• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır

Günümüzde bankaların talepleri ya da diğer tüm nedenler ile pek çok fazla bankaya ait hesap veya hesaplar kullanılmaktadır. Bu sebeple kişilerin hesaplarını yönetmesi güçleşebileceği gibi hesaplarını unutması da mümkün olabilmektedir. Hatta açılmış olan hesabın içerisinde para olabilme ihtimali de yüksek oranlardadır. Geçmişe dönüp bakıldığında hesap içerisindeki tutar anımsanmamakda ve ülkemizde pek çok kişi bankada paralarını unutmaktadır.

 

Kanunlar gereğince bankalar hesapları içerisindeki parayı unutan kişilere hatırlatma yapmakta ve bankalarda unutulan paraların isim listelerini her yıl açıklamaktadır. Liste üzerinden sorgulama yapılarak kısa bir süre içerisinde herhangi bir bankada para unutulup unutulmadığı öğrenilebilmektedir.

 

Bu liste internet kanalı ile açıklanması sebebi ile bankada unutulan para sorgulama işlemleri de yine internet üzerinden sürdürülmektedir. Bu uygulamayı kişilerin hizmetine sunmakta olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kurumu aracılığı ile kişilerin banka hesaplarındaki paraları duyurulmaktadır.

 

Zaman Aşımı Süreci Hakkında

 

Bankalarda unutulan paraların zaman aşımı bulunmakta olan bu zaman aşımı sonrasında hesaplardaki para üzerinden hiçbir hak talep edilememektedir. Bu zaman aşımı süresi 10 yıl olup, bu sürenin ardından meblağ üzerinden hiçbir işlem yapılmamış ise hesap içerisindeki paranın tutarına bakılmaksızın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılmaktadır. Aktarılma işleminin ardından (10 yılın sonunda) kişiler hiçbir hak iddia edememektedir.

 

2015 yılı için bankada unutulan para listesi açıklanmıştır. Liste içerisinde yalnızca 10 yıl öncesinden bu tarihe kadar herhangi bir işlem yapılmamış olan banka hesaplarının sahiplerini kapsamaktadır. Örnek verilecek olursa; 6 yıl önce açılmış olan bir hesabın içerisinde para unutulması durumunda kişinin ismi sorgulamada çıkmamaktadır. Kişinin sorgulamada ismini bulabilmesi için 2021 yılında sorgulama yapması gerekmektedir. 2015 yılında yayınlanan listede en son 2004 yılında işlem yapmış banka hesaplarını kapsamaktadır. Bu nedenle unutulan paraların sorgulamalarını her yıl yapmak en alternatif çözümdür.

 

Para sorgulama işleminde kişinin adının listede yer alması halinde kişinin parayı talep edebilmesi için kısa sürede işlemlere başlaması gerekmektedir. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun belirlemiş olduğu tarihe kadar bu işlemlerin yapılarak bankadaki paranın çekilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde belirlenen tarihin sonrasında para TMSF kurumuna direk aktarılmakta olup, daha sonrasında herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

 

Para Sorgulama Gerçekleştirme

 

Bankada unutulan para sorgulama işlemi için tıklayınız ve ardından açılan sayfa içerisinde tüm bankalar bölümünü seçerek ismin yazılmasının ardından sorgulama butonuna gelerek işlemi tamamlayınız.