• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Banka Hesap Numarası ve Şube Kodu Nasıl Öğrenilir

Banka Hesap Numarası ve Şube Kodu Nasıl Öğrenilir

Banka Hesap Numarası ve Şube Kodu Nasıl Öğrenilir

Banka hesap bilgileri, hesap numarası, iban ya da diğer bankacılık bilgileri zaman zaman unutuluyor ya da kayboluyor. Aslında internet bankacılığı ve bankaların mobil uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri bu gibi bilgileri unutmak ya da kaybetmek çok mümkün değil. Yine de sizin için tüm öğrenme yöntemlerini listeledik ve hesap bilgileri hakkında bazı bilgiler verdik.

 

 Banka Hesap Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

 

Bankalardaki hesabınıza ait hesap numarası, şube kodu ya da diğer iban türü bilgileri öğrenmek isteyebilirsiniz. Eğer bankanızda internet bankacılığı kullanıyorsanız giriş yaparak tüm bilgilerinize tek tık ile ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra cep telefonundan bankanın mobil uygulamasını kullanarak da alttaki adımlar ile banka hesap bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

 

 1.       İnternet bankacılığına giriş yapılır,
 2.       Hemen ardından menüden Hesaplarım adımına geçilir,
 3.       Burada bankadaki tüm hesaplarınız listelenir.
 4.       Listelenen hesaplardan hangisinin bilgilerine erişmek istiyorsanız ulaşabilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgiler tamamen hesabınıza ait olup, şube kodu, hesap numarası ve iban gibi bilgiler içermektedir. Aynı zamanda yine bu sayfadan hesap bakiyenizi de görebilir, geçmişe dönük hesap bakiyelerinizi ve hareketlerinizi de sorgulayabilirsiniz. İsterseniz yine e-posta ya da cep telefonu sms bildirimi yoluyla hesap hareketlerinizi talep edebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Yok, Hesap Bilgilerime Nasıl Ulaşırım?

 1. Şubelerden,
 2. Müşteri hizmetlerinden.

İnternet bankacılığı kullanmıyorsanız, banka şubeleri ya da çağrı merkezini arayarak tüm hesap bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Burada ulaşacağınız tüm bilgiler için kimlik bilgilerinizin yanınızda olması gerekiyor. Çağrı merkezini bankaya kayıtlı olan numaradan bile aramış olsanız, yapacağınız işlemlerde banka kimlik doğrulaması talep edecektir.

 

Zaten şubelerden yapılan işlemlerde bildiğiniz üzere bankalar kimlik ibrazını zorunlu tutuyor. Kimliğinizle mevcut bankanın herhangi bir şubesine giderek hesap bilgileri, hesap hareketleri, iban numarası ya da hesap numarası gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için illa kendi banka şubenize de gitmenize gerek yok. İlgili bankanın Türkiye’deki herhangi bir şubesinden kolaylıkla işlem sağlayabilirsiniz.

 

Şube Kodunu Nereden Öğrenebilirim?

Şube kodu da hesap numarası ile birlikte kullanılan bir koddur. Para transferi ya da hesaba para yatırma işlemi sırasında bankalar şube kodu bilgisine ihtiyaç duyabilir. Şube kodu da hesap numarası bilgisi içinde yer alan, hatta IBAN numarası üzerinden bile ulaşabileceğiniz basit bilgiler arasında yer alıyor. Yine üst bölümde bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak şube kodu bilgisine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.