• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

En Az Riskli Yatırım Önerileri

En Az Riskli Yatırım Önerileri

En Az Riskli Yatırım Önerileri    

Yatırım yapmak pek çok kişi için ihtiyaç haline gelmiştir. Paranın sürekli olarak değer kaybetmesi sebebiyle yatırım yaparak değer kaybının engellenmesi bile son derece önemlidir. Bu temel eylemin bir ileri seviyesinde pek çok kişi yatırım araçları ile kar elde etmektedir.

Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırım araçları belirli bir kalıpla sınırlanmamaktadır. Yatırım yapmak kişinin elindeki birikimin değerini zamanla arttırması durumudur. Bu nedenle çok fazla çeşitte eylemle yatırım yapmak mümkündür. Genel olarak kar sağlaması ile bilinen yatırım araçları bulunmaktadır. Bu araçlar yüksek kar oranları ile popüler olmayı başarmışlardır.

Borsa, gayrimenkul, döviz, altın gibi seçenekler genellikle halk arasında en çok bilinen yatırım çeşitlerindendir çünkü bu yatırımlar yüksek kar oranları ile bilinmektedir. Yatırım aracının kar oranı ile risk oranı arasında da belirli bir ilişki vardır. Yatırım yapmayı düşünen birçok kişi bu yatırımı en az risk ile yapmanın yollarını araştırmaktadır.

Yatırım Araçlarında Risk

Yatırımda risk büyük bir yer tutmaktadır. En basit yatırımlar bile genellikle risk içermektedir. Bir hissenin, bir taşınmazın ya da para biriminin değer kaybı yaşamayacağına kimse garanti veremez. Bu yatırımlar sadece yapılan analizler sonucunda yüksek ihtimallere göre planlanmaktadır.

Yatırım araçlarında kar ihtimali arttıkça risk de artmaktadır. Risk faktörü daha düşük yatırımlar ise genellikle kayda değer kazançlar sağlamadıkları için tercih edilmemektedir.

Riskin artması demek kişinin daha yüksek oranlarda zarar etmesi demektir. Bir yatırım aracında zarar etme ihtimali her zaman bulunmaktadır. Önemli olan bu zararın hangi oranda risk teşkil ettiğidir. Bu riskin oranı yatırımın miktarı arttıkça artmaktadır. Yani daha yüksek yatırımlarda kar miktarı artsa da risk faktörü de artmaktadır.

Riski En Düşük Yatırım Araçları Hangileri?

Yatırım araçlarının hemen hepsinde risk olsa da bu riskler bazı yatırım araçlarında daha az olmaktadır. Bu yatırım araçları:

1. Altın

Altının Ons fiyatı her geçen yıl artış göstermektedir. Ons bir kütle birimidir ve bu miktardaki altının değeri her yıl dünya çapında artmaktadır. Bu artışın sebebi dünya üzerindeki altın rezervlerinin sürekli artan dünya ihtiyacı için yeterli olmamasıdır. Dünya üzerinde bir doğal kaynak olarak bulunmayan altın metali uzaydan farklı olaylar ile dünyaya gelmektedir. Durum böyle olunca kalıcı ve yüksek miktarda altın kaynakları bulunmamaktadır.

Sürekli olarak artış gösteren bu değer altından kar elde etme imkanı vermektedir. Eski dönemlerden beri altın kar etme amacının dışında paranın değerini koruması amacıyla yapılmaktaydı. Bu durumdan da anlaşılabileceği gibi altın genel olarak yüksek bir kar aracı olarak görülmez ancak enflasyonun etkilerinden korunmak için yatırım amacıyla değerlendirilebilir. Bu durum son yıllarda değişmiştir ve altından yüksek kar elde etmek mümkün hale gelmiştir.

Altından yüksek kar elde etme durumu altın piyasasının hareketliliğinden kaynaklanmaktadır ve bu durum altının düşük riskli olması anlamında da tehlike teşkil etse altın hala daha en az risk barındıran yatırım araçlarındandır. Özellikle uzun vadede altın son derece az risklidir.

2. Gayrimenkul

Artan enflasyon ve döviz kuru sebebiyle gayrimenkul fiyatları her geçen yıl artmaktadır. Bu artışlar bazı durumlarda son derece yüksek olduğu için gayrimenkul fiyatını ikiye katlamayı başaranlar bile vardır. Bu ekstra durumları saymazsak gayrimenkul yatırımı iki açıdan karlı olmaktadır. Kira getirisi ile aylık ya da yıllık gelir elde edilirken bir yandan da taşınmaz değer kazanmaktadır.

Gayrimenkul almadan önce iyi analiz etmek ve piyasa araştırması yapmak gerekir. Aksi taktirde yapılan yatırımdan kar yerine zarar bile edilebilir.

3. Mevduat Hesapları

Mevduat hesapları belki de bilinen en az riskli yatırım araçlarıdır. Bu hesaplarda sistem basit işlemektedir. Kişi mevduatını banka hesabına yatırır. Daha sonra bu parayı belirli bir süre kullanmamak üzere bankaya teminat verir. Bu süre içinde paranın kullanılmaması durumunda kişiye belirli oranlarda faiz geliri yansıtılır.

Bu faiz geliri yatırım yapılmadan önce belirlenir ve mevduat bozulmadığı sürece bir risk içermemektedir. Bu durum hiç risk almadan gelir elde etmek isteyen kişiler için en mantıklı seçeneklerdir. Bu durumda borsa, döviz gibi riskli yatırım araçlarına ihtiyaç duymadan paranın değerinin korunması sağlanabilir ya da kar edilebilir.