• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası; bir ürünün fiyatının artarak piyasayı canlandırdığı ve piyasanın yükseliş dönemine doğru gitmesi anlamına gelmektedir.

Boğa Piyasasının Anlamı Nedir?

Boğa piyasası ayı piyasasının tem tersi olarak kabul edilmektedir. Boğa piyasası yatırımcılar için çok iyi anlama gelmektedir. Çünkü bu piyasada ürünler yükselişe geçerek yatırımcılar alıma yönelmekte ve bu şekilde iyimser bir ortam oluşmaktadır. Boğa piyasası genellikle hisse senetleri piyasasında ve altın piyasasında (altın; 2000’ li yılların başında 800 dolar ons seviyesinden 1900 dolar ons seviyesine çıkarak boğa piyasası içerisine girmiştir) görülmektedir.

Boğa Piyasasının Özellikleri

Öncelikle boğa piyasası, ayı piyasasının tam terzi özelliklerini taşımaktadır. Ayı piyasasında ekonomi çökerken, boğa piyasasında ise bu durum tam tersi yükseliştedir. Boğa piyasasında gayri safi yurt içi hasıla ve harcanabilir gelir oldukça yüksektir, işsizlik oranı oldukça düşüktür ve ekonomi her geçen gün büyüme özelliği göstermektedir. Bu piyasada alıcılar satıcılara oranla çok daha yüksektir. Ürünlere olan talebin artması sonucunda da fiyatlar yükselmektedir. Bunlara ek olarak bu dönemde yatırımcıların psikolojisi piyasayı çok fazla etkilemektedir. Yani boğa piyasasında yatırımcıların piyasaya olan güveni yüksek ve duyarlılıkları gelişmiştir. Bu yükseliş beklentisi sonucunda da yatırımcılar piyasaya sermaye aktarmaya devam etmektedirler.

Boğa Piyasası ile Ayı Piyasası arasındaki farklar neler

Boğa Piyasası Nasıl Oluşmaktadır?

Boğa piyasasının oluşması belirli aşamalara ayrılmıştır ve 3 adet aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla şu şekildedir;

 1. Toplama aşaması: bu aşamada zarara uğramış olan yatırımcılar ümitsiz bir şekilde ellerinde olan malları çok ucuz fiyatlara satmakta ve bu ucuz mallar ise büyük yatırımcılar tarafından satın alınmaktadır.
 2. Alım dalgası aşaması: zarara uğramış olan satıcıların mallarını alan büyük yatırımcılar sayesinde piyasa artık iyileşme belirtisi vermeye başlar. Yavaş yavaş iyileşmeye geçilen bu dönemde artık küçük yatırımcılarda alım dalgasına dahil olmaktadırlar.
 3. Doygunluk aşaması: bu yapılan alım satımlar sayesinde piyasa artık bir doygunluğa ulaşmıştır ve artık piyasadaki alıcı sayısı oldukça da azalmıştır. Tüm bu yaşanan olaylar artık boğa piyasasının sonuna gelindiğini göstermektedir ve artık piyasada sert bir düşüş beklenmektedir.