• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsada Dikkat Edilmesi Gereken Hatalar

Borsada Dikkat Edilmesi Gereken Hatalar

Borsa’da Dikkat Edilmesi Gereken 3 Hata   

Borsada yatırım yaparken iyi miktarda gelir elde etmek mümkündür. Pek çok kişinin sağladığı bu yüksek gelirler yatırımcılar için borsayı cazip hale getirmektedir. Durum böyle olunca pek çok yatırımcı borsaya akın etmektedir ancak bu durum için de dikkatli olunması çok önemlidir.

Borsada bilinçsizce yapılan hamleler sonucunda önemli zararlar yaşamak muhtemeldir. Bu nedenle yatırım yaparken son derece dikkatli olmak gerekir. Borsanın ince detaylarını ve püf noktalarını bilmek çok önemlidir.

Borsa Nedir?

Borsa temel anlamı ile değerli varlıkların alınıp satıldığı, eski dönemlerden beri tüccarların faaliyet gösterdiği yere verilen isimdir. Günümüzde de bu tanım büyük oranda uyumlu olmaktadır. Borsada değerli varlıkların alım satımı yapılmaktadır.

Her gün pek çok işlem yapılan borsadan kimileri yüksek gelir sağlarken kimileri de zarar etmektedir. Borsada gelir elde etmek için emin adımlarla ve bilinçli kararlar almak gerekir.  Tecrübeli kişiler bu adımlara dikkat etseler de özellikle yeni başlayanlar tecrübe kazanana kadar önemli hatalar yapmaktadırlar.

Borsada Sık Sık Yapılan Hatalar

Borsada sık sık yapılan hataların bilinmesi yeni başlayanlar için çok önemlidir. Mutlaka bu yeni başlayanlar da benzeri hatalar yaparak kayıplar yaşamaktadır. Bu nedenle tecrübeli ağızlardan bu hataların sebepleri ve çözümlerinin dinlenmesi son derece avantajlıdır.

Sıkça yapılan bu hatalar:

 1. Kısa Sürede Yüksek Gelir Beklentisi
 2. Yatırımın Vadesinin Düzgün Belirlenmemesi
 3. Piyasaların Düzgünce Takip Edilmeden Yatırım Yapılması

olarak sayılabilir. Elbette ki yapılan daha pek çok hata bulunsa da diğer başlıklar bu hatalardan çatallanarak gitmektedir.

1. Kısa Sürede Yüksek Gelir Beklentisi

Hemen herkes yüksek gelir beklentileri ile borsaya giriş yapmaktadır. Bu durum çok normaldir ve pek çok kişi de bunun bilincindedir. Ancak bu yüksek gelir beklentisi çok kısa sürede yapılarak kısa sürede zengin olmayı hedeflemek son derece büyük bir hatadır. Borsada yapılan yatırımlarda belirli dönemlerde kısa sürede önemli gelirler elde etmek mümkün olsa da bu durum yatırımcının hedefi haline gelmemelidir.

Kısa süre içinde hızlıca kazanç sağlayarak zengin olmayı hedefleyenler genellikle bunun tam tersine büyük zararlar ederek birikimlerini kaybetmektedir. Kısa sürede kar etmek isteyenler hisselerin yükselmesi için yeterli zamanı tanımamaktadır. Bu süreçte de bir hissenin yükselmesini beklemek yerine onu zarar etmek pahasına hızla satıp başka hisselere yönelme durumu sık sık yaşanmaktadır. Bu durumda daha sonra alınan hissede de aynı politika izlenirse sürekli olarak bir zarar zinciri oluşmaktadır.

2. Yatırım Vadesinin Düzgün Belirlenmemesi

Yatırım yaparken yatırıma ayrılacak tutarın hangi vadede yatırımda kullanılabileceği belirlenmelidir. Bu yatırım tutarı bazı durumlarda kısa vadede kullanılması gereken bir para kaynağı olurken bazı durumlarda da uzun yıllar ihtiyaç duyulması muhtemel değildir.

Yatırım yapmak isteyenler bu kısa vadede lazım olacak birikimler ile yatırım yaparak hayatlarının en önemli hatalarından birini yapmaktadırlar. Bir hisse senedinin hak ettiği değere yükselmesi 1 yıl gibi uzun bir süreyi alabilir. Birkaç ay içinde kullanılması gereken tutarlarla borsaya giren yatırımcıların çoğu bu kadar kısa sürede kar etmek yerine daha da zarar etmektedirler.

Bu nedenle borsaya giriş yapmadan önce birikimin hangi vadede yatırım amacıyla kullanılmaya uygun olduğu net bir şekilde belirlenmelidir.

3. Piyasaların Takip ve Analiz Edilmesi Çok Önemli

Yatırımcıların yatırım yapacakları araç hakkında bilgi sahibi olmamaları çok büyük bir hatadır. Bu durumda kişinin bu yatırım aracından kar etmesi tamamen şans eseri olmaktadır ve buna bağlı olarak da sıklıkla zarar edilmektedir. Analiz yapılırken hem satın alınmak istenen hisse hem de genel anlamda piyasa özelinde incelemeler yapılmalıdır.

Bazı durumlarda hisseler adına yaşanan gelişmeler olumlu olsa da piyasalardaki olumsuzluklar sebebiyle hisseler gereken değerlerin altında kalabilmektedir. Bu gibi durumların önceden tespit edilmesi kişinin önemli karlar elde etmesini ya da zarardan kurtulmasını sağlamaktadır. Bunun içinde iyi bir analizci olmak çok önemlidir.

Piyasalarda her dönem belirli sektörler değerlenirken belirli sektörler de değer kaybetmektedir. Burada hangi sektörlerin ve firmaların hisselerinin değer kazanacağını önceden anlamak için sürekli olarak piyasaların ve firmaların takip edilmesi gerekir. Özellikle yatırım yaptıktan sonra hissenin hareketlerinin tahmin edilmesi adına analiz etmek daha da önem kazanır.