bankalar, aylık gelirinize göre belirli bir tutarın üzerinde kredi çekmenize olanak vermezler. Her birey, aylık gelirinin belirli bir kısmına kadar olan tutarı kredi ödemelerinde kullanabilir. Örnek verecek olursak; aylık 3.000 TL maaş alıyorsanız bunun en fazla 2.000 TL kadarını kredi ödemelerinizde kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi çekecekseniz maksimum vade sınırının 36 ay olması sebebiyle faiz dahil en fazla 72.000 TL tutarında kredi çekebilirsiniz. Faiz tutarını da düştüğümüzde çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı daha da düşmüş olacaktır.

İhtiyaçlar, bazen bankaların verebileceği maksimum kredi tutarını aşabilmekte. Bunun için bankaya ek bir gelir sunmalısınız. Bilindiği üzere bankalar kredi değerlendirmesi yaparken yalnızca resmi geliri dikkate alırlar. Resmi olmayan gelirleriniz ise banka tarafından dikkate alınmaz. Yani resmiyette görünenden daha fazla geliriniz olsa da bunu bankaya ibraz edemezsiniz ve kredi ödemeleri için hesaplamaya dahil edemezsiniz.

KKB puanı veya skorunuz kredi çekmenizde önemli rol oynamaktadır. 

Aynı gün içerisinde iki bankadan kredi çekme yöntemi sayesinde bir bankadan alamayacağınız krediyi iki farklı bankadan alma şansına sahip olursunuz. Peki, iki ya da daha fazla bankaya neden aynı gün içerisinde başvurmak gerekir? Bankalar, kredi verdikleri müşterilerinin kredi bilgilerini 1 gün sonra Kredi Kayıt Bürosu, yani KKB ile paylaşırlar. KKB sayesinde bankalar kredi başvurusu yapan kişilerin başka bankalardan çekmiş oldukları kredi skorunu veya kredi geçmişini görebilirler . Bankalar tarafından yapılan bildirim aksi bir durum olmadıkça 1 gün sonrasında sisteme yansır. Yani bugün çekeceğiniz bir kredinin bilgileri ertesi gün KKB tarafından diğer bankalarla paylaşılır. Bugün kredi çekip ertesi gün bir başka bankaya gittiğinizde başvurunuz yeni bir kredi çektiğiniz için reddedilecektir. Bunun önüne geçebilmek adına iki ya da daha fazla bankadan kredi çekeceğiniz zaman işlemlerinizi aynı gün içerisinde gerçekleştirmelisiniz.

Aynı Gün Birden Fazla Bankadan Kredi Çekilir mi?

Aynı gün birden fazla bankadan kredi çekilir mi? sorusunun genel itibarı ile evet şeklinde yanıtlandığını öğrenmiş oldunuz. Burada dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlardan da kabaca söz etmiş olduk. Kredi notunuz yüksekse, bankalar internet bankacılığı üzerinden size kredi limiti tahsis edecektir. Böyle bir durumda aynı gün içerisinde birden fazla bankadan kredi çekmek çok daha kolay bir hâl almış olur. İnternet bankacılığı ya da mobil şube ile birkaç dakika içerisinde kredi çekebilirsiniz. İlk kredinin hemen akabinde bir başka bankaya da başvuru yapmanız halinde o krediyi de doğrudan hesaba geçebilirsiniz.

Kredi notunuz yeterli ise aynı gün birden fazla bankadan kredi çekebilirsiniz.

Aynı gün içerisinde birden fazla kredi çekmek beraberinde bazı riskleri de getirir. Bu yöntemi yalnızca ödeme yapabileceğiniz kadar kredinin çekilmesi adına sınırlandırmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde kredi ödemelerinizi yapamaz ve zor duruma düşersiniz. Bankalar, belirli bir süre sonra ödenmeyen borçlar sebebiyle yasal takip yoluna başvururlar. Bu da kredi notunun düşmesi, icra ve haciz kaydının açılması gibi olumsuzlukları beraberinde getirir. Bu yöntemi kullanabilmek için çekeceğiniz kredilerin taksitlerini ödemekte zorlanmayacağınızdan emin olmanızda fayda var. Resmi olmayan geliriniz varsa bu işin üstesinden çok daha kolay gelebilirsiniz. Bankalar resmi olmayan gelirinizi hesaba katmadıklarından ödeyebileceğinizden daha az tutarda kredi tahsis edebilirler. Bu durumda siz de aynı gün içerisinde iki bankadan kredi çekerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Aynı Gün Çok Sayıda Bankadan Kredi Çekmek

Aynı gün çok sayıda bankadan kredi çekmek, yazımızın şu anki bölümüne kadar olan kısımdan elde ettiğiniz bilgilerle tahmin edeceğiniz üzere mümkündür. Ne var ki bu durum bir o kadar da tehlike içerir. Zira bankalar, bu durumun farkına gelişmiş sistemleri sayesinde kolayca varabilirler. Bir bankada riskiniz varsa ve kısa süre zarfında yeni bir riske girerseniz ilk kredi çektiğiniz bankada uyarı sistemi çalışır ve kredi çektiğiniz şubeye bildirim yapılır. Daha fazla bankadan kredi çekmeniz halinde bu uyarı daha ciddi boyuta ulaşır.

Kredi geçmişiniz yeterli ise aynı gün içerisinde farklı bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Birçok kişi tarafından bilinmese de bankalar, krediyi geri çağırma hakkına sahiplerdir. Yani çektiğiniz kredi banka tarafından hemen de geri istenebilir. Elbette bankalar bu yönteme kolay kolay başvurmazlar. Aynı gün içerisinde anormal derecede kredi çekmeniz ise işleri sizin adınıza tersine çevirecektir. Banka, bu hususu dolandırıcılık kapsamında değerlendirebilir. Kötü niyetli bazı kişiler bir gün içerisinde 8-9, hatta daha fazla bankadan kredi çekmekte ve daha sonra hiçbir bankaya ödeme yapmamakta. Bunun öngörüsünde bulunan bankalar kredinizin hemen ödenmesini talep edebilirler. Bu durumda yasal takip süreci beklediğinizden de kısa süre içerisinde başlamış olur. Tüm bankaların bu yola başvurması ise sizi sancılı bir dönemin başlamasına maruz bırakır. Bankaların ardı ardına yapacakları yasal takibat işlemleri neticesinde kredi sicilinizi toparlanamaz bir hâle sokabilirsiniz. Böyle durumlarda gelecek yıllarda ihtiyacınız olduğunda bankaların size kredi vermeye yanaşmayacağı tehlikesiyle de karşı karşıya kalırsınız.

Aynı Gün Kaç Bankadan Kredi Çekebilirim?

Aynı gün kaç bankadan kredi çekebilirim? sorusu için sayısal bir rakamdan söz etmek mümkün değil. Bu durum bankaların kredi politikasına göre değişebilir. Kredi notunuz orta seviyelerde ise her bankadan kredi çekemeyebilirsiniz. Kredi notunuzun çok iyi olduğuna güveniyorsanız aynı gün içerisinde her bankadan da kredi çekebilirsiniz. Ne var ki krediyi çekmek kadar bir önceki başlıkta bahsini ettiğimiz zorluklara göğüs gerebilmek de önemlidir.

Halk arasında aynı gün birden fazla bankadan kredi çekmek ‘kredi patlatmak’’ olarak da tabir edilmekte. Eğer böyle bir düşünce içerisindeyseniz yapacağınız eylemin önemli sonuçlar doğuracağından da emin olmalısınız. Sizi zor durumda bırakacak ve yasal engellerle karşı karşıya getirecek bu yöntemi elbette tavsiye etmiyoruz. Yalnızca yeterli geliriniz varsa aynı gün içerisinde 2 ya da 3 bankadan kredi çekmenizi, gelirinizin yetmeyeceği sayıda krediden ise uzak durmanızı önerebiliriz. Eğer borçlarınızı düzenli olarak ödeyeceğinizden eminseniz bir nevi bankacılık açığı olarak görülen bu sistemden faydalanabilirsiniz. Zaten kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız halinde bankaların erken uyarı sistemlerinin çalışmasının size bir zararı olmayacaktır. Banka, borcunuzu ödediğinizi gördükten sonra bununla alakalı bir önlem alma gereği duymayacak ve başka bankalardan da kredi çekmiş olmanızı önemsemeyecektir.

Daha önce de sözünü ettiğimiz üzere işlemlerinizi internet bankacılığından veya mobil şubeden yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Şubeden yapılan başvurularda gelir belgesinin kontrolü, hesap açılışı, kredi sözleşmelerinin imzalanması gibi süreçler uzayabilir ve ikinci kredi talebiniz bir sonraki güne kalabilir. Bu durumda banka yetkilisi bir gün öncesinde kredi çektiğiniz için yeni talebinizi reddedebilir. Resmi geliriniz her iki krediyi ödemeye yetiyorsa kendi isteğinizle birden fazla bankadan kredi çekmeniz elbette muhtemel. Bunun için işlemlerinizi aynı gün içerisinde yapmanıza da gerek olmaz. Örneğin; aylık 8.000 TL maaşınız varsa ve bir bankadan aylık 2.000 TL ödeyecek şekilde kredi çektiyseniz ertesi gün bir başka bankadan kredi çekebilirsiniz. Banka görevlisi yakın zamanda kredi çektiğinizi görse de gelirinizin ikinci krediyi karşılaması halinde bu durumu sorun etmeyecektir.