• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Dövize Yatırım Nasıl Yapılır

Dövize Yatırım Nasıl Yapılır

Dövize Yatırım Nasıl Yapılır?

Döviz, kar elde etmek için kullanılan bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. Tüm dünyada dövizin değer kazanması ve kaybetmesinden yararlanarak her gün pek çok kişi kar etmektedir. Bu durumdan kar etmek için dikkat edilmesi gereken birden fazla nokta vardır. Dövizdeki hareketli dönemlerde daha fazla kar elde etmek mümkün olmaktadır. 

Döviz Nedir?

Döviz, temelde yabancı para birimlerine verilen isimdir. Genellikle ülkemizde en çok kullanılan ve bilinen yabancı para birimlerinde Dolar ve Euro döviz olarak nitelendirilmektedir. Buna rağmen diğer yabancı para birimlerinin hepsi dövizdir. Dünya üzerinde her para biriminin bir değeri vardır. Bu değerler paranın ne kadar kullanıldığı ve hangi ülkelerde ne kadar geçerli olduğu gibi faktörlere bağlıdır. Bunun yanında para birimine olan talep ne kadar artarsa değeri de o kadar artar.

Döviz olarak sayılan para birimlerine talep belirli dönemlerde daha yüksek olurken belirli dönemlerde de azalmaktadır. Talep azaldığında döviz değerleri düşmektedir ve bundan fırsat bilen pek çok kişi döviz satın almaktadır. Ana amaç talebin arttığı durumlarda döviz satışı yaparak kar elde etmektir.

Dövizin Değeri Hangi Faktörlere Bağlıdır?

Dövizin değeri ülkemizde sürekli olarak değişmektedir. Bu durum ekonomi için kötü olduğu kadar piyasanın istikrarını da bozmaktadır. Bu nedenle dövizdeki değerin sürekli olarak değişmesi aslında istenen bir durum değildir. Dövizin değerine etki eden pek çok parametre olsa da bunların içinden bir tanesi son derece önemli ve etkilidir.

Döviz olarak sayılan para birimlerinin karşısında ülkenin para biriminin değer kazanabilmesi için ülkeye giren döviz miktarının fazla olması gerekmektedir. Bunun sebebi ülkede dövizin az bulunması durumunda dövize olan talebin karşılanamaması ve buna bağlı olarak da dövizin değer kazanmasıdır. Yani dövizin değer kazanmaması için taleplerin karşılanmasına yetecek miktarda döviz sahibi olmak zorunludur. Bunun için ülkeye herhangi bir şekilde döviz girmesi şarttır.

Ülkeye Hangi Yollarla Döviz Girmektedir?

Ülkenin döviz elde etmesi için ülkede faaliyet gösteren firmaların yurt dışına satışlarını arttırması gerekmektedir. Bu satışlar her yıl sürekli olarak artsa da her yıl ülkedeki döviz miktarının ve ülkeye döviz giriş hızının azalması mümkündür. Bu durum döviz ile alınan ürünlerin sürekli olarak artmasından kaynaklanmaktadır ve cari açık denen soruna sebep olmaktadır.

Cari açık durumunda ülke harcadığı dövizin yerine yenilerini koyamaz hale gelir. Her yıl totale bakıldığında ülkenin döviz kaybettiği bir tablo oluşur. Cari açığı engellemek için iki yöntem vardır. Bunlardan biri yurt dışından ithalatı azaltmak, diğeri de ülkenin yurt dışına yaptığı ve sonucunda döviz kazandığı faaliyetleri arttırmak.

Döviz İçin Yatırım Önerileri

Yatırım genel anlamda kar etmeyi gerektirir. Döviz üzerinden kar etmek için yapılabilecek farklı işlemler mevcuttur. Bu işlemler sayesinde her gün pek çok kişi önemli gelirler elde etmektedir.

1. Döviz Al – Sat İşlemleri

Her gün değişen döviz fiyatları ülke ekonomisine zarar verse de fırsat kollayanlar için iyi bir fırsat olabilir. Döviz al sat işlemlerinden kar elde etmek için döviz fiyatlarının düşmesi beklenmelidir. Döviz fiyatlarının en düşük seviyelerini gördüğünden emin olduktan sonra döviz alınır. Bu alım işleminde sonra yapılması gereken şey analiz etmek ve beklemektir.

Dövizin yükseliş durumuna göre kişi bir hedef noktası koymalıdır. Dövizin değeri bu hedef noktayı geçince satış yapılabilir. Ya da buna alternatif olarak dövizin değerinin daha çok yükselme ihtimalinin olduğu durumlarda bir süre daha beklenebilir. Bu şekilde sürekli olarak al – sat yaparak önemli gelirler elde etmek mümkündür.

2. Parite İşlemleri ile Kazanç Sağlamak

Parite, iki farklı döviz kuru arasındaki orana verilen isimdedir. Ülkemizde en çok kullanılan döviz birimlerinden Euro/Dolar paritesi sayesinde önemli kar elde etmek mümkündür. Euro/Dolar oranı sürekli olarak değişmektedir. Bu değişimden yararlanmak ise çok basit olmaktadır.

Dolar sahibi bir yatırımcı hayal edelim. Euro/Dolar oranı en düşük seviyelerindeyken Dolar, Euro karşısında normalde olduğundan daha değerli olmaktadır. Bu oranların yakalandığı durumlarda dolar sahibi kişi çapraz işlem yaparak dolarlarını Euro’ya çevirebilir. Daha sonra parite oranı yükseldiğinde Euro, Dolar karşısında değer kazanmış olur. Bu sefer yine parasını Dolar tarafına geçiren yatırımcının artık daha fazla doları olmuş olur.