• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Banka İpotekli Evi Satma Yolları 2021

Banka İpotekli Evi Satma Yolları 2021

Banka İpotekli Evi Satma Yolları

Kredi çekerek ve aylık taksit ödeyerek ev sahibi olmak günümüzde oldukça yaygın bir şekilde ilgi görmektedir.

Ev kredisi çeken birçok kişi kendi gücü doğrultusunda bir ödeme planının meydana gelmesini istemektedirler. Ancak yaşanan süreç çoğu zaman bireyin beklediği ya da hayal ettiği gibi gerçekleşemeye bilmektedir. Bu nedenle banka ödeme sürecini tamamlayamayan kişilerin evlerini satmalarına engel olur ve bankaların gayrimenkulleri aracılığı ile evin satış işlemi gerçekleştirilir.

İpotekli Ev Satılır Mı?

Kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin genel olarak yaşadıkları en zorlu süreç evlerine ipotek konulmasıdır. Bu durumda kişiler yatırım yapmak için aldıkları evlerin mecburi satış işlemini gerçekleştirmek durumunda kalabilmektedir. Bu işlemler hem banka tarafından hem de kişilerin kendi menfaatleri doğrultusunda gerçekleştirmeleri ile mümkün olabilmektedir.

İpotekli ev satmak isteyen kişiler bu işlemleri konut kredisi çekerek ve yeni alıcı ile banka arasında doğacak yeni bir ödeme süreci ile meydana getirebilmektedir. Bu durumda ödeme sona erdiğinde evin üzerinde mevcut bulunan ipoteğin kaldırılması sağlanabilmektedir. Yine bunun yanında kişiler satışa sundukları ipotekli evi peşin fiyat üzerinden de satışa sunabilmektedir. Bu durumda kişi ödenmesi gereken kredi borcunu nakit bedel üzerinden gerçekleştirmektedir. Ardından bankadan blokeli çek alır ve bu şekilde kredi borcunun ödenmesi gereken süreç sona erdiğinde çek satıcıya iade edilerek sürecin sona ermesi sağlanmaktadır.

Banka İpotekli Evi Satma Yolları

İpotekli Evin Satış Yolları

Kredi borcu olan evi satmak düşünüldüğü kadar zor ya da imkânsız değildir. Genel olarak hem kredi çekerek hem de nakit bedel ödenerek tüm ipotek işlemlerinin sona ermesi kısa bir süre içerisinde sağlanabilmektedir. Ancak bu iki seçenek dışında alıcının başka bir yöntem ile yani ev üzerinde herhangi bir ipotek oluşmadan da satış işleminin gerçekleşmesini talep etmesi gibi bir durumda söz konusu olabilmektedir. Bu durumda alıcı ev üzerinden tamamen ipotek işleminin kalkmasını talep ederek satıcıyı tüketici kredisi çekmeye yönlendirebilmektedir.

Satıcı için oluşacak süreç tüketici kredisi çekme ile başlayacaktır. Ardından bu şekilde çekilen para ile kredi ödemesi gerçekleştirilmekte ve bireyin mağdur olmasına izin verilmemektedir. Tüm satış sürecinin sonunda satıcı eline geçecek olan para ile tüketici kredisini de ödeyerek ipotek sorununa çözüm getirebilecektir. Banka ipotekli evi satma yolları olarak üç farklı yöntem ile mağduriyetin meydana gelmesine izin verilmeden kişilere birbirinden farklı alternatifler sunulabilecektir. Bu şekilde bir ödeme planının satıcı için tek olumsuz yani hem konut hem de ihtiyaç kredisi çekmesinden kaynaklı olarak kapatma cezası denilen bedeli ödemesine neden olabilecektir.

 

İpotekli kredi veren bankalar hangileri adlı makalemizi okudunuz mu!!!