• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa’da Ana Paranın Kazanç Üzerinde Etkisi Nedir?

Borsa’da Ana Paranın Kazanç Üzerinde Etkisi Nedir?

Borsa’da Ana Paranın Kazanç Üzerinde Etkisi Nedir? 

Borsa pek çok kişinin gelir kazanmak amacıyla girdiği bir platformdur. Temel anlamda değerli varlıkların alım ve satım işlemlerinin yapıldığı bir ortam olan borsa tüm dünyada büyük önem arz etmektedir.

Borsa Nedir?

Borsada her gün yatırım yapan pek çok kişi vardır. Bu kişilerin bir kısmı tecrübeli ve bilgi sahibi olsa da bir kısmı da bu deneyimi ilk kez yaşamaktadır. Tecrübeliler borsanın detaylarını genellikle acı tecrübeler ile öğrenseler de yeni başlayanlar için bazı öneriler yapmak ve acı tecrübeler yaşanmadan engellemek mümkündür.

Her şeyden önce borsa pek çok yatırım aracı gibi belirli risklere sahiptir. Bu risklere dikkat edilmezse ciddi kayıpların yaşanması işten bile değildir. Bunun yanında kişiye kazanç sağlayan farklı faktörler de bulunmaktadır.

Borsada Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Borsada kazanç elde etmek diğer yatırım araçlarına benzemektedir. Diğer pek çok yatırım aracında olduğu gibi borsada da bir değeri düşük fiyatlardan alarak yüksek fiyatlardan satarak gelir elde edilmektedir. Hisse senetleri her gün milyarlarca dolar işlem hacmine sahiptir. Bu nedenle borsanın çok kullanılan, son derece popüler bir yatırım aracı olduğu söylenebilir.

Borsada yatırım amacıyla kullanılan hisse senetlerinin değerleri sürekli olarak değişmektedir. Firmaların faaliyetlerine ve ekonominin durumuna bağlı olan bu değerlerin değişiminden yararlanarak kar elde etmek mümkündür.

Borsada Ana Paranın Etkisi

Her türlü yatırım aracı için kullanılan yatırım tutarı halk arasında ana para olarak isimlendirilmektedir. Bu yatırım tutarının miktarına göre kazanç ya da zarar miktarı da değişmektedir. Bir yatırım aracının karı genellikle yüzdelik üzerinden hesaplanmaktadır. Yani yatırım aracının kar oranı sabittir ancak bu orana göre yatırım tutarı arttıkça kişinin elde edeceği gelirin miktarı da artacaktır.

Bu duruma hisse senetleri üzerinden örnek verilebilir. Borsada hisse senetlerinin değer kaybı ya da kazancı yüzdelik olarak belirtilmektedir. Belirli bir yüzdelik hedef belirli bir süre içinde belirlenmektedir. Yatırım bu hedefe ulaşana kadar beklenir ve ardından hedefe ulaşınca hissenin satışı yapılır.

%20 ve üzerindeki oranlar genellikle yüksek oranlar olarak nitelendirilmektedir. Son derece basit tabir ile kişinin yatırım yaptığı her 100 lira için 20 liralık bir gelir elde etmesi anlamına gelmektedir. Durum böyle olunca kişinin yatırım miktarı arttıkça elde edilen gelir de artmaktadır.

Ana Paranın Arttırılması Riskli Mi?

Ana paranın yüksek olması yatırımda karın daha yüksek olmasını sağlayabilmektedir. Yatırımda kar oranı sabit kalırken kar miktarı daha yüksek seviyelere çekilebilmektedir. Yüzdelik üzerinden hesaplanan kar oranına göre yatırım miktarı arttırıldığında daha yüksek miktarda kar elde etmek mümkündür. Durum bu şekilde düşününce son derece mantıklı olsa da pek çok kişi borsadan sadece kar elde edeceğini hesaplamaktadır.

Gerçekte borsadan kar edenlerin sayısı yüksek olsa da zarar edenlerin sayısı da oldukça yüksektir. Kişinin hayatı boyunca borsada yaptığı yatırımlardan dönem dönem zarar etmesi son derece normaldir. Bu durum herkesin başına geldiği gibi etkilerini azaltmak da mümkündür. Yapılan yatırımın risk faktörünü belirlemek bu noktada çok önemlidir.

Risk faktörü yüksek olan yani zarar ihtimali yüksek olan yatırımlarda ana para mümkün olduğunca az tutulur. Durum kontrol altına alınmadan ana para arttırılırsa hesapta olmayan bir zarar durumunda yüksek miktarlarda kayıp yaşanması son derece muhtemeldir.

Yatırımda Ana Para Nasıl Belirlenmeli?

Yatırım yaparken yatırıma en doğru miktarın yatırılması son derece önemlidir. Pek çok yatırımcı birikimini parçalara ayırarak farklı yatırım araçlarına farklı miktarda para yatırmaktadır. Bu durumun farklı sebepleri vardır. En önemli sebebi yatırımın risk faktörüne göre paranın daha güvenli şekilde bölünmesinin hedeflenmesidir.

Her yatırım aracı farklı risklere sahiptir. Öyle ki iki farklı hisse senedinin bile riskleri farklıdır. Bu risklerin belirlenmesi için iyi analiz yapılması gerekir. Analiz yapıldıktan sonra hangi yatırım araçları en riskliden en az riskli olana göre sıralanır. Bu sıralama yapıldıktan sonra sıra yatırım miktarlarının belirlenmesine gelir. En yüksek risk içeren yatırım aracına en düşük miktar denk gelecek şekilde yatırımın paylaştırılması gerekir. Bu şekilde yüksek riskli yatırım aracında zarar yaşanması durumunda kişinin yapacağı zarar miktarı minimuma indirilmiş olur, diğer yatırımlar ile zarar telafi edilir.