• ALTIN (TL/GR)
  783,62
  % -0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  691539,512
  % 1,33
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Bitcoin ve Enflasyon İlişkisi

Bitcoin ve Enflasyon İlişkisi

Bitcoin ve Enflasyon İlişkisi

Genel olarak enflasyon, paranın satın alma gücünde meydana gelen düşüler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Enflasyonist para ekonomisi, negatif faiz ve sıfır faiz oranlarına ve dolaşımda olan bol paraya odaklanmaktadır. Bitcoin ve enflasyon açısından bakıldığında ise, Bitcoin, enflasyona karşı koruma göstermektedir. Parasal açıdan arzın artış göstermesi enflasyon oranlarında artış meydana getirdiğinden Bitcoin ortaya çıkmıştır.

Bitcoin ve Enflasyon Bağlantısı

Enflasyonun mal ve hizmetlerin fiyatlarında meydana gelen artış ile mi yoksa daha çok paraya olan arz ile mi ilgili olduğu konuları tartışmalara neden olmuştur. Bu açıdan Bitcoin ve enflasyon bağlantısı ele alındığında, Bitcoin’in enflasyonist bir varlık olmadığı sonucunda ulaşılmaktadır. Bitcoin’in üretim miktarının maksimum 21 milyon olabilmesi ise Bitcoin’e olan talebin güç geçtikçe artmasına ancak daha az oranda üretimin yapılabilmesine neden olmaktadır. Bu durum ise her dört yılda bir gerçekleşen halving ile beraber madencilere verilen ödüllerin azalması nedeniyle Bitcoin üretiminin gün geçtikçe daha da zorlaşmasına sebep olmaktadır.

Yarılanma anlamına gelen Halving, yeni kripto para birimleri için kullanılan bir terimdir. Bu kapsamda paraların yaratılma hızının düşmesi sürecine verilen bir isimdir. Halving olayının yaşanmasından sonra ise Bitcoin, reel para birimlerine kıyasla dünya ortalaması açısından çok daha düşük olan bir enflasyon oranına sahip olacaktır. Buna göre yıllık enflasyon oranının daha da düşük olacağı söylenmektedir.

Enflasyon ve Kripto Paralar

Enflasyon kripto paralar açısından herhangi bir etkiye sahip değildir. Kripto paraların büyük çoğunluğunun sınırlı yapıda bulunması, bu para birimlerinin deflasyonist olmalarını beraberinde getirmiştir. Bu açıdan birkaç ülke, enflasyon ile başa çıkabilmek adına kripto paraları benimsemiştir. Ancak yapılan araştırmalar dahilinde enflasyon ve kripto para birimleri karşılaştırıldığında, bu para birimlerinin ekonomik krizin atlatılabilmesine yardımcı olamadığı ortaya konmuştur. Çünkü kripto paraların belirli olmayan arz artışları, alım gücünü azaltmaktadır. Veriler incelendiği zaman kripto paraların büyük ekonomilerin enflasyon oranları karşısında geride kaldığı görülmektedir. Bu sebepten dolayı kripto paraların kötüye giden bir ekonomiyi kurtarabilmesi mümkün değildir.

Enflasyona Karşı Koruma Sistemi: Kripto Paralar

Enflasyon ile kripto paraların bağlantısı uzun sürelerdir tartışılan bir konudur. Pek çok insan ise kripto para birimlerinin enflasyona karşı koruma sağladığını düşünmektedir. Ancak parasal arzın artmasıyla beraber enflasyon oranındaki artışa karşılık olarak kripto para birimleri ortaya çıkmıştır. Üretim miktarının belli olduğu ve talep ile karşılaştırıldığında daha az bir oranda üretilen bu para birimleri enflasyonist değillerdir. Kripto para birimlerinin değeri, dijital odaklı olan dünya ekonomisinde olası bir değişim varlığı olacak şekilde kullanılması sonucunda alınmaktadır. Fakat tüm bunlara rağmen, kripto paralar reel para birimleri kapsamında ölçülmektedir. Özellikle son dönemlerde artan enflasyon nedeniyle doların etkilenmesi dolayı olarak kripto paraların değerlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Küresel anlamda tanınırlığı ve kabulünün artması ile beraber kripto para birimlerinin itibarı ve değeri de artmaktadır. Bu açıdan fiyat değişiklikleri dikkat çekmektedir.

Enflasyon ve Kripto Para Hakkındaki Görüşler

Enflasyon kripto paralara etkisi açısından sıklıkla tartışılmaktadır. Bu açıdan enflasyon ve kripto paraların arasındaki bağlantıya dair pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Kimileri için kripto paralar bir malken; kimileri için paradır. Ancak bu tartışmaların sonucuna bakıldığında kripto para birimlerinin tek başlarına enflasyonist olmadığına ulaşılmaktadır. Para birimlerinin etkisi nedeniyle bir oran oluşturulduğunu görmek mümkündür. Global para politikaları bu açıdan hiper genişletici eylemlere yönelmektedir. Bu sebepten dolayı paranın değerinin sorgulandığı son zamanlarda, kripto paralara olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü insanlar sahip oldukları varlıkların değerinin düştüğü ve enflasyona uğradığı para birimlerinde tutmak istememektedir. Dolasıyla kripto paraların dolaşıma daha fazla sokulması ve enflasyon oranın daha fazla artması görülmektedir.

* Bitcoin ve Kripto Para Haberleri için Tıklayınız

* Anlık Kripto para Piyasası için tıklayın