• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bilgisayar Tamir Dükkanı Açmak

Bilgisayar Tamir Dükkanı Açmak

Bilgisayar Tamircisi Açmak

Kar getiren iş fikirleri arasında birçok alternatif bulunuyor. Bunlardan birisi de bilgisayar tamircisi açmak olabilir. Karlı işlerden biri olan bilgisayar tamirciliği günümüzde en çok ilgi gören alanlar arasında yer alıyor. Günümüzde hemen her evde ve iş yerinde birden fazla bilgisayar bulunuyor. Bunun yanında cep telefonları ve tabletler de çok fazla kullanılan teknolojik aletler içerisinde yer alıyor. Ancak bunların bozulması yerine hemen yenisini alabilme imkanı sunmuyor. Bu nedenle de bilgisayar tamircisi dükkanları son derece yüksek avantajlar sağlıyor.

Birçok kişinin hizmet aldığı bilgisayar tamirci dükkanları iyi bir karlılık düzeyine sahip olsa da bu işletmelerin de güçlü rakipleri olduğu bilinmelidir. Bu sebeple işletmenizi açmadan önce ilk olarak bir sektör araştırması yapmanız gerekiyor. İşletmenizi açacağınız yerde başka bir bilgisayar tamircisi ya da bir internet kafe var mı bilmeniz büyük bir önem taşır.

 

Bilgisayar Tamircisi Nasıl Açılır?

Bilgisayarcı açmak için mutlaka bu alanda bilgi sahibi olmanız gereken konular bulunuyor. İşletmenizi ilk açtığınızda ekstra masraflara girmek istemiyorsanız tamirat işlerinden sizin de anlamanız gerekiyor. PC toplayabilmeli ve bilgisayarlara format atabilmelisiniz. Bunun yanında tüm donanımları yakından tanımalı ve gerektiğinde bilgisayar parçalarını değiştirebilmesiniz. Böylece bilgisayar tamircisi açmak sizlere önemli kazançlar getirebilir. Bilgisayar tamircisi dükkanı açarken şu detaylara dikkat etmeniz gerekir:

 • Bilgisayarın her donanımına hakim olmalısınız.
 • Tamir işleri konusunda firmaların bilgi işlem işlerini almaya özen göstermelisiniz.
 • İş yeri kuruluş yerini çok iyi seçmelisiniz.
 • İşletmenizde tamir işleri yanında bilgisayar, tablet, telefon parçaları da satmaya özen göstermelisiniz.
 • Parça değişimlerinde orijinal yedek parçalar kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Teknoloji ile daima iç içe olmanız gerekiyor.
 • Tüm bu detaylara dikkat etmek bilgisayar tamir işletmenizi açarken sizlere avantajlar sağlar. Özellikle işletme kuruluş yerini işlek bir yer olarak tercih etmek kısa sürede harcadığınız sermayenizi geri alabilmenize imkan tanır.

 

Bilgisayar Tamircisi Açmanın Maliyeti ve Kar Marjı

Bilgisayar tamircisi açmak istiyorsanız önce maliyeti sonra da kar marjınızı hesaplamanız gerekiyor. İşletmenizin dükkan yeri size ait ise maliyetiniz biraz daha düşük olabilir. Ancak bu süreçte kiralık bir yerde iş yeri açacaksanız maliyetinizin biraz daha yüksek olmasını hesaplamanız gerekir. Orta derece bir yerde işletme açmak için en az 50 bin TL masrafınız olabilir. Bu durum semte göre de farklılık gösterir.

İşletme içerisindeki dekorasyon ürünleri, satacağınız teknolojik parçalar maliyetin önemli kalemleri arasında yer alır. Buna karşın kar marjının iyi olduğu da söylenebilir. Bir bilgisayara basit format işini bugün ortalama bir bilgisayar tamircisi 50 TL’ye yapabiliyor. Bunun yanında parça değiştirmek ya da zorlu arıza tamirleri daha yüksek bir fiyat ortaya çıkarabiliyor. Fiyatlarınızı parçaların durumuna, arızanın türüne göre belirleyebilirsiniz.

 

Bilgisayar Tamircisi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bilgisayar tamircisi açmak için gerekli birçok belge türü bulunuyor. Bunlar arasında şunları saymak mümkün olabilir:

 1. Kimlik belgesinin fotokopisi
 2. İkametgah belgesi
 3. Tapu fotokopisi ve kira sözleşmesi
 4. Kira mukavelesinin noter onaylı olan sureti
 5. Vergi levhası fotokopisi
 6. Bilgisayar satışı için gerekli oda belgeleri
 7. SGK kurum belgesi
 8. Dükkanınızın su abone kartlı sayaç takılımı yapılmalıdır.
 9. İtfaiye raporu
 10. Sabıka kaydı

Bu belgelerin hazırlanması önemlidir. Eğer işletmenizi kuracağınız iş yeri için önceden verilmiş bir ruhsat var ise bu ruhsatın mutlaka belediyeye iade edilmesi gerekir. Bunun yanında bu belgeler şahıs şirketi olarak istenilen belgelerdir. Tüzel kişi olarak bir işletme kurmak isterseniz ekstra olarak Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri da istenilenler arasında bulunuyor.