• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  569018,470
  % -0,13
 • BIST 100
  %

Bitcoin İle İlk Alışveriş

İlk Bitcoin Alışverişi ve Hikayesi      

Kripto paralar insanların hayatına girdikçe daha çok alanda kullanılmaya başlamıştır. Son dönemlerde alışveriş amacıyla sıklıkla kullanılan kripto paralarlar alışveriş serüveninin başlaması çok eski tarihlere dayanmasa da kripto para tarihine bakıldığında oldukça eskidir. Bu alışverişin serüveni çok ilginç bir hikaye ortaya çıkardığı için pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Bundan önce kripto paraların ne zamandır kullanımda olduğu ve hayatımızdaki öneminden bahsetmek gerekir. Kripto paraları insan hayatına girdiğinden beri sürekli olarak kullanım alanını ve önemini arttırmaktadır. Özellikle Bitcoin bu kripto paralar arasında en çok bilinen ve dolayısıyla en geçerli olanı olarak dikkat çekmektedir.

Bitcoin Serüveni Nasıl Başladı?

Bitcoin tarihi ilk olarak Japonya’da başlamıştır. 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkan bitcoin ilk yıllarında şimdilerde olduğu kadar parlak bir ilerleyiş yakalayamadı. Nakamoto, sistemi oluşturduktan bir süre sonra ilk sürümü yayınladı ve artık bitcoin ile kripto para transferinin mümkün olduğuna karar verdi.

11 Ocak 2009 tarihinde tarihin ilk kripto para transferi bitcoin fikir babası Nakamoto tarafından Hal Finney’e yapılmıştır. Bu transferde 10 bitcoin (BTC) gönderilerek Hal Finney’de bitcoin tarihine geçmeyi başarmıştır.

Bitcoin İle İlk Alışveriş

Laszlo Hanyecz 22 Mayıs 2010 tarihinde yaptığı alışveriş ile dünya tarihine çok kolay bir şekilde geçmiştir. Öyle ki onun sayesinde 22 Mayıs günü “Bitcoin Pizza Günü” olarak anılmaya başlamıştır. Olayın başlangıcı ise daha da ilginç bir hal almıştır.

Bitcoin sahibi Hanyecz, Bitcointalk isimli bitcoin piyasası hakkında konuşmak amacıyla kullanılan foruma yazdığı yazı ile her şeyi başlattı. Foruma yazdığı yazıda İki tane büyük boy pizza için 10.000 bitcoin ödemek istediğini belirten adam hayatının hatasının yaptığının farkında değildi.

Başka bir bitcoin sahibi İngiliz tarafından Hanyecz’in isteği geri çevrilmedi ve pizzaları servis edildi. Hanyecz adına 2 büyük boy pizza alan İngiliz 41 dolar para ödedi. Daha sonra bitcoin cüzdanı ile ödemesini yapan Hanyecz tam olarak 10.000 BTC ödedi. Günümüz şartlarında bakıldığında Hanyecz 2 büyük boy Papa Johns pizzası için 110 milyon dolar değerinde ödeme yapmıştır.

Alışverişin Arka Planı

O dönemde bitcoin kullanımı ve yatırımları son derece düşük seviyelerdeydi. Toplumun büyük bir kısmı tarafından bilinmeyen bitcoin şimdiki değerine göre bakıldığında son derece değersiz bir para birimiydi. Bunda tabi ki en büyük etki kripto paraların o tarihte son derece yeni olması ve pek çok insanın güvenmekte zorluk yaşamasıydı.

Pizza siparişinin verildiği dönemlerde 10.000 bitcoin gerçekten de 40 Dolar seviyesinde bir değere sahipti. Hanyecz o gün aldığı pizzalar ile zarar etmedi ve değerinde bir ödeme yaptı. Durum o günün şartları için normal olsa da Hanyecz tarafından öngörülemeyen en önemli nokta bitcoin değerinin ilerleyen yıllardaki yükselişi olmuştur.

Yakın geçmişte bitcoin pek çok yatırımcı tarafından keşfedilmiştir. Bu yatırımcıların çoğu kripto paraların gizliliğinden yararlanarak paralarını saklamak istedikleri için yüksek miktarlarda para getirerek bitcoin için olan talebi arttırmışlardır. Bu nedenle günümüzde 1 BTC fiyatı 11.000 doların üzerine çıkmıştır. Bu şekilde bakıldığında Hanyecz yaklaşık 110 milyon dolar ödeyerek 2 adet pizza satın almıştır.

Bitcoin Piyasası Nasıl Bu Kadar Yükseldi?

Bitcoin çok kısa sürede değer kazanmaktadır. Öyle ki 2010 son derece yakın bir tarih olmasına rağmen bu tarihten günümüzde kadar bitcoin alanında değer kazancı astronomik boyutlara ulaşmıştır. 2 pizza için 110 milyon dolar ödeme yapan Hanyecz elbette ki pek çok kişi tarafından mantıksız görülebilir ancak durum bundan farklıdır.

Bitcoin değerlerinin normal bir para birimi ya da yatırım aracı gibi yükseliş göstermesi beklendiği için bu değer kazancının çok uzun yıllarda kayda değer olması beklenmekteydi. Özellikle insanların bitcoin gibi kripto paralara bu kadar kısa sürede bu seviyede güvenmeleri beklenen bir durum değildi. Bu nedenle Hanyecz olarak normal bir yatırım aracı gibi yaklaşmıştı.

Bitcoin’de yaşanan değer artışı özellikle kripto paralar sayesinde paralarının takip edilmemesini isteyen kişiler sayesinde olmuştur. Bu tip kişiler çok miktarda nakit ile bitcoin satın alarak paralarının tamamen takip edilemez olmasını sağlamıştır. Bu şekilde bitcoin alımına olan talebin artmasıyla da fiyatlar yüksek hızda artmıştır.