• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  743298,135
  % 0,68
 • BIST 100
  %

Emtia Nedir?

Emtia Nedir?

İçerik

Emtia Nedir?

Emtia kavramı ticaretle uğraşanların sürekli duydukları kavramların başında gelir, bu nedenle bu yazımızda emtia nedir? Sorusunu ele aldık.

Emtia kavramı Arapça’dan gelen bir kavram olan “meta” kavramının çoğuludur. Bir ürün, nesne ya da canlı bir varlığın ticareti yapıldığında karşılığında alınan ürünlere emtia denilmektedir.

Geçmişten günümüze kadar ülkelerin hem iç ticareti hem dış ticaretinde kullanılan emtia kavramı ekonomik etki sonucunda doğan bir kavramdır.

Bu nedenle emtia nedir? Sorusunun cevabı olarak ticarette önemli bir konumda olan altın, petrol, doğalgaz, değerli madenler, tarım ürünleri gibi mal varlıkların hepsine emtia denildiğini söyleyebiliriz.

Emtianın tanımını ele aldıktan sonra emtianın piyasa içindeki yerine ve nerelerde kullanıldığına da bakmakta fayda var.

Emtia Borsasında İşlem Yapmak

Emtia piyasası çok eski yıllardan beri var olan bir piyasadır. Günümüzdeki toplumlar eskiden beri süregelen bu etkiyi ortadan kaldırmayarak kendi ekonomik gelişimleri de ekleyerek emtia piyasasını daha da nitelikli hale getirmiştir.

Emtia piyasasındaki güncel fiyatlar; politik, ekonomik ve arz talep dengelerine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle emtia piyasasındaki çok kısa süren hareketlilik bu piyasa yatırımcılarına çok iyi kazançlar getirmektedir.

Emtianın volatilesi yüksek olduğu zaman yüksek riskli ve büyük kazanç sağlayacak yatırım tercihleri arasında yer alabilir.

Emtia borsasında işlem yapabilmek için borsalar, forex şirketleri ve Viop hesapları kullanılmaktadır. Yatırımcılar emtia borsasına yatırım yapmadan önce hangi alanda yatırım yapmaları gerektiğine karar vermelidirler.

Emtia Fiyatları Nedir?

Alım satım işlemlerinde vadeli işlem yapmak en önemli unsurdur. Bu nedenle borsada işlemde asgari kaliteyi standartize ederek işlem yapılır.

Emtia piyasasında vadeli işlemler ikiye ayrılmaktadır. Bir malın zaman içerisinde yapılan değişiklerden etkilenmeyerek riski en aza indirgeyerek korunmayı amaçlar.

İkinci vadeli işlem ise spekülatör olarak adlandırılmıştır. Fiyat artışlarından hareket eden yatırımcılar spekülasyon yapabilmek için piyasanın izlediği adımları ve ilerideki gidişatını etki eden faktörleri hesaplayıp işlem yaparak riski en aza indiren etkiye sahip olurlar.

İşlem Gören Emtia Çeşitleri Nedir?

Emtia çeşitleri şunlardır; petrol, altın, gümüş, pamuk, bakır, çelik, alüminyum, buğday, mısır

Yukarda saydığımız emtia çeşitleri piyasada en çok işlem gören emtia çeşitleri arasında yer alır.