• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  538065,383
  % 0,85
 • BIST 100
  %

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bazen yaşanılan yoğunluktan veya karışıklıktan dolayı kişiler bankada para unutabilmektedir. Peki bankada unutulan para sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

Bankada unutulan para sorgulama işlemi bazı vatandaşlar için oldukça merak konusudur. TMSF yani Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, tasarruf sahiplerinin haklarını yolsuzluklardan korumak amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. TMSF’nin açıklamasına göre 2009 senesinden itibaren işlem-hareket görmeyen yani bankada unutulmuş olan paralar zaman aşımına uğramıştır. Peki zaman aşımına uğrayan bu paraların sahipleri ne yapmalıdır?

Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

Bankada unutulan para nasıl sorgulanır sorusunun cevabı aslında oldukça kolaydır. Türkiye Bankalar Birliği’nin sitesinde bulunan https://www.tbb.org.tr/zamanasimi.html sekmesine tıklayarak, isim ve soy isim, güvenlik kodu ve ara bilgileri girilerek hesap sorgulanabilmektedir. T.C. kimlik numarası kayıtlı olan kişiler kapsamında sunulan bir hizmettir.

Eğer bankada unutulan bir para varsa liste halinde ekranda görüntülenecektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var ki o da isim ve soy isim benzerliğidir. Sorgulanan isim ve soy ismin aynısı olup, başka birine ait hesap görüntülenebilir. Bu yüzden orada bulunan doğum tarihi kısmına da özen göstermek gerekmektedir.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınmaktadır?

Bankada unutulmuş bir hesabı olan kimseler için bankada unutulan para nasıl geri alınmaktadır sorusunun cevabı son derece önemlidir. Bankada unutulan parayı almak maalesef sorgulama yapmak gibi online olarak gerçekleştirilememektedir. Bunun için unutulan bankanın en yakın şubesine veya herhangi bir şubesine giderek başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Bankada unutulan parayı almak için her sene devletin belirlemiş olduğu tarih mevcuttur. Bu tarihi takip edip, tarihini geçirmeyerek sorgulama yapılıp, müracaat gerçekleştirebilir. Örneğin; 2021 yılı için belirlenmiş olarak tarih 15 eylül 2021 tarihidir. Bu tarihten sonra herhangi bir işlem yapılamadığı için mevcut olan para, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir. Devredilen bu para için para sahipleri yani tüketiciler herhangi bir hak talebinde bulunamayacakları için belirtilen tarihlerin kaçırılmamasına özen gösterilmelidir.

Ayrıca on senelik zaman aşımı süresi dolmadan önce başvuruda bulunulmazsa zaman aşımına uğrayıp, Yatırımcı Tazmin Merkezi’nde devredilecektir.