• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa Ne Kadar Riskli?

Borsa Ne Kadar Riskli?

Borsa Ne Kadar Riskli?  

Her gün borsada milyonlarca işlem gerçekleştirilmektedir. Borsanın bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi yüksek gelir imkanlarıdır. Pek çok kişi borsadan yüksek gelirler elde etme amacıyla borsaya yatırım yapmaktadır.

Borsa bilinçli ve mantıklı kullanıldığında gerçekten de çok iyi bir yatırım aracıdır. Bunun için yatırım mantığı bilinmelidir.

Yatırım Nedir?

Yatırım, kişinin maddi varlıklarının değerini zaman içinde korumak ya da arttırmak için yaptığı eylemlerdir. Yatırım için sonsuz seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden biri de borsadır. Ancak bir kişi herhangi bir şekilde yatırım yapmadan önce yatırımın mantığını iyi bilmelidir. Yatırım yaparken kısa sürede çok yüksek gelirler elde etme beklentisi genellikle büyük hüsranlar ile sonuçlanmaktadır.

Yatırım için belirli bir süre beklemek ve sabırlı davranmak gereklidir. Özellikle beklemek istemeyen ve sabırsız davranan kişiler anlık hamlelerde hataya sürüklenerek zarar etmektedirler. Yatırım yapmadan önce bu yatırım için belirli bir süre vermek gerekir. Bu süre için en ideali 1 yıldır. Bunun sebebi hisse senedi gibi yatırım araçlarının 52 haftalık süreçte daha net ve düzgün davranışlar sergilemesidir.

Yatırım Yaparken Ne Kadar Beklemeli?

Yatırım için net bir bekleme süresi yoktur. Bazı yatırım araçları birkaç ay içinde kara geçerken bazı yatırım araçlarında bu süre 1 yıla kadar uzamaktadır. Bu nedenle yatırım için bekleme süresi yatırımın türüne göre belirlenmelidir.

Bu yatırım araçlarının içinde en popüler olanlarından biri de borsadır. Borsa yüksek işlem hacmiyle her gün milyonlarca kişinin yatırım yaptığı bir platformdur. Hisse senetleri ise en çok işlem gören borsa araçlarıdır.

Hisse senetlerinden kar etmek için belirli bir süre olmasa da bu süreyi kişi kendisi belirlemelidir. Hedef gelir belirlenerek buna göre hareket edilmelidir.

Borsada Riskli Mi?

Borsadan yüksek gelirler elde eden pek çok kişi görmek mümkündür. İnsanlar yatırım yapmadan önce genellikle iyi örnekleri görerek güzel hayaller kurmaktadırlar. Herkesin unuttuğu bir nokta vardır ki o da olumlu örneklerin dışında olumsuz örnekler de sıklıkla görülmektedir. Genellikle yatırımcıların dikkatini olumlu örnekler çekse de olumsuz örneklerde ciddi kayıplar yaşayan pek çok kişi bulunabilir.

Bu kayıpların yaşanması ile “borsa riskli bir yatırım aracı mı?” sorusu akıllara gelmektedir. Borsa piyasası kişinin eylemlerine göre son derece riskli bir yatırım aracı olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle borsada yapılan yatırımların son derece bilinçli yapılması çok önemlidir.

Borsada Risk Oluşturan Durumlar

Borsada risk oluşturan birden fazla durum vardır. Klasik bir mevduat hesabına yüksek miktarlarda birikim yatırarak belirli bir süre burada bekletmenin ciddi bir riski yoktur. Bu durumlarda oluşan en büyük risk mevduatın erken bozulması durumunda alınamayan faiz olmaktadır.

Borsada ise durum daha farklıdır. Borsada yapılan yatırım miktarına göre risk de artmaktadır. Hisselerin hepsinin değer kazanma ihtimali olduğu kadar değer kaybetme ihtimali de vardır. Bu hisselerin değer kaybetmeleri durumunda yapılan yatırımın miktarı büyük önem arz etmektedir. Yüksek tutarlarla yatırım yapan kişilerin değer kaybı durumlarında kayıp miktarları çok daha yüksek olmaktadır. Tabi ki bir hissenin değer kaybetmesin sebep olan farklı faktörler de bulunmaktadır.

Borsada Değer Kaybı Önceden Tahmin Edilebilir Mi?

Borsada anlık ya da dönemlik değer kayıpları sık sık görülmektedir. Bu değer kayıpları pek çok farklı sebebe dayanmaktadır. Bu sebepler firma bazında sebepler olabileceği gibi genel olarak piyasaların ve ekonominin durumunda da kaynaklanabilmektedir.

Firma bazlı sorunlar yaşandığında genellikle belirli hisselerin değerlerinde kayıp görülmektedir. Bu durumlar belirli sektörlerin ya da firmaların dönem dönem yaptıkları zararlar ile tahmin edilebilir. Örnek vermek gerekirse yüksek ÖTV sebebiyle otomobil satışlarının düşmesiyle otomotiv firmalarının hisselerinde düşüş yaşanması beklenen bir durumdur. Elbette köklü firmalar olan araç firmalarının çoğu bu durumu atlatacaktır ancak bu değer kayıpları önceden tahmin edilerek zararı engellemek ve karı arttırmak mümkündür.

Bazı durumlarda da piyasalarda yaşanan olumsuzluklar genel anlamda borsanın değer kaybetmesine sebep olmaktadır. Borsada yaşanan bu kayıplar tüm hisseleri etkilemektedir. Bu gibi durumlar genellikle savaş, salgın, ekonomik kriz gibi olaylarla ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda piyasalara olan güven azalır ve pek çok yatırım aracına talep azalır. Talep azaldığında da yatırım araçlarının değeri düşer.