• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Dash Nedir? Ne Yapar? Nasıl Satın Alınır?

Dash Nedir? Ne Yapar? Nasıl Satın Alınır?

Dash Nedir? Ne Yapar? Nasıl Satın Alınır? 

Dash son yıllarda son derece popüler olan kripto paralardan biridir. Bitcoin protokollerinden yararlanılarak kurulan bir kripto para birimi olduğu için altcoin olarak da geçmektedir. Dash’in ortaya çıkışı bitcoin sahiplerinin şikayet ettiği ve memnun olmadığı özellikleri geliştirerek daha istikrarlı bir para birimi kurma amacıyla olmuştur.

Dash bu özelliklerinin yanına gizlilik odaklı politikası ile kısa sürede yükseliş sağlamıştır. Gizlilik odaklı kripto paraların içinde gittikçe popüler hale gelen Dash işlemlere bitcoinde olanın aksine çok daha kısa sürede ve hızlı şekilde onay vermektedir.

Dash Coin Nedir?

Bitcoinde işlemlerin onaylanma sürelerinin uzun olması gibi sebepler Dash coinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bunun yanında Dash coin ile gizlilik politikası güncellenmiş ve gizlilik odağı daha da artmıştır. Dash coin farklı amaçlarla kullanılabilir.

Yatırım amacıyla sık sık kullanılan bu kripto paranın değeri her geçen gün artmaktadır. Bu değer artışı paraya olan talep artışlarından kaynaklanmaktadır. Buna ilaveten para transferleri gibi amaçlarla da kullanılmaktadır. Dash ile para transferi yapmak son derece kolay ve maliyetsizdir. Paypal gibi diğer platformlar ile kıyaslandığında inanılmaz ucuz rakamlara transfer yapılabilmektedir.

Dash Coin ilk olarak 2014 yılında işlem görmeye başlamıştır. Dark coin olarak bilinen bu para birimi daha sonra 2015 yılında şimdiki ismi olan Dash adını almıştır. Dash açılımı “Digital Cash” olarak belirtilmiştir.

Masternode Mantığı Nedir?

Bitcoin sisteminde olduğu gibi Dash Coin için de madencilik faaliyetleri geçerlidir. Sistemde yeni bloklar oluşturulması işlemleri madenciler tarafından idare edilmektedir. Madencilik faaliyetleri ise temelde belirli görevlerin yerine getirilmesine dayanıyor. Bu görevleri eksiksiz şekilde ilk olarak yerine getiren madenci blok kurma hakkı kazanıyor ve hediye kripto para sahibi oluyor.

Masternode ise 2 dizilik bir ağ sistemi kurmaktadır. Bu sistemde sadece madencilere bağlı olan bitcoin sisteminin aksine masternodelar bulunmaktadır. Masternode olmak için tamamlayıcı nitelikte 1000 Dash gerekir. Bu Dashlerin kullanımı tamamen serbesttir ancak harcanması masternode seviyesinin kaybına sebep olabilir.

Sistemde bu 2 dizilik sistem sebebiyle blok ödülleri masternode ve madencile arasında bölünmektedir.

Dash Nasıl Yönetilir?

Dash kripto para biriminin yönetimi masternode’lar sayesinde gerçekleşir. Bu masternode’lar belirli kararları alarak sistemin kendi kendini yönetmesini sağlar. Sistemde masternode olma hakkı herkeste olduğu için merkeziyetsiz finans yapısı da korunmuş olmaktadır.

Dash için masternode çalıştırmak için kişinin minimum 1000 Dash yatırımının olması gerekir. Bu yatırıma ek olarak kişinin statik IP adresine sahip olması ve istenen minimum işletim sistemi gereksinimlerini karşılayacak donanıma sahip olması gerekmektedir.

Dash Nasıl Alınır?

Dash satın almak için farklı seçenekler mevcuttur. Dash satışı ve kullanımı için yönlendirmelere sahip olan resmi web sitesi üzerinde satışın yapıldığı siteler gösterilmektedir. Cointrail ya da Binance gibi sitelerden cüzdan oluşturup kolaysa satın alım yapılabilir. Bu satın alım işlemlerinden sonra Dash mobil uygulaması ya da web sitesi aracılığı ile transferler yapmak mümkündür.

Buna ek olarak direkt olarak Dash kullanarak alışveriş yapmak da mümkündür. Dash kabul eden pek çok firma bulunmaktadır. Dash resmi web sitesinde bu bilgilere erişmek mümkündür. Bu firmalar son dönemlerde gittikçe çeşitlenmektedir ve zamanla daha da popüler hale gelerek pek çok firmada geçerli olması beklenmektedir.

Dash Coin Avantajları

Dash kullanımının bu kadar yaygın olması ile birlikte değeri giderek artmaktadır. Bitcoin gibi büyük ve güçlü bir para biriminin eksiklerini düzelterek daha iyi hale gelmek amacıyla ortaya çıkan bu para birimi hedeflerine adım adım ulaşmaktadır. Bu noktada kullanıcılara sağladığı avantajlar büyük önem arz etmektedir.

Bu özelliklerin ilk tabi ki de gizliliktir. Kişinin sahip olduğu kripto para varlığı, yaptığı transferler ve alışverişler 3. şahıslar ile hiçbir durumda paylaşılmamaktadır. Bu özelliği sayesinde her geçen gün daha çok kullanıcı Dash’i tercih etmektedir.

Bir diğer özelliği de güvenilir olmasıdır. Bir sistemin güvenliği büyük oranda gizlilikten geçmektedir. Gizliliği sayesinde güvenlik de sağlanmaktadır.

Kullanıcıların en çok beğendiği özelliklerden biri de maliyetinin düşük olmasıdır. Para transferi amacıyla kullanıldığında diğer pek çok transfer platformlarından daha düşük ücretler almaktadır. Sadece birkaç kuruşa para transferi gerçekleştirme imkanı sunmaktadır.