• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  410733,149
  % -4,40
 • BIST 100
  %

Basın Danışmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Basın Danışmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Basın Danışmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

Basın danışmanı olabilmek için üniversitelerin medya ve iletişim bölümünden mezun olabilmeleri ve işin gerektirdiği tüm beceri ve niteliklere sahip olmaları gerekmektedir.

Özel sektörde veya devlet kurumunda çalışan basın danışmanı, kişilerin veya kurumların kamu imajını medya aracılığı ile oluşturmaya çalışmaktadır. Görev tanımı oldukça geniş olan basın danışmanının görevi hizmet sunduğu kuruma veya kişiye göre değişmektedir.

Basın Danışmanı Olmak İçin Ne Yapmak Lazım

Hizmet verdiği kişi ya da kurumun ihtiyaçlarını karşılamak için planlar oluşturan basın danışmanız, itibar yönetimini sağlamaya çalışmaktadır. Basın bültenleri hazırlamak ve basın toplantıları düzenlemek basın danışmanının görevleri arasındadır. Yapılan kampanyaların veya açıklamaların etkilerini analiz eden basın danışmanı, tüm medya kanallarını takip ederek kişi ya da kurumla ilgili haberleri rapor eder. Kişi ya da şirketle çalışan basın danışmanı halkla ilişkiler kampanyaları yapar ve bağlı olduğu kurumun imajını tesis etmeye çalışır.

 

Nasıl Basın Danışmanı Olunabilir?

Basın danışmanı nasıl olunur merak ediyorsanız, basın danışmanı olabilmek için üniversitelerin lisans eğitimi veren medya ve iletişim bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Aynı zamanda Sosyal Bilimler lisans bölümlerinden mezun olan kişiler de gerekli şartları taşımaları halinde basın danışmanı olabilmektedir.

Basın danışmanı ne iş yapar sorusunun cevabı ise bir basın danışmanı algı yönetimini sağlayabilmeli ve problem çözebilme kabiliyetine sahip olmalıdır. Bağlı olduğu kişi ya da kurumun itibarını sağlamakla mükellef olan basın danışmanı iletişim becerisi yüksek olmalıdır. Dış görünüşü ve diksiyonu düzgün olmalı aynı zamanda dinamik bir yapıya sahip olmalıdır. Ani durumlarda etkili karar verebilme becerisine sahip olmalıdır.

 

Basın Danışmanı Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Basın danışmanını aldığı maaş, çalıştığı kişi ya da kuruma göre değişmektedir. Aynı zamanda bağlı olduğu kurumun büyüklüğüne iş faaliyetlerine göre de basın danışmanının aldığı para değişecektir. Bir basın danışmanı en az 3.930 TL maaş alırken genel olarak en yüksek 6.510 TL maaş almaktadır. Basın danışmanı ne kadar maaş alır sorusunun yanıtı ortalama olarak bir basın danışmanız 5.170 TL maaş almaktadır. Çalıştığı kuruma göre aldığı maaş değişmektedir.

 

 

 

* Aydınlatma Tasarımcısının Aylık Maaşı Ne Kadardır? hakkında bilgi almak için tıklayınız.