• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Cafe – Restoran İşletmelerine Ciro Kaybı Desteği

Cafe – Restoran İşletmelerine Ciro Kaybı Desteği

Cafe – Restoran İşletmelerine Ciro Kaybı Desteği

Türkiye de korona virüs den en çok etkilenen işlerden biri olan kesin olarak yiyecek ve içecek sektöründe hizmet veren Cafe ve restoran işletmelerdir. Korona virüs ün yayılım hızının azaltılması önlemler kapsamında geçiçi olarak kapanan işletmeler ekonomik olarak zor duruma düşmesinden dolayı devlet destekleri cafe ve restoran işletmecilerine özel hibe desteği sunulmuştur. Müjdeli haberin 17 şubat 2021 tarihinde gelmesi ile aylardır kapalı olan işletmeler ekonomik olarak desteklenecektir. Cafe Restoran Hibe desteğinden yararlanma, cafe restoran hibe desteğine başvurma, cafe ve restoranlara korona virüs desteği, cafe restoran hibe desteği şartları, cafe ve restoran hibe desteği ile ne kadar destek veya hibe alınabileceği, cafe restoran hibesi ile detaylı tüm bilgiyi sizlere aktaracağız.

Yiyecek – İçecek Hizmeti Ciro Kaybı Desteği Başladı

Cafe, Restoran Hibe Desteği Nedir

Öncelikle ciro kaybı hibe desteğinin amacı; kısıtlamalar dolayısıyla zarar gören işletmelerin ciro kaybından dolayı etkilenen yiyecek ve içecek sektörü hizmet verenlerinin desteklemektir. Bu hibe destekleme programı kapsamında yapılacak olup karşılıksız yani hibe desteğidir. Tabi ki bu destek den faydalanmak için bazı şartlar bulunmaktadır.

Yiyecek – İçecek Sektörü Hibe Şartları

Cafe Restoran Devlet Hibesi Şartları Neler

Ticaret bakanlığı tarafından projelendirilen Yiyecek – İçecek sektörü hibe desteği yani diğer adıyla Ciro Kaybı Desteği Programı ile Cafe ve restoran işletme sahiplerini bir nevi ekonomik kalkınmasını tekrar sağlayabilmek için oluşturulan hibe programıdır. Cafe, restoran ciro kaybı hibe desteği şartları şu şekildedir ;

 • 2019 yılı öncesi ve 2019 yılı içerisinde faaliyette olmak
 • 27.01.2021 tarihi dahil faal mükellefiyeti bulunmak
 • 2019 yılı cirosu 3 Milyon TL altında olması

Gerekmektedir. Gerekli şartları sağlamanız halinde Cafe ve restoran Ciro Kaybı Destek Programı ile hibe alabilirsiniz. Verilecek hibe tutarı ise en az 2000 TL ve en çok 40000 TL dir. Ne kadar hibe ve destek alabilirim in cevabı ise tamamen verdiğiniz beyannameler deki cirolarınızla alakalıdır. Hibe hesaplama şu şekilde yapılmaktadır. 2020 yılı cironuz ile 2019 yılı cironuz karşılaştırıldıktan sonra ciro kaybınızın %3 oranın da hibe alabilmektesiniz.

Cafe ve Restoranlara En az 2000 TL En Fazla 40000 TL Geri Ödemesiz Destek Başladı

Cafe ve Restoran Ciro Kaybı Desteği ( Korona Virüs den Etkilenen İşletme Desteği ) Başvurusu Nasıl Yapılır

Ciro kaybı desteği için gerekli şartlara sahip iseniz verilecek olan desteğe başvuru yapma hakkına sahipsiniz dir. Zaman kaybetmeden 2019 yılı öncesi ve içerisinde açılmış iseniz ve 27.01.2021 tarihine kadar faal bir mükellefiyetiniz var ise Cafe restoran hibe desteği başvurusu yapmaya hak kazanmışsınız demektir ve hemen başvuru yapabilirsiniz. Peki korona virüs den dolayı kapalı durumda olan yiyecek – içecek sektörü işletmeleri nereye başvuru yapacak diye sorarsanız onunda cevabını verelim. Eğer ciro kaybı desteğinden faydalanma hakkına sahip iseniz www.turkiye.gov.tr adresinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Aklınıza gelebilecek diğer sorularınız için Ticaret Bakanlığının resmi gazete ile yayınladığı tebiliği inceleyerek aradığınız cevapları bulabilirsiniz. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/02/20210217-7.htm