• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

Genel sağlık sigortası Türkiye’de ikamet eden ancak herhangi bir sağlık sigortası olmayan kişilere uygulanan bir güvence çeşididir. Herhangi bir işi olmayan, öğrencilik durumu bulunmayan kişiler SGK tarafından sağlanan imkanlara sahip değildir.

Bu gibi kişilerin sağlık giderlerini karşılamak için devlet farklı bir yöntem uygulamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Ülkede devlet hastanelerinde ve bazı özel hastanelerde muayene ve tedavi olmak isteyen vatandaşların SGK tarafından tanınan bir güvenceye ihtiyaçları vardır. Çalışan kişiler için bu durum kolaydır çünkü devletin koyduğu şartlara göre işverenler tüm çalışanlarının SGK primlerini ödemek zorundadır.

Çalışmayan kişiler ise bu imkanlardan yararlanmak için primlerini kendileri ödemek durumundadır. Bu gibi durumdaki kişiler Genel Sağlık Sigortası adı verilen bir sistemden değerlendirilmektedir. Aslında iki sistem arasındaki tek fark birinde primleri işveren öderken diğerinde kişinin kendisinin ödemesidir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları Nasıl Belirlenir?

Geliri olmayan vatandaşlar SGK’nın sağladığı sosyal güvenceden yararlanmak için primlerini kendileri ödemek durumundadır. Bu ödemeler için herkese farklı bir prim tutarı belirlenmektedir. Bu tutarın belirlenmesi aşamasında da kişilere gelir testi yapılmaktadır. Gelir testi yalnız yaşayan kişiler için bireysel olarak yapılsa da aileler için yapılırken tüm ailenin şartları göz önüne alınmaktadır.

Ailede diğer kişilerin çalışma durumları, kaç öğrenci olduğu, kaç yaşlı olduğu, emekli maaşı ya da ekstra geliri olan kişi sayısı göz önüne alınarak tüm ailenin değerlendirildiği bir gelir testi yapılmaktadır. Bu gelir testinin sonucuna göre kişinin ödemesi gereken prim tutarı belirlenir.

Prim ödemeleri yapan kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri de bu sigortadan yararlanma hakkı elde etmektedirler. Bu noktada gelir testi yaptırmak istemeyen bireyler primlerini en yüksek tutardan ödemek zorunda kalırlar.

Sigorta prim ödemeleri için yapılan gelir testi hemen her bölgede bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakıfları tarafından yapılmaktadır.

GSS Prim Borcu Ödeme İşlemi

Prim borçları gelir testine göre belirlendikten sonra ödeme yapmak için birkaç seçenek bulunmaktadır. bunlardan ilki ve en pratik olanı e – devlet kapısı üzerinden yapılan ödemelerdir. e – devlet kapısına giriş yaptıktan sonra buradan kredi kartı ile ödeme yapmak mümkündür. e – devlet kapısı üzerinden ödeme yapılırken ödeme yapılmak istenen tutar kişi tarafından belirlenmektedir.

Buna ek olarak nakit olarak ödeme yapmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen banka hesaplarına banka şubelerinden ya da atmlerden para yatırarak ödemelerini yapabilirler.

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortasına başvurmak için kişi bazı şartları sağlamalıdır. Bu şartlar:

 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • SGK primleri ödenmiyor olmak

bu şartlar arasındadır. Buna ek olarak Türkiye’de yaşayan ve yabancı uyruklu olan kişiler de GSS için başvuru yapabilirler. Başvurular gerekli belgeler temin edilip doldurulduktan sonra kaymakamlıklara yapılabilmektedir. Belgeler ile ilgili detaylar için SGK resmi web sitesini ziyaret ediniz.

E – Devlet GSS Prim Borcu Sorgulama

Hemen her alanda olduğu gibi bu alanda da E – devlet vatandaşlara büyük kolaylık sağlamaktadır. Normalde saatlerce süren sıralar yerine birkaç dakikada online platformda pek çok iş halledilmektedir.

E – devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulamak için öncelikle sisteme giriş yapılır. T.C kimlik numarası ve kişisel şifre ile giriş yapıldıktan sonra “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” ekranına giriş yapılmalıdır. Bu ekrana giriş yapıldıktan sonra kişinin ödemesi gereken prim miktarına göre güncel borcu görünmektedir.

Borç ekranında sorgulamadan sonra anlık olarak prim borcunu ödemek de mümkün olmaktadır. Bu şekilde kişi kredi kartı kullanarak borçlarını internet üzerinden ödeyebilir.

E – Devlet GSS Tescil Sorgulama

E – devlet üzerinden GSS durumunu sorgulamak da mümkündür. Şartları sağlayan ve GSS için başvuru yapan kişilerin başvurularının onaylanması durumunda birer tescil numarası oluşturulmaktadır. Bu tescil numarası ile sigortanın geçerliliği kanıtlanmaktadır.

Gelir testi yaptıran vatandaşların tescilleri verilmeden önce ödemeleri gereken prim tutarı bu gelir seviyesine göre belirlenmektedir. Tescil verildikten sonra da yıl boyunca aylık primler aynı kalmaktadır. Yine gelir testine göre belirlenen seviyelere yapılan zamlar da farklı olmaktadır. Yani daha düşük prim ödeyen kişiler yıl sonunda yapılan zamlardan sonra da az zam alacaktır.