• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  761181,295
  % 0,48
 • BIST 100
  %

Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları 2021

Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları 2021

Bankaların Pos Cihazı Komisyon Oranları 2021

Günümüzde işletmelerin neredeyse tamamında Pos cihazı bulunmakta ve kullanılmaktadır. Ancak bu Pos cihazının çeşitli komisyon oranları mevcuttur.

Pos Cihazı Komisyon Oranı Nedir?

Pos cihazı, hayatımıza sonradan dahil olan ancak kullanışlı olması ile günümüzde sıklıkla tercih edilen cihazlar arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda önemli işletmelerin tamamının işlemlerini sıklıkla Pos cihazı ile tamamladığı görülmektedir. Küçük işletmeler ise her ne kadar daha çok nakit üzerinden işlem yapmayı önceliğine alsa da Pos cihazı bulundurmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bireylerin ödeme işlemlerini daha hızlı gerçekleştirebilmesi sağlanmıştır. Günümüz koşullarında bireyler bankamatik sırası bekleyerek para çekme yerine ödemelerini Pos cihazı ile gerçekleştirmektedir. Bu durum hem ödemelerin kayıt altına alınmasına vesile olmaktadır hem de kişilerin daha hızlı hareket etmesini sağlamaktadır. Buradan hareketle bankalar banka kartı ve kredi kartı ile ödeme alınabilmesi için Pos cihazı kullanmakta ve işletmelere Pos cihazı hizmeti sağlamaktadır.

Belirtilmiş olduğu üzere bankalar işletmelere Pos cihazı hizmeti sağlamaktadır. Ancak bu hizmeti sağlarken işletmelerden Pos cihazı komisyonu almaktadır ve her bankanın belirlemiş olduğu Pos cihazı komisyon oranı birbirinden farklıdır. Pos cihazı komisyonu alma işleminin kamu bankalarında ve özel bankalarda farklı işleyişleri bulunmaktadır. Ayrıca aynı banka içerisinde bile farklı komisyon oranları söz konusudur. Tüm bunlara ek olarak bazı bankaların kendine özel komisyon yöntemi mevcutken bazı bankaların birbirine benzer şekilde işlem sağladığı görülmektedir.

Pos Komisyon Oranları Ne Kadar 2021

Pos Cihazı Komisyon Oranları

Pos cihaz komisyon oranlarına değinmeden hemen önce, Pos cihazı komisyonunun ne olduğunu kısaca tanımlamaya çalışacak olursak; Pos cihazı komisyonu, kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan her bir işlemde işletmenin bankaya otomatik olarak ödemek zorunda olduğu komisyonun adıdır. Bu, işletmeler için bir ek gider olduğundan işletmeler genellikle en uygun Pos cihazı komisyon oranları veren bankayı tercih etme eğilimine gitmektedir.

Bankaların belirlediği 2021 yılı Pos cihazı komisyon oranlarına değinecek olursak, Ziraat Bankası Pos oranı %0,48 ila %0,98 şeklinde değişmektedir. Halkbank bu oranı %1,24’ten başlatmaktadır. İş Bankası bu oranı %1,23’ten başlatırken Vakıf Bankası komisyon oranını %1.5’ten başlatmayı tercih etmiştir. Diğer bazı bankalarda ise durum şu şekildedir: Akbank %1.5, Garanti Bankası %1,1, TEB %2,90.

Görüldüğü gibi her banka kendi içerisinde farklı komisyon oranları belirlemiştir. Ancak burada bahsedilen oranların başlangıç oranları olduğu unutulmamalıdır. Çünkü farklı koşullara göre bu yüzdelerin arttığı bilinmektedir. Dolayısı ile mevcut koşullarınıza göre sizin için oluşturulacak olan Pos cihazı komisyon oranını öğrenmek adına bankalarla doğrudan iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır.

Bazı bankalar yukarıda bahsedilmiş olduğu üzere belirli yüzdelerle komisyon almaktadır. Bazı bankaların ise işleyişi oldukça farklıdır. Örneğin bankalardan bazıları belirli bir limite kadar herhangi bir şekilde komisyon almamaktadır. Bazı bankalar ise belirli bir limitin üzerinde olan durumlarda 2021 yılı Pos cihazı banka komisyonu oranlarında değişikliğe gitmektedir.