• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa’nın Değer Kazanmasını Sağlayan Etkenler

Borsa’nın Değer Kazanmasını Sağlayan Etkenler

Borsa’nın Değer Kazanmasını Sağlayan Etkenler  

Borsada her gün milyarlarca dolar değerinde işlem yapılmaktadır. Bu geniş işlem hacmi sayesinde pek çok kişi ve firma gelir elde etmektedir. Borsada yatırım yaparak gelir elde etmek isteyen ancak bu konuda bilgisi olmayan pek çok kişi bulunmaktadır.

Borsa Nedir?

Borsa kelimesinin sözlük anlamı, “ Tüccar ve iş adamlarının hisse ya da tahvil gibi kağıtların alım satım işlemlerini yaptıkları yer” anlamına gelmektedir. Borsa bazı kişiler için sağlam bir gelir kaynağı olurken bazıları için de sürekli kayıplar yaşanan bir mecra haline gelmiştir.

Borsada yapılan işlemlerde ve yatırımlarda son derece dikkatli olmak gerekir. Bu işlemlerin sonunda pek çok kişi zarar ederek yıllarca yaptıkları birikimleri kaybetmektedir. Borsa için yapılacak bir diğer tanım ise belirli talep gören malların işlemleri için oluşturulmuş platform ismi verilebilir. Borsada en çok yatırım yapılan araçlar hisse senetleridir.

Borsanın Değer Kazanması Ne Demek?

Borsada bulunan yatırım araçları her gün farklı değerler almaktadır. Bu değerler bazı durumlarda düşerken bazı durumlarda da yükselmektedir. Borsada en çok yatırım yapılan araç olan hisse senetlerinin değer kazanması ya da kaybetmesini sağlayan farklı parametreler bulunmaktadır. Bunlar:

1. Sektör İçi Etkenler

2. Küresel Etkenler

3. Ülke Ekonomisinin Etkisi

şeklinde sıralanabilir. Buradan da anlaşılabileceği üzere borsanın değerini belirleyen parametreler çok çeşitlidir ve bu maddeler sadece ana maddeler olarak sıralanmıştır. Bu genel başlıkların altında pek çok özel başlık bulunmaktadır.

1. Sektör İçi Etkenler

Borsa’nın değer kazanması aslında hisse senetlerinin değer kazanması olarak yorumlanabilir. Bu durumu anlamak için öncelikle hisse senetlerini bilmek ve anlamak gerekmektedir. Firmalar hisselerinin bir kısmını halka arz etmektedir. Halk tarafından bir yatırım aracı olarak kullanılan bu hisseler sürekli olarak alınıp satılmaktadır. Hisselerin değer kazanması ya da kaybetmesi bir noktada firmanın kendi elinde olmaktadır.

Firmanın genel anlamda marka değerinin artması durumunda pek çok kişi bu firmanın hisselerine sahip olmak isteyecektir. Her durumda olduğu gibi hisse senetlerinde de talep arttıkça değer artacaktır. Bu nedenle firmanın gelir seviyesinin sürekli ve düzenli olarak artması, firmanın büyüme ve genişleme adına yaptığı yatırımları arttırması, firmanın varsa borçlarını düzenli olarak ödemeye devam etmesi gibi durumlar firmanın hisselerinin değerini arttırmaktadır.

Bu durumdaki firmalar piyasada en çok güven veren firmalar arasında sayılmaktadır. Durum böyle olunca bu firmaların herhangi bir olumsuzlukta iflas etmeleri daha zor olur ve bu durum yatırımcılara güven verir.

2. Küresel Etkenler

Küresel anlamda yaşanan pek çok olay borsanın değerine etki etmektedir. Hisse senetleri küresel anlamda firmaların yaptıkları yatırımlardan ve gelişmelerden etkilenmektedir. Bunun pek çok farklı örneği bulunmaktadır. Örneğin aynı sektörde rekabet eden iki farklı ülkenin firmaları arasındaki rekabet bile küresel etkenler arasındadır. Aynı sektörde daha yüksek kar eden firmaların bulunması borsada bu firmaların hisselerine olan talebi arttırırken rakibin hisselerinde değer kaybı olacaktır.

Bunun yanında dünya üzerindeki ülkeler arasındaki ilişkiler de çok önemlidir. Ülkelerin ve firmaların diğer ülkeleri ile ilişkileri ihracat ve ithalat durumlarını belirlemektedir. Yüksek miktarda ihracat yapan , ihracat kapasitesini sürekli olarak geliştiren firmaların marka değeri artar ve hisseleri değerlenir.

Ülkelerin birbirileri ile kötü durumda olması ise piyasalara olan güveni düşürür. Bu durumda yatırımcılar beklemeyi tercih ederler ve hisse senetlerine olan talep düşer. Bunun sonucu olarak de borsa değer kaybeder.

3. Ülke Ekonomisinin Etkileri

Ülke ekonomisinin durumu borsa açısından çok önemlidir. Ülkenin ekonomisine göre piyasalarda pek çok değer belirlenmektedir. Ekonomisi kötü durumda olan ülkelere yapılan yatırımlar daha az olmaktadır. Durum böyle olunca büyüme oranı daha düşük olmaktadır ve hisselere olan talep de düşmektedir. Ekonomisi sağlam ülkelerde devlet destekli yatırım projeleri daha çok olmaktadır ve bu durum yatırımcıya güven aşılamaktadır.

Kimse ekonomisinin geleceği bilinmeyen bir ülkeye yatırım yapmak istemez. Durum böyle olunca ülkede faaliyet gösteren yerli ve yabancı tüm firmalar daha karlı ve geleceği daha güvenli yatırım alanları aramaya başlarlar. Ülkedeki yatırımlar azalır, firmaların değer kazançları azalır ve buna bağlı olarak da hisse senetlerin olan talep düşer. Daha sonra da tabi ki hisse senetlerinin değerleri düşer.