• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  743463,412
  % 0,71
 • BIST 100
  %

Bitcoin Fiyatı Nasıl Oluşur?

Bitcoin Fiyatı Nasıl Oluşur?       

Kripto paraların ortaya çıkışı çok eski tarihlere dayanmamaktadır. Deneysel şekilde ilk olarak 2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin ilk yıllarda piyasanın ve yatırımcıların güvenini kazanmakta yavaş kalmıştır. İlerleyen yıllarda kısa sürede yüksek seviyelere gelen bitcoin günümüzde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Bitcoin kullanımı genellikle yatırım amacıyla yapılsa da günümüzde alışveriş gibi amaçlarla da bitcoin kullanımının olduğu görülmektedir. Bu şekilde kullanım şeklinin ve alanlarının yaygınlaşması ile kripto paraların yeni bir para birimi olarak karşımıza çıkması muhtemel görünmektedir.

Bitcoin fiyatları ise sürekli olarak değişim gösterse de son yıllarda sürekli olarak yukarı yönlü artış göstermektedir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin en temel tanımla kripto paraların en çok bilinen ve en eski tarihte çıkanıdır. Kripto para serüvenini başlatan bitcoin yüksek gizliliği ve güvenilirliğini kanıtlamasının üzerine pek çok yatırımcı tarafından yoğun talep görmüştür. Bu taleplerin üzerine değerinin çok ciddi bir hızla artması bitcoin fiyatlarının tüm dünyanın gündemine oturmasına sebep olmuştur.

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında Japonya’da deneysel amaçla ortaya çıkmıştır. geri dönüp bakıldığında bitcoin ilk çıkış tarihinden itibaren henüz çok az zaman geçmesine rağmen ciddi bir değer kazancı yaşamıştır. Peki bu piyasada bitcoin değerleri nasıl etkilenmektedir?

Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Her şeyden önce bitcoin bir yatırım aracıdır. Günümüzde bitcoin ve diğer kripto paralar için yeni para birimi söylemleri çıksa da genel anlamda bitcoin satın alan kesim bunu yatırım amacıyla yapmaktadır. Bu nedenle bitcoin alımlarına yatırım olarak bakmak yanlış olmayacaktır.

Yatırım araçlarının fiyatını belirleyen pek çok parametre vardır. Bu parametreler:

 • Küresel ekonominin durumu
 • Ekonomik krizler
 • Dövizdeki dalgalanmalar

gibi ana sebeplerle birlikte pek çok alt başlıkta toplanabilir.

Küresel ekonominin durumu bitcoin gibi kripto paraların değerini etkilemekte ve belirlemektedir çünkü dünyada ekonominin iyi olduğu oranda yatırımlar da artmaktadır. Dünyadaki pek çok yatırımcı ekonominin istikrarlı ve güvenilir olduğu durumlarda yatırım yapmak istemektedir. Bu durum hem küçük hem de büyük yatırımcı için geçerlidir.

Dünyada para politikalarının güvenilir bir tablo çizmesi yatırım ortamı oluşturduğu için yatırım araçlarına talep artmaktadır. Bu yatırım araçlarından biri olarak sayabileceğimiz bitcoin için de bu şekilde talep artışlarının yaşanması bitcoin değerinin artmasını sağlamaktadır.

Dünyada bitcoin fiyatları da bu şekilde taleplerde yaşanan değişimlerle meydana gelmektedir.

Ekonomik Sıkıntılar Bitcoin Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Ekonomik sıkıntıların ve krizlerin yaşanması tüm yatırım araçlarının değerinin ani bir şekilde düşmesine sebep olabilir. Burada bitcoin bir yatırım aracı gibi ele alınmaktadır çünkü bitcoin satın alan kitlenin önemli bir kısmı bunu bir yatırım aracı olarak kullandığı için para birimi de buna uygun davranmaktadır.

Salgın gibi durumlarda piyasaların bir anda aşırı güvensiz hale gelmesi insanların yatırım yapmak yerine yatırımlarını satarak nakit almalarına sebep olmuştur. Pek çok yatırımcının nakit yönüne geçtiği bu durumdan elbette ki bitcoin de olumsuz etkilenmiştir. Talep azaldığı için fiyatlar düşmüş ve belirli bir süre de bu düşük bantta kalmıştır.

Bunun gibi benzeri durumlar ekonomiyi dar boğaza soktuğunda bitcoin fiyatlarında ani düşüşler gözlenebilir ve bu durum normaldir. Ekonomi düzeldikçe fiyatlar normal seviyelerine tırmanmaktadır.

Bitcoin Fiyatları Hakkında Detaylar

Bitcoin sisteminde kazanç elde etmek son derece farklı bir sisteme dayanmaktadır. Kişiler hali hazırda bitcoin sahibi olup da bunları satanlardan bitcoin alarak sisteme giriş yapabilirler. Buna ek olarak bitcoin siteminde madencilik diye bir kavram bulunmaktadır. Bu kavramda kişiler bitcoin kazanabilirler.

Bitcoin madenciliğinde kişilere belirli görevler verilmektedir. Bu görevleri tamamlamak üzere çabalayan kişilerin içinden ilk olarak başarılı olan sistemde belirlenen ödülü alır ve blok kurmaya hak kazanır. Bu şekilde bir sistemi benimseyen bitcoin tamamen merkeziyetsiz bir sistem olduğuna dikkat çeker.

Bu yöntem ile kişiler kendi başarıları ve çabaları oranında kazanç elde etmiş olurlar. Herhangi bir merkezi otoritenin etkisi altında kalmadan herkesin kendi kazancını belirlediği ortamda fiyatların değişimini de yine piyasadaki kişilerin davranışları belirler. Bitcoin sahibi ya da madencilik yapan kişilerin izlediği politikalara göre bitcoin fiyatları belirlenir. Madencilik faaliyetlerine ve satın alım faaliyetlerin talep artması durumunda bitcoin fiyatlarının yükseldiği, aksi durumlarda da düştüğü görülmektedir.