• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa’da Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa’da Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa’da Yatırım Nasıl Yapılır?  

Borsada yatırım yapmak yüksek gelirler sağlasa da pek çok kişi borsanın riskli olduğunu düşünmektedir. Buna ek olarak toplumun büyük bir kısmı da borsayı bilmediği için çekimser kalmaktadır. Bunun yerine daha garanti gelirlere yönelmektedir.

Borsa, kişilerin birikimlerini ya da gelirlerini şirket hisseleri aracılığıyla arttırmalarını sağlayan bir platformdur. Burada yapılacak işlemler bilinçli ve mantıklı şekilde yapıldıktan sonra herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Borsada Yatırım Yapmak

Borsada yatırım yapmanın birden fazla nedeni vardır. Bazı kişiler sahip oldukları paranın zamanla enflasyonun etkileri ile eriyip gitmesini engellemek için yatırım yapmaktadırlar. Bazı kişiler de bunun bir adım ötesine geçerek kar etmek için yatırım yapmaktadırlar. Amaç her ne olursa olsun borsada yatırım yapmadan önce bilinçli olmak gerekir.

Borsada mantıklı hamleler yapan ve sabırlı davranan kişilerin son derece önemli gelirler elde etmesi mümkündür. Borsanın iyi araştırılması, piyasalar hakkında bilgi sahibi olunması da çok önemlidir. Bu gibi analizlere zaman ayırarak zarar ihtimali büyük oranda azaltılmaktadır.

Borsada yatırım yapmadan önce kişinin yatırım hesabına sahip olması gerekir. Yatırım hesapları bankalar ya da yetkili aracı kurumlar tarafından açılabilen bir hesap türüdür. Bu hesaplar aracılığıyla yatırım araçları alınıp satılabilir. Hemen her banka yatırım hesaplarının alım satımına imkan tanımaktadır. Buna ek olarak bazı aracı kurumlar üzerinden de yatırım hesabı açarak borsaya giriş yapmak mümkündür.

Yatırım Hesabı Açılması

Yatırım hesabı açmak için genellikle bankalar tercih edilse de yetki sahibi aracı kurumlardan da yatırım hesabı açarak hisse senedi alım satımı yapmak mümkündür. Bu aracı kurumlar       sayesinde yatırım hesabı açılarak varlık alım satımı yapılabilir.

Varlıkların alınması için yatırım hesabında belirli bir bakiye bulunması gerekir. Bu bakiye üzerinden alım satımlar yapılır. Daha sonra hisselerin satılmasından sonra para çekimi yapılacağında yatırım hesabından para aktarılır ve varlık alımı yapılabilir. Varlıkların satılması durumunda yatırım hesabının bakiyesi artar ve bu bakiyeden Vadesiz hesaba para aktarılarak para çekimi yapılabilir.

Bazı bankalar yatırım hesapları için işletim ücretleri uygulamaktadırlar. İşletim ücretleri yıllık olarak hesabın kullanımı için ödenmesi gereken paradır. Bu ücretler her bankada ya da aracı kurumda yoktur.

Hisse Senedi Almak İçin Ne Yapmalı?

Hisse senetlerini almak son derece kolaydır. Genellikle işin zor kısmı bu senetlerin alım sürecine karar verilmesidir. Senetlerin alımı için karar verildiğinde online platformlar kullanarak alım yapılması en pratik yöntemdir. Günümüzde pek çok banka ve bunlara ek olarak aracı kurumlar online imkanlarını büyük oranda arttırmıştır.

Online platformlar kullanarak hisse senetleri kolayca alınır ve satılır. Alınmak hisse senedi belirlenir. Daha sonra bu hisse senedi için değer belirlenir. Hangi tutardan alınacağı girilir. Ardından hisse senedinden kaç adet alınacağı da girilir. Bir sonraki sayfada bu miktarda ve tutarda alım yapılması durumunda ödenecek toplam tutarın özeti çıkarılmaktadır.

Bu özet üzerinden kişi değerleri kontrol ettikten sonra onaylamalıdır. Onay verildikten sonra hisse senedinin alımı için talep oluşturulmuş olur. Verilen emir Borsa İstanbul’a iletilir ve istenen değerde istenen miktarda hissenin olması durumunda alım işlemi gerçekleşir. Tutarın ya da hisse adedinin uymaması durumunda da emir uygun olana kadar bekletilir.

Hisse Senetleri Ne Zaman ve Nasıl Satılır?

Hisse senetlerinin satılması için kişinin belirli araştırmalar yapması gerekir. Bu değerlere ulaşmadan satış yapılması karın düşük olmasına sebep olacaktır. Belirli değerlerden alınan hisselerin değer kazanmasıyla birlikte satılması gerekir ancak bu satış noktası hissenin daha fazla yükselmesinin muhtemel olmadığı durumlarda yapılmalıdır.

Bu noktaların belirlenmesi için de iyi araştırmalar yapılmalıdır. Dünya çapında geçerli ve saygın borsa platformlarında sürekli olarak hisse tahminleri yapılmaktadır. Yatırım uzmanları Hong Kong, Londra gibi global borsalarla birlikte kurumsal borsalar hakkında da hisse tahminleri ve yorumlar yapmaktadırlar. Bu yorumlar sayesinde kişiler daha mantıklı yol haritaları çizebilir.

Tabi ki bu yorumların da belirli oranlarda ciddiye alınması gerekir. Yorumların ve tahminlerinin hepsini doğru olması da mümkün değildir. Kişiler hisselerin satmaya uygun değere geldiğini düşündüğünde aynı platform üzerinden satış emri verebilir. Satış emri de yine hisse tutarı ve hisse sayısı bazında değerlendirilir. Tutarlar uyum sağladığında emir yerine getirilir.