• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

E-Devlet Doğum Parası Ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

E-Devlet Doğum Parası Ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama     

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığının 2015 yılında başlattığı doğum yardımı desteği uyarınca doğum yapan annelerine her çocuk için değişen tutarlarda destek sağlanmaktadır. Bu destekleri hak etmek için belirli şartlar bulunmaktadır ve başvuru sonuçları belirlenirken bu şartlar gözetilmektedir.

Doğum yardımı tek seferlik ödenen bir destektir ve kişinin doğumundan sonra bir kereliğine ödemesi yapılmaktadır.

Doğum Parası ve Doğum Yardımı Nedir?

Doğum parası kişilerin doğum yapmaları durumunda tek seferlik verilen paralardır. Buna ek olarak doğum yardımı da çalışan kadınların doğum sürecinde çalışamadıkları gün kadar ödemelerinin devlet tarafından yapılmasını kapsamaktadır.

Toplamda 112 gün çalış izin kullanma hakkı olan annelerin bu çalışmadıkları gün kadar devletten ödeme almaları mümkündür. Bu şekilde yapılacak ödemeler ile bir annenin 9299 TL’ye kadar yardım alması mümkündür.

Doğum Parası Başvurusu

Doğum sırasında çalışamadığı için geliri düşen veya kesilen anneler devlete başvuru yaparak doğum parası alabilmektedir. Bu başvurular e – devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır.

Başvuru dışında e – devlet kapısı üzerinden kişi başvuru için şartları sağlayıp sağlamadığını da kontrol edebilmektedir. Bunun için başvuru sayfasına bağlanıldığında kişinin şartları sağlama durumu karşısına çıkmaktadır. Şartları sağlayan anneler bu ekrandan başvuru yapabilirler.

Başvuru sonrasında annenin durumu değerlendirilir ve karara bağlanır. Başvuru yapmak için kişinin başvuru sırasında kimlik bilgileri ile çalışma günleri hakkındaki bilgileri eksiksiz doldurması gerekir. Yanlış bilgi beyanı yapanlar destek alamadıkları gibi haklarında işlem başlatılmaktadır. Bu bilgilerin doğruluğundan emin olan kişiler başvuruya devam edebilirler.

Başvuru tamamlandıktan sonra değerlendirmeye alınır. Başvurusu olumlu sonuçlanan anneler belirtilen süre içinde ödemelerini alırlar.

Buna ek olarak başvurular için gerekli belgeleri temin ettikten sonra Aile, Çalış ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine müracaat ederek de başvuru yapılabilir. Online platformları kullanmak istemeyen vatandaşlar bu şekilde başvuru sırasında öncelikle il müdürlüğü ile iletişime geçerek gerekli belgeleri öğrenmelidir. Ardından belgeler temin edilir ve başvuru yapılmak için müdürlüğü müracaat edilir.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Doğum parası başvurusu yapanların takip için kullanmaları gereken platform yine e – devlet olmaktadır. E – devletin sağladığı online hizmetler sayesinde pek çok işlem kolayca takip edilebilmektedir. Bu işlemlerden biri de doğum parası başvuru durumudur. Başvurunun hangi aşamada olduğu başvuru yapılan sekmeden kontrol edilebilir.

Doğum Parası ve Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum parası çalışan ve çalışmayan kadınlar için ikiye ayrılmaktadır. Çalışmayan kadınlar sadece doğum parası alırlar ve bu para da bir kerelik verilir. Bu noktada kişinin aldığı doğum parası kaçıncı çocuğuna doğum yaptığına göre belirlenmektedir.

Bu ödemeler 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. ve sonraki çocuklar için de 600 TL olarak belirlenmiştir. Desteklerin verilmesi için kişinin doğum yapmış olması yeterlidir. Her doğumda belirlenen ücretler ödenir ancak 3. çocuk sonrasında ilk iki çocukta yapılan zamlara benzer zamlar yapılmamaktadır.

Çalışan Kadınlara Doğum Yardımı Nasıl Yapılır?

SGK güvencesi ile çalışan kadınlara yapılan yardım biraz daha farklı olmaktadır. Çalışan kadınların doğum süresince farklı izinler alma hakları vardır. Bu izinler doğumdan önce başlamaktadır. Doğum öncesi başlayan izin doğum sırasında ve sonrasında devam etmektedir. Bu izin analık izni olarak bilinmektedir.

Kişinin doğum durumuna ve süresine göre 6 aya kadar analık izni kullanması mümkündür. Bu izin süresi gerek görülmesi durumunda ekstra raporlar ile uzatılabilir ya da kişinin çalışmak istemesi durumunda daha kısa sürede de bitirilebilir.

Analık iznini takip eden dönemde de annelere süt izni verilmektedir. Süt izni ilk başlarda kamu sektöründe çalışan annelere verilmiştir ancak sonradan SGK bu izni tüm firmalar için zorunlu hale getirmiştir. Bu izin sayesinde anneler analık izni bittikten sonraki ilk 6 ayda günde 3 saat sonraki 6 ayda günde 1.5 saat çocuklarını emzirmek için izin kullanabilirler.

Bu kadınlar izin süreleri boyunca çalışamadıkları günlerin ödemelerini devletten yardım olarak almaktadırlar. Bu yardımlar kişinin aldığı ücrete göre belirlenmektedir ve alt sınırı asgari ücret olarak uygulanırken üst sınırı da bulunmaktadır.

Doğum Parası Kaç Günde Ödenir?

Doğum parası başvurusu 10 ile 14 gün arasında sonuçlanmaktadır ve Ziraat Bankası ya da PTT aracılığıyla ödenmektedir.