• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa Yatırımları, İşlemler Ve Fırsatlar Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Borsa Yatırımları, İşlemler Ve Fırsatlar Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Borsa Yatırımları, İşlemler Ve Fırsatlar Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Borsa fırsatları ile ilgili konuya geçiş yapmadan önce borsa kavramının ne olduğu ve nasıl gelişim gösterdi ile ilgili bilgi verme de fayda olacaktır.

Genel itibarıyla konuya bakıldığında borsa; belirli kurallar çerçevesinde işleyen, evraklar ile ticari mal statüsünde bulunan alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirildiği kurumsal bir piyasa olarak karşımıza çıkıyor. Alıcı ile satıcının yüz yüze gelmesine dahi gerek duyulmadan borsa piyasalarında bulunan bütün işlemler, işlem saatleri içerisinde, elektronik bir mekanizma şekilde gerçekleşir.

Peki, Borsa Nasıl Öğrenilir?

Artık, borsa ile ilgili iş ve işlemlerin öğrenilmesi her zamankinden çok daha pratik ve kolay. Dünya genelinde milyonlarca video, Borsa nasıl oynanır? Temalı milyonlarca içeriğe çok kısa süre içerisinde erişmek mümkün. Üstelik borsa işlemleri yapılmasına aracılık eden çeşitli kurum ve kuruluşların resmi internet uygulamalarında ücretsiz bir şekilde abonelik oluşturarak borsa ile ilgili iş ve işlemlerin öğrenilmesi çok daha kolay bir şekilde bir hal alabilir.

Borsada Hangi İşlemler Gerçekleştirilir?

Borsa piyasasında genel itibariyle emtia işlemleri, vadeli işlemler, döviz işlemleri, hisse senedi işlemleri ile ilgili iş ve işlemler yerine getirilir. Kısacası borsada yapılan işlemler ile ilgili bilgiler hisse senedinin alış ve satış değeri üzerinde gerçekleştirilen işlemlere başlamak üzere borsadaki döviz işlemleri yani euro, ABD doları, Avusturya doları, Japon yeni, İsviçre frangı, İngiliz sterlini ile Kanada doları gibi döviz cinsinden alım satım işlemleri borsada çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Borsada Halka Arz Ne Demektir?

Bir ortaklığın veya anonim Firmanın, yeni bir kaynak oluşturmak amacıyla başvurmuş olduğu halka arz; şirketlerin hisse senetlerinin organize bir şekilde faaliyet gösteren pazarlarda ya da borsada işlem görmeye başlaması olarak tanımlanır. Halka arz edilmiş olan her bir şirket borsa yatırımcıları açısından yeni bir kazanç kapısı olarak tanımlanır.

Borsada İşlemler Nasıl Gerçekleştirilir?

Borsada işlem gerçekleştirmek isteyen katılımcıların, BİST aracılığı ile yetkilendirilmiş olan aracı kurumlarla bir anlaşmaya varması gerekir. Piyasada, aracı kurum olarak da faaliyet gösteren pek çok kuruluş vardır. Aracı kurumlar arasından tercih yapıldıktan sonra ise yatırımcıların kuruluş bünyesinde yatırım hesabı atmaları gerekir.

Borsada Aracı Kurum Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Borsada yatırım yapmak ve zarar gibi durumlara uğrama riskini de en aza indirmek amacıyla yatırımcıların aracı kurum seçimine oldukça dikkat etmesi gerekir. Aracı kurum seçiminin ilk aşaması ise alternatif bir kuruluşun baz alınması ile yetkilendirilip yetkilendirilmediğinin çok iyi bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Kanuni kriterlerin tam manası ile karşılamayan kurumlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Borsada işlem yapmak amacıyla aracı kurum seçimi yapılırken bir diğer önemli kriter ise komisyon oranlarıdır. Borsada işlem yapılması açısından aracı kurumları komisyon ödemesi gerektiği için başlangıç itibariyle komisyon oranlarının netleştirilmesi gerekir.

Borsa işlemleri yapmak amacıyla tercih edilen aracı kurumun kullanmış olduğu yazılımın kalitesi ile teknolojik yeterliliği de dikkate alınması gereken önemli bir husustur. İnternet uygulaması üzerinden gerçekleştirilen işlemler esnasında konforlu olmak ve hesap güvenliğinden emin olabilmek amacıyla aracı kurumun teknolojik altyapısı sorgulamalıdır. Aynı biçimde aracı kurumun köklü bir geçmişe sahip olması, maddi açıdan da kuvvetli olması gibi konulara da dikkat edilmesi gerekir.

Yatırımcının Bilmesi Gerekenler!

Borsa yatırımları esnasında henüz yeteri kadar bir deneyimi bulunmayan kişiler kadar deneyimli yatırımcılar da büyük yanlışlara bazen düşebilir. Ani bir şekilde verilmiş olan kararlar veya bilgi eksikliği, yatırımcıların kayıplara uğramasına sebep olabilir. Borsa yatırımlarına sıcak bakmaya başlayan katılımcıların kesinlikle borsa yatırımcılarının bilmesi gerekenleri hakim olması gerekir.

Borsa piyasasını tanımak da tek başına geçerli bir unsur değildir. Borsada işlem gerçekleştirmeden önce kesinlikle deneyim kazanması gerekiyor. Deneyim kazanmak amacıyla anlaşmalı olan aracı kurumların eğitimlerine katılabilir ve demo hesap üzerinden çeşidi işlemleri yaparak deneyimler artırılabilir.

Borsa piyasası, denetime tabi bir piyasa olduğu için genel manada güvenli olarak kabul edilir. Katılımcılar, yatırım kararlarını güvenilir ve şeffaf bir ortamda verebilir.

Bir önceki başlıkta da ifade edildiği gibi borsa oynayacakların, aracı kurum seçimlerinde de çok hassas bir şekilde davranması gerekir. Piyasada bulunan talebi suiistimal etmek isteyen, yasal dayanakları dahi bulunmayan tek çok aracı kurum ve kuruluşlarla kesinlikle çalışılmamalıdır.