• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır ?

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır ?

Kripto paralar insanların hayatların beklenenden çok daha hızlı bir giriş yapmıştır. Uzun süredir sadece bir yatırım aracı olarak görülen bu kripto paraların yavaş yavaş birer para birimi olarak kabul edilmesi söz konusu. Kripto paraların alışveriş gibi farklı alanlarda ödeme yapma amacıyla da kullanılmaya başlanması bunların birer para birimi olarak karşımıza çıkması fikrini ortaya çıkan en önemli etkendir.

Bitcoin sayesinde pek çok kişi kar ederken bu kripto paraların kullanımı farklı durumları da beraberinde getirmiştir. Kripto paraların kullanımı özellikle takip edilemez olduğu için pek çok kişiye cazip gelmektedir. Bu durum her ne kadar güzel görünse de bazı hukuki sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında Japonya’da ortaya çıkmıştır. Satoshi Nakamoto isimli birisi tarafından deneme amacıyla ortaya çıkan para birimi kısa süre içinde son derece popüler olmuştur. Hatta öyle ki bu para birimi ile ilk alışveriş sadece 2 yıl sonra 2010 yılında gerçekleştirilmiştir. 2 pizza almak için 10 bin bitcoin ödeme yapan kişi aslında ilerleyen yıllarda servet haline gelecek tutarı sadece 2 pizza için ödediğinin farkında değildi.

Bitcoin gibi kripto paraların en iyi özelliklerinden bir de herhangi bir merkezi olmaması ve bir otoriteye bağlı olmaması. Durum böyle olunca piyasanın içindeki insanlar piyasanın nasıl yönleneceğine kendileri karar vermektedirler. Merkeziyetsiz finans mantığını benimseyen bu sistemde farklı kişilerin kendi çıkarları amacıyla sistemi manipüle etmesi mümkün değildir.

Bitcoin Değeri Ne Kadar?

Bitcoin de piyasadaki diğer para birimleri ve yatırım araçları gidi davranış sergilemektedir. Dolar, Euro ya da Altın gibi araçlarda talep arttıkça değerin arttığı görülmektedir. Bu durum Bitcoin için de geçerlidir. Son yıllarda talep düzenli olarak arttığı için fiyatlarda da düzenli bir artış görülmüştür.

Bitcoin için sürekli olarak artan talepler özellikle geçtiğimiz yıllarda çığ gibi büyümeye başladı. Taleplerin bu kadar inanılmaz boyutlara ulaşması başta bitcoin olmak üzere kripto paraların değerlerini hızla arttırdı. Bu hızlı değer artışının en önemli sebeplerinden biri olarak kripto paraların takip edilemez olması gelmektedir. Kripto paralar mali durumunun gizli kalmasını isteyen pek çok multi-milyoner tarafından tercih edilmektedir.

Bitcoin piyasası ilk yıllarından oldukça düşük bir seyir izlemiştir. Zamanla talep arttıkça bitcoin değeri de dünya çapında artmıştır. Son dönemlerde 1 bitcoin satın almak için ödenmesi gereken tutar 11.719 Amerikan Doları seviyesine çıkmıştır.

Bitcoin Almak İçin Neler Gerekli?

Bitcoin herkes tarafından satın alınabilen bir para birimidir. Bitcoin almak isteyenlerin sahip olmaları gereken en önemli şey bitcoin cüzdanıdır. Dünya üzerinde bulunan farklı kripto para birimleri için farklı cüzdanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların arasından en çok kullanılan tahmin edilebileceği gibi Blockchain Wallet’dir. Bu cüzdan ismini bitcoin sisteminin temelinden almaktadır.

Bitcoin Hesabı Açmak

1. Adım: Sisteme Giriş

Blockchain wallet en güvenilir bitcoin hesap sitelerinden biri olduğu için tüm dünyada sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durumun bir etkisi olarak da çok fazla taklit sitesi bulunmaktadır. Bu nedenle siteye giriş aşamasında taklit sitelerden uzak durmanız gerekir. Bunun için sitenin sertifikasını mutlaka kontrol edin.

2. Adım: Sisteme Kayıt

Sisteme giriş yaptıktan sonra kayıt olmak gerekir. Bu işlem daha önce blockchain üzerinden bitcoin cüzdanı oluşturmamış kişiler içindir. Kayıt işlemlerini yaparken şifrenin güçlü olması çok önemli çünkü bu şifre başkalarının cüzdana erişimi aşamasında en güvenilir kapı konumunda.

3. Adım: İki Aşamalı Doğrulama Sistemi

Parola oluşturma aşamalarını tamamladıktan sonra hesabın güvenliğini arttırmak için iki aşamalı doğrulama sistemini etkinleştirmek önemlidir. Bu sistem her girişte sms ya da mail yolu ile kişiye kod göndererek 3. şahısların hesaba erişimini engeller.

Sistem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin cüzdanlarında önemli olan kavramlar vardır. Bunlardan ilki Public Key kavramıdır. Public key kişilerin birbirlerine kripto para gönderebilmeleri için ihtiyaç duydukları herkese açık numaralar olarak tanımlanabilir. Yıllardır bankalardan alışılmış olan IBAN numaraları ile büyük anlamda benzerlik göstermektedir.

Private Key ise cüzdana giriş yaparak kripto paralara erişim hakkı tanıyan numaralardır. Private key paylaşımının kimse ile yapılmaması son derece önemlidir. Aksi taktirde hesaptaki varlıklar çalınabilir.