• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Banka Kartı AA YY Nedir?

Banka Kartı AA YY Nedir?

İçerik

Banka Kartı AA YY Nedir?

Banka kartı AA YY nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu kapsamda sizler de banka kartına ilişkin her detayı ve merak ettiğiniz her konuyu yazımızda bulabilirisiniz. Sitemizde sizin için sunulan finans bilgilerinden her koşulda kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Bu nedenle bizi takip etmeyi unutmayın. Bilindiği üzere kredi kartları her zaman büyük kolaylık demektir. Bankaların müşterilere sunmuş olduğu, önceden para vermeden alışveriş yapılmasını kolaylaştırıcı unsurlardır. Sonrasında ise, taksitler ile kredi kartı ödemeleri yapmak mümkün olur. Kredi kartını daha yakından tanımak amaçlı, üzerinde bulunan kodlar ve işaretleri de merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda bununla ilgili detaylara yer vereceğiz.

PTT Kart Hesap Bakiyesi Öğrenme ve Sorgulama hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Banka Kartı AA YY

Kredi kartı ve banka kartı fark etmeksizin bankaya ait size sunulan kartlar vardır. Bu kartların üzerinde AA ve YY ibareleri yer alır. Bu ibareler, son kullanma tarihi anlamına gelir. Kartın ön yüzünde, sağ tarafta yer alır. AA YY şeklinde yer alan bu ibare ay ve yılı temsil eder. Kartın son kullanım tarihi ardır. Bu, o kartın ilgili tarihten sonra kullanılamayacağı ve yenilenmesi gerektiğini ifade eder. AA iki haneli de olabilen ayın günlerini, ifade eder. YY de; yılın son iki basamağını ifade eder. Örneğin banka kartının sol alt ön yüzünde AA YY yazan yerin hemen altında ya da yanında bir tarih olacaktır. Ay ve yıl şeklinde ilerlemektedir. Kasım ayı 2021 yılı için son kullanma tarihi olduğunu varsayarsak 11/21 şeklinde olacaktır. Önce ay sonrada yılın son iki harfi ile son kullanım aralığı belirlenmiş olacaktır.

Banka Kartı AA YY Önemi Nedir?

Her banka kartının bir son kullanım aralığının olması demek, kredi kartı ve banka kartlarının bankaları tarafından belirlenmiş olan bir süreçtir. Bir gün aralığında değildir. Ancak bir ay aralığında son kullanma tarihi olmaktadır. Bu kartı son kullanma tarihi zamanında hala kullanmaya devam ederseniz, geçerliliğini yitirmiş olacaktır. ATM ye taktığınızda banka bu karta el koyacaktır. Son kullanma tarihi yaklaşan ya da geçmiş olan kartlar ile işle yapılmaması için ATM güvenlik amacı ile bu kartı alır. Yerine, 15 iş günü içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese yeni kart numarasına ve AA YY ye sahip olan banka kartını koyacaktır. Güvenilir şekilde kullanım sağlamanız açısından bu sistem önemini korumaktadır.

Banka kart son kullanma zaman aralığı verildiği tarihten itibaren 5 yıl süre ile ya da 10 yıl süre ile olmak üzere iki türlü sunuluyor. Bunlar müşterinin talebine göre ya da bankanın kendi belirlemiş olduğu kriterler doğrultusunda oluşturuluyor. Banka kartı AA YY bütün devlet ve özel bankalarının ATM kartlarında ve kredi kartlarında geçerliliğini koruyan bir uygulamadır. Bu doğrultuda kolay kullanım ve güvenli kullanım için önemli ve gerekli bir uygulamadır.