• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bitcoin ve Diğer Coinler ile Arbitraj Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve Diğer Coinler ile Arbitraj Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve Diğer Coinler ile Arbitraj Nasıl Yapılır? 

Kripto paralar son dönemlerde yoğunlukla kullanılmaya başlamış ve insan yaşamına hızla girmiştir. Bu giriş kalıcı olmakla birlikte sürekli olarak da yükselen bir trend yakalamıştır.

Kripto paralar bu kadar önemli birer para birimi haline geldikçe sıklıkla yatırım aracı olarak kullanıldığı da görülmektedir. Bitcoin gibi kripto paralar kullanılarak kar etmek son derece yaygın hale gelmiştir.

Kripto Paralar İle Yatırım Yapmak

Kripto paraların alım satım işlemlerini yaparak kar etmek sık sık yapılan bir yatırım haline gelmiştir. Durum böyle olunca toplumda da sık sık duyulmaya başlanmıştır. Kripto paralara yapılan yatırımlardan yüksek gelir elde etmek isteyen pek çok kişi bu şekilde para kazanmak üzere kripto para almaya başlamıştır.

Kripto paralara yapılan yatırım genellikle kripto paranın düşük bir değerden alınıp daha sonra yüksek değerlere ulaşınca satılması ile yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan yatırımlar kar sağlasa da diğer pek çok yatırım aracı gibi belirli riskler içermektedir. Bu riskleri göze alan yatırımcılar kar edebildiği gibi zarar da edebilmektedir.

Kripto paraların daha düşük riskler ile bir yatırım aracına çevrilmesi de mümkündür. Bu işlemin yapılması döviz piyasalarında yıllardır uygulanan parite işlemlerine benzemektedir. Kripto paraların farklı piyasalardan alınarak daha değerli olan piyasalarda satılması şeklinde işleyen sisteme arbitraj denmektedir ve bu şekilde kar etmek mümkündür.

Kripto Paralarda Arbitraj Nedir?

Kripto paralar farklı piyasalarda farklı değerlere sahiptir. Durum böyle olunca pek çok kişi daha az tutar ödeyerek daha çok kripto para almak için değerin düşük olduğu piyasaları araştırmaktadır. Bazı kişiler de bu düşük piyasaları keşfettikten sonra daha karlı ve daha az riskli bir işlemle kar elde etmektedir. Bu işlem kripto paranın düşük değerdeki piyasalardan satın alınarak daha değerli olduğu piyasalarda satılması mantığına dayanmaktadır.

Bu işlemin yapılması için kripto para değerlerinin tüm piyasalardaki değerlerinin anlık olarak takip edilmesi çok önemlidir. Sürekli olarak piyasaların durumunu takip etmek bile bazı durumlarda yeterli gelmemektedir. Bu şekilde anlık ve hızlı değişimleri yakalamak ve daha çok kar edebilmek için arbitraj robotları devreye girmektedir.

Kripto paralar ile arbitraj yapmak daha karlı olsa da daha risklidir

Arbitraj Botu / Robotu Nedir?

Dünya çapında Arbitraj robotu ya da arbitraj motoru olarak bilinen yazılımlar sayesinde otomatik şekilde arbitraj işlemi yapmak mümkündür. Bu şekilde daha az riske girerek ve daha az çabalayarak kar elde etmek mümkündür.

Dünya çapında yeni gelişmeler yaşanan ve sürekli takip edilmesi gereken çok fazla piyasa bulunmaktadır. Bir insanın bu piyasaları aktif olarak takip etmesi son derece zor olmaktadır. Bu nedenle bu piyasaların takip edilmesi için insandan daha güçlü ve yorulmayan yazılımların kullanılması son derece mantıklıdır. Bu şekilde işlerin yönetimi daha kolay olmaktadır ve kişi yatırımları ile ilgilenmek için daha çok zaman bulabilir.

Arbitraj boyu sayesinde kişinin yatırımlarını arttırması da mümkün hale gelir çünkü aynı anda daha çok yatırımla ilgilenebilecek güce erişir. Arbitraj botunun çalışma mantığı ise çok basittir. Kişinin talimatlarına göre kripto paranın alındığı değer belirlidir. Bu değer üzerinden kar getirebilecek piyasaları sürekli olarak tarayan bot daha uygun bir piyasa bulduğunda satış işlemleri yaparak kazanç sağlamaktadır.

Kripto Paralarla Arbitraj Yapmak

Kripto paraların alım satım işlemleri geleneksel piyasalara göre çok daha kolay ve düşük maliyetlidir. Dünyanın her yerinden düşük maliyetler ile kripto para alımı yapılabilir. Kripto paralar ile arbitraj yapmak daha karlı olsa da daha risklidir. Bunun birden fazla sebebi vardır.

Bitcoin gibi kripto paralarla arbitraj yapmanın risklerinden biri sürekli olarak hareketli olan kripto para piyasasıdır. Volatilitenin son derece yüksek olduğu kripto para piyasasında düşüşler ve yükselişler sürekli olarak görülmektedir. Bu kadar hareketli olmasından dolayı arbitraj sırasında zarar etmek ya da kar edememek de mümkündür.

Kripto paralarda arbitrajı riskli hale getiren başka bir etken de farklı ülkelerde ve bölgelerdeki piyasaların anlık değerlerinin belirsiz olmasıdır. Dünyanın farklı yerlerinden yapılan işlemler aynı anda değerlendirilmemektedir. Durum böyle olunca yapılan işlem değerlendirilene kadar fiyatlarda önemli değişimler gözlenebilir. Bu nedenle arbitraj yaparken tam istenen ve hedeflenen tutarın ayarlanması son derece zor olmaktadır. Bu durum da kişiyi zarara sürüklemektedir.