• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ekonomist Maaşları Ne Kadar? Nasıl Ekonomist Olunur? 2021

Ekonomist Maaşları Ne Kadar? Nasıl Ekonomist Olunur? 2021

Ekonomist Maaşları Ne Kadar? Nasıl Ekonomist Olunur?

Geleceğine ekonomi alanında yön vermek isteyenler, Ekonomist maaşları ne kadar ve ekonomist nasıl olunur? sorularına cevap aramaktadırlar. Gelişen ve ilerleyen dünyada, ekonomiye yön vermekle görevli ekonomistlerin maaşları günümüz şartlarına göre tatmin edici düzeydedir.

En basit düzeyde paramıza ve yatırımlarımıza, ekonomistlerden fikir almak için çeşitli araştırmalar yaparız. Çeşitli işletmeler ekonomik planlamalarını iyi bir şekilde yapmak için ekonomistlere ihtiyaç duyarlar. Ancak ekonomistlere en fazla ihtiyaç duyulan alanlar, devlet kurumları olmaktadır.

İş sektörlerinde yaşanan dalgalanmalar sonucunda iş gücü ihtiyacını da belirleyen ekonomistler, farklı bakış açıları ile ekonomiye yön vermektedir. Genel hatları ile düşündüğümüzde, en fazla para kazandıran meslekler arasında ekonomistlerin olduğunu görebiliriz. Bu işi tam anlamıyla profesyonel olarak yapanlar, özellikle devletlerin özel tercihleri arasında yer alırlar.

Geçmişte ekonomide yaşanan değişimleri göz önünde bulundurarak, tahminlerde bulunan ekonomistler, paranın döviz karşısında değer kaybetmesi veya enflasyonun yükselmesi konularında da piyasaya yön vermektedir.

Nasıl Ekonomist Olunur ve Ekonomist Ne Kadar Maaş Alır 2021

Nasıl Ekonomist Olunur?

Ekonomist; sınırlı olan kaynaklarla, insan ihtiyaçlarının maksimum düzeyde karışlanması için çalışmalar yapan kişidir. Piyasalarda sağlanacak olan ürün ve hizmet üretiminin de kaynakların en iyi şekilde kullanılarak ve üretilen ürünlerin dağıtılması konusun da çalışmalar yapmaktadır.

Ekonomist olmak için öncelikle sahip olunması gereken özellik, analitik düşünce yeteneğine sahip olunmasıdır. Sayısal mantıkla birleştirilen analitik düşünce, çözüm üretmek için ekonomistlerde aranan özelliklerdendir.

Ekonomist olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden olan işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültesi veya ekonomi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Çok sayıda mezun veren bu bölümden, güzel bir kariyer yapabilmek ve rakiplerin arasından sıyrılarak iş hayatında başarıya ulaşmak için farklı çalışmalar yapmak gerekmektedir.

Yüksek lisans yapmak bunlardan biri olabilir. Ekonomist olmak dışında yüksek lisans ve master eğitimi ile de istenirse üniversitede kariyer devamlılığı sağlanabilir. Alanında farklı konferanslara katılmak, çok sayıda makale ve yorum okumak da meslek hayatınız için yapabileceğiniz çalışmalardandır.

Özellikle ekonomi anlamında, farklı ülkelerde yüksek lisans yaparak gidişatı incelemek ve ülkemiz de bu fikirlerden yola çıkarak farklı projeler uygulamakta güzel bir çalışma olabilir.

Ekonomistlerin Görevleri ve Çalışma Alanları

Ekonomistlerin görevlerini aşağıda maddeler halinde sizler için sıraladık;

 • Doğal kaynak, ham madde ve hizmet kullanımının en azami olacak şekilde üretime katılmasını sağlamak.
 • Mal veya hizmet maliyetlerini hesaplayıp kazancında eklenmesi ile belirli bir hesap çıkarmak.
 • Kazanç ile üretilen ürünlerin müşterilerine ulaştırılması konusunda plan ve projeler yapmak.
 • İthalat ve ihracat konusunda etkili olan enflasyon hakkında araştırmalar yapmak.
 • İş gücü piyasasında duyulan ihtiyacı ve enerji maliyeti konularında araştırmalar yapmak.

Ekonomistler için iş alanlarını da sizler için maddeler halinde sıralayalım;

 • Ekonomi sektörlü kurumların tümünde görev yapabilirler.
 • Muhasebe, bankacılık veya sigorta kaynaklı şirketlerde yönlendirme ve üst düzey yönetici konumunda çalışabilirler.
 • Akademik kariyer ile üniversitelerde kalabilirler.

Sosyal medya, televizyon kanallarında da görev alabilirler.

Ekonomist Maaşları Ne Kadar?

Ekonomist olarak çalışan kişiler, bulundukları kurumun büyüklüğü veya çalışma alanlarına göre farklı maaşlar alabilmektedirler. Aldıkları eğitim, yüksek lisans, master bunun gibi birçok etkende ekonomistlerin aldıkları maaşın yüksek olmasında etkilidir.

Başlangıç olarak ortalama ekonomist maaşları; 5.500 TL ile 6.500 TL arasında değişmektedir. Ancak yabancı dil bilen ve farklı hizmetlerle birlikte, kaliteli bir iş hayatı süren ekonomistler ise yüksek maaşlar alabilmektedir. Yönetici konumunda olan ekonomistlerin maaşları ise, 10.000 TL ile görev aldığı kurum ve pozisyona göre 100.000 TL’ye kadar uçuk bir aralıkta olabilmektedir.

Nasıl Ekonomist olunur? sorusuna cevaplar verdik. Merak ettiklerinizi, yorum kısmından ücretsiz olarak bizimle paylaşabilir ve soru odaklı cevaplar alabilirsiniz.