• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Bankalara olan kredi kartı ve bireysel ihtiyaç kredisi borçlarının 20 yıl boyunca ödenmemesi halinde borç zamanaşımına uğramaktadır. Peki Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

 

Ödenmemiş borçların silinmesi ve uygulanacak prosedürler hakkında birçok bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Bankalar tarafından müşterinin gelir durumu başta olmak üzere, bir çok kriter incelenerek kredi kartı ve bireysel ihtiyaç kredisi gibi ürünlerden faydalanması sağlanmaktadır. Bu işlemlerin ardından düzenli olarak borç ödemesi yapılmaması halinde, birtakım yasal işlemler hayata geçirilmektedir. Faiz oranlarının son dönemde yükselmesi nedeniyle birçok kişi kredi kartı ödemelerinde zorlanmaktadır. Aynı zamanda ihtiyaç kredisi borçları yüzünden zorlanan kişilerin sayısı da oldukça fazladır.

Bankalara 5 Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur

Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Müşterilerine kredi ve kredi kartı kullanımı sağlayan bankaların tümü, 90 gün boyunca bankaya borç ödemesi yapılmaması halinde müşterilerini avukata sevk etmektedir. Avukat tarafından dosyanız incelendikten sonra, geri ödeme işleminin gerçekleştirilebilmesi için uygun koşullar bulunmaya çalışılır. Bu durum kredi notunuzun oldukça yüksek bir biçimde düşmesine sebep olacaktır. Avukat sizden borcunuz için yapılandırma talebinde bulunmanızı veya borcunuzu tamamını ödeyerek kapatma anısı isteyecektir. Daha sonra banka avukatı tarafından bu süreç hakkında müşteriye gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Ödeme aşamasına gelindiğinde, avukat ile anlaşmaya varırsanız, borçlarının yapılandırılması sağlanacaktır fakat uzlaşma söz konusu olmazsa borçlarınız başka firmalara devredilebilir veya icra işlemi başlatılabilir. Borcun tahsili ile alakalı olarak maaşınızı el konulması veya mal varlıklarının ipotek eklenmesi gerçekleştirilebilir.

Ödenmemiş Borçlar Ne Zaman Silinir?

İcra ve İflas hukukunda belirtilen maddeler uyarınca, borcun tamamen silinmesi için 20 yıl süre beklenmesi gerekmektedir. 20 yıl boyunca bankaya olan borcunuzu hiçbir şekilde ödemezseniz, borcunuz zamanaşımına uğrayacaktır. Bankaya ödenmeyen borçlar ile alakalı olarak ödeme yapılmayan ilk 6 aylık süreç içerisinde Merkez Bankası tarafından kara listeye alınırsınız, kara listeye alınan kişilerin banka işlemleri engelleneceği gibi, kredi talepleri de doğrudan reddedilecektir.

Borç Yapılandırması Nedir?

Olağandışı bir durum yaşadıysanız ve bu sebeple istemeden de olsa borcunuzu ödemeyecek duruma geldiyseniz; bu durumda borç yapılandırma hamlesini kullanabilirsiniz. Bankalar ödeyemediğimiz borçları 36 aya kadar uzayan vadeler ile yapılandırma fırsatını sizlere sunmaktadır. Düşük faiz oranları uzun vadeler ile belirlenmiş bir ödeme tablosunu aylık gelirinize bağlı olarak ödemelerinizi gerçekleştirilecek, seviyede yapılandırma yapabilirsiniz. Böylece kredi notunuzda yüksek düşüşler görünmeyecektir. Özellikle son yıllarda birçok ekonomik sıkıntı yaşanması sebebiyle borçlarını ödeyemeyen çok sayıda banka müşterisi bulunmaktadır ve bu kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden banka borç yapılandırması, ödenmeyen borçlar için oldukça mantıklı bir seçenek olmaktadır.

 

Bankalara borcunuz var be yasal takiptesiniz. Peki Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar hakkında bilginiz varmı. Yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.