• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsalarda Stop Limit Ne Anlama Gelir?

Borsalarda Stop Limit Ne Anlama Gelir?

Borsalarda Stop Limit Ne Anlama Gelir?    

Borsadan kar etmek aslında son derece kolay bir mantığa dayanmaktadır. Kar etmek için uygulanması gereken adımlar da belirlidir. Önemli olan iyi analizler yaparak piyasanın durumunu önceden tahmin etmektedir.

Borsada alım satım işlemleri sırasında bazen beklenmedik durumlar oluşur. Kişi iyi tahminler ve analizler yaptığını düşünerek bir varlığın alış emrini verse de bu varlık sonraki dönemlerde değer kaybına devam edebilir.

Destek Noktaları İyi Belirlenmelidir

Hisse senetlerinin ne zaman yükselişe geçeceğini kestirmek her zaman çok kolay olmamaktadır. Bu gibi durumlarda pek çok yatırımcı destek noktalarına dikkat etmektedir. Pek çok yatırım platformu tarafından varlıkların destek noktaları belirlenmektedir. Bu değerler kişinin kendisi tarafından da belirlenebilir.

Destek noktalarına birer birer oluşan hissenin değeri belirli bir noktada ivmesini kaybedecektir. Bu beklenen bir durumdur ve bu ivmenin azalarak sıfırlanmasından sonra muhtemelen bir yükseliş trendi devreye girecektir.

Bu yükseliş trendi başlamadan önce iyi bir noktada hissenin satın alınması gerekmektedir. Kazanç ancak bu şekilde yapılabilmektedir. Elbette ki bu yükseliş tahminleri sadece hissenin sergilediği davranışlara ve çizilen grafiklere göre yorumlanarak yapılmaktadır ancak bunların bir kesinliği yoktur. Bazı durumlarda hisse senetlerinin değerleri çok orijinal şekilde hareket ederek destek noktasından sonra küçük artışlar gösterse de düşmeye devam etmektedir.

Hissenin destek noktasından sonra yükseliş göstermesi üzerine pek çok kişi hisse senedinin alımını yapmaktadır ancak daha sonra bu tahmin yanlış çıkabilir. Bu durumda hissenin düşmeye devam etmesi sonucunda önemli zararlar edilmesi muhtemeldir.

Hissenin Düşmeye Devam Etmesiyle Zarar Nasıl Önlenir?

Yükselmesi muhtemel görülen bir hissenin alındıktan sonra değer kaybetmeye devam etmesi durumunda buradan zarar etmeyi tamamen engellemek mümkün değildir. Sonuçta alının hissenin alındığı değerin biraz bile altında satılması sonucunda belirli bir miktar zarar yaşanacaktır. Yine de zararın azaltılması da bir kar olarak sayılabilir.

Bazı durumlarda hisseler bu şekilde davranarak değer kaybına devam ettiklerinde son derece düşük ve öngörmesi zor noktalara kadar gitmektedirler. Bu gibi durumlarda pek çok kişi hissenin yeniden düşmesini tahmin edemez ve önemli zararlar eder. Zarar noktasına geldikten sonra da aylarca hissenin yükselmesi için beklemek gerekir.

Buna engel olmak için borsada “Stop Limit” adı verilen bir uygulama kullanılabilir. Son dönemlerde popüler olan spot limit uygulaması özellikle beklenmedik düşüşler durumunda kişilerin zarar etmesini engellemektedir.

Stop Limit Nedir?

Bir hissenin takibi sırasında son derece önemli ve büyük bir desteğe kadar düşmesi durumunda pek çok yatırımcı bu hisseden almaya başlar. Alımlar kademeli olarak yapılsa da bazı durumlarda ilk kademede yapılan alımlar bile büyük önem arz eder. Bu alımlardan sonra hissenin beklendiği üzere yükselmek yerin değer kaybettiği durumlar yaşanmaktadır.

Değer kaybı durumunda kişilerin değer kaybını minimuma indirmek için stop limit uygulaması kullanılabilir. Bu uygulama ilk dönemlerde kripto para uygulamaları için sık sık kullanılmaya başlamıştır. Sonraki dönemlerde de borsa için kullanılmaya başlamıştır.

Borsada belirli dönemlerde varlıkların değerleri çok hareketli olabildiği için stop limit uygulamasının kullanılması son derece mantıklıdır. Her ne kadar bu uygulamanın kullanılması işe yarasa da pek çok banka henüz stop limit uygulamasını kullanmamaktadır. Bunun için uygun olan bankaların ve aracı kurumların araştırılması gerekir.

Stop Limit Nasıl Kullanılır?

Stop limiti kullanmak son derece basittir. Öncelikle bu uygulamayı destekleyen bir aracı kurum bulmak gerekir. Bazı bankaların da stop limit uygulaması ile birebir aynı işlemlere izin verdiği görülmektedir. Bundan sonra yapılması gerekenler son derece basittir. En önemli aşama karar verme aşamasıdır.

Yatırımcının öncelikle hisseyi hangi değerde alacağına karar vermesi gerekir. Daha sonra alım yapılan bu değere göre hissenin düşmesi durumunda ne kadar düşebileceği belirlenir. Hissede önemli düşüşlerin yaşanması durumunda zarar etmemek adına bir tolerans bölgesi belirlenmelidir. Bu tolerans bölgesi kişinin zarar etmeyi göze alabileceği tutara göre belirlenir.

Tolerans bölgesinin de altına inecek derece düşüşler gerçekleşmesi durumunda hisseleri otomatik olarak satmayı sağlamak için stop limit kullanılır. Stop limit kullanıcının girdiği tutarlar görüldüğünde satış yapar. Bazı durumlarda çok ani düşüşlerde bu değer geçilir ve satış yapılamaz. Bu gibi durumlar için takip önemlidir.