• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler  

Borsa bilen bilmeyen, ilgilenen ilgilenmeyen herkesin bildiği bir kavramdır. Bu kavramı herkes sık sık duysa da pek çok kişi tam anlamıyla nasıl bir yer olduğunu bilmemektedir. Durum böyle olunca da yatırım yapmaya çekinen pek çok kişi olmaktadır.

Borsa genel anlamda değerli varlıkların alım satımını yapan kişilerin gelir elde ettikleri bir yatırım aracıdır. Borsa hakkında herkesin yüzeysel bilgileri olsa da bilinmesi gereken pek çok detay vardır.

Borsada Yatırımlar Nasıl Yapılır?

Borsada farklı seçenekler olsa da yatırımlar genellikle hisse senetleri üzerinden yapılmaktadır. Hisse senetleri pek çok kişi tarafından kolay alınan ve satılan yatırım araçlarıdır. Hisse senetlerinin alış satış işlemleri yapılarak kar elde etmek mümkündür.

Hisse senetleri firmaların hisselerini halka arz etmeleri sonucunda yatırımcıların bu hisseleri kullanarak ticaret yapmaları esasına dayanmaktadır. Hisse senetleri düşük değerlerden satın alınarak yükselmesi beklenir. Ardından yüksek değerlerden satılarak gelir elde edilir.

Hisse Senetlerinin Değerleri Nasıl Değişir?

Hisse senetlerinin değerleri zamanla değişmektedir. Bu değişimler çok fazla alt başlıkla açıklansa da genel anlamda iki faktör etkilidir. Bu faktörler firmanın mali durumu ve piyasaların durumu olarak ikiye ayrılabilir.

Firmaların mali büyüme aşamasında olması hisselerinin değerinin artmasını sağlar. Sürekli olarak yatırımlarını arttıran, borçlarını düzenli ödeyen firmaların hisse değerleri düzenli ve kalıcı olarak artmaktadır.

Bunun yanında piyasanın yatırım ortamı için güvenilir ve stabil bir grafik çizmesi de önemlidir. Bazı durumlarda firmalar son derece olumlu şartlara sahip olsalar da piyasalardaki kötü gidişat hisselerin düşmesine sebep olur ve yatırımlar azalır.

Borsa Bölgelere Göre Farklı Otoriteler Tarafından Yönetilir

Borsada yatırım aracı olarak kullanılan ürünlerin firmaların hisseleri olduğunda bahsetmiştik. Bu hisselerin belirli bölgelerde bulunan otoritelerden birine bağlı olmaları gerekmektedir. Ülkemizde hisse senetlerinin halka arz edildiği borsa birimi Borsa İstanbul ya da kısa adı ile Bist olarak adlandırılır. Borsa İstanbul’a benzer olarak diğer bölgelerde de benzer kuruluşlar vardır. Borsa İstanbul global bir borsadan çok kurumsal ve yerel bir borsa niteliği taşımaktadır.

Dünya çapında daha çok bilinen ve global hale gelmiş borsalar da mevcuttur. Londra, New York, Hong Kong ve Tokyo gibi borsalar bu şekilde global anlamda hizmet veren borsalara örnek olarak verilebilir. Global borsaların özellikler tüm dünyadaki insanlar ve firmalar tarafından talep gören şirket hisselerini ellerinde bulundurmalarıdır. Bu hisselerin yönetimine sahip oldukları için küresel anlamda önem arz ederler.

Borsadan Para Kazanma Mantığı Nasıl İşler?

Borsada sürekli olarak dengelenmesi gereken bir arz / talep dengesi bulunmaktadır. Bu dengenin korunmasının kolay olduğu durumlarda borsadaki varlıklar ani ve hızlı değer değişimi göstermezler. Aslında piyasalar tarafından elde edilmek istenen durum da bu dengedir.

Bazı durumlarda arz / talep dengesi bozulur ve bu durum varlıkların değerlerinin kontrolsüzce değişmesine sebep olur. Talep hızla artar ve arz miktarını hızlıca geçerse varlığın değerinde orantısız bir artış gözlenir. Bu durumda hisselerin değerleri bir anda hızla artmaktadır.

Bunun tam tersi olarak arz miktarı taleplerin çok üzerinde kalırsa varlıkların alımı son derece düşük olacaktır. Bu durumda varlıkların değerleri düşer.

Borsadan para kazanmayı hedefleyenler işte bu değer değişimlerinden faydalanarak para kazanmaktadır. Varlıkların değer kaybettiği durumlarda alınması ve değer kazandıkları durumlarda satılması ile para kazanmak mümkündür.

Piyasayı Etkileyen Olaylar İyi Takip Edilmelidir

Bazı olaylar piyasalar açısından tetikleyici rolü üstlenmektedir. Bu olaylar yaşandığında uzun süredir durgun olan hisse senetlerinin değerleri bir anda yükselebilir ya da düşebilir. Bu nedenle borsada yatırım yapanların sadece piyasayı takip etmeleri yetmez. Piyasalara etki edebilecek olayların da takip edilmesi, önceden vaziyet almak açısından çok önemlidir.

Belirli sektörleri derinden etkileyen olaylar kişinin farkında olmadan zarar etmesine sebep olabilir. Buna örnek olarak faizlerin artması, dövizin yükselmesi ya da enflasyonun artması örnek verilebilir. Bu gibi durumlar hakkında beklentiler önceden oluşmaktadır. Bu beklentilerin takip edilerek olası senaryoların belirlenmesi borsada zarar etmeyi önler.

Yatırım yapılacak varlığın geçmiş dönemlerde ve bu dönemdeki davranışlarını detaylıca incelemek gerekir. Bu varlıklar belirli dönemlerde plato görünümü çizerler. Bu plato görünümünün ne zaman sona ereceği ve yükselişin hangi değerden başlanacağı tahmin edilmelidir.