• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

En İyi Yatırım Yöntemleri

En İyi Yatırım Yöntemleri

En İyi Yatırım Yöntemleri Nelerdir? 

Pek çok yatırımcı farklı seçenekleri araştırarak yüksek gelir sağlayacak yatırımlar bulmaya çalışmaktadır. Yatırımcılar için en mantıklı seçenekleri araştırırken etkili olan belirli parametreler vardır. Bu parametrelere göre farklı yatırım yöntemleri belirlenmektedir.

Yatırım Araştırması Yaparken Etkili Parametreler

Yatırımcıların yeni yatırımları araştırırken göz önünde bulundurmaları gereken parametreler:

 • Yatırım için ayrılan bütçe
 • Yatırım için düşünülen süre/vade
 • Ne oranda risk alınmak istediği

gibi maddelerle sıralanabilir. Bu üç başlık altında değerlendirme yapılmalı ve bu maddeler mutlaka düşünülmelidir. Bunların üzerine ekstra parametreler eklenebilir.

Parametrelerin iyi şekilde değerlendirilmesi yatırımdan en yüksek miktarda kar edilmesini sağlayacaktır.

Bütçeye Göre Yatırım Önerileri

Yatırım yaparken en önemli parametre bütçedir. Bütçenin yüksek olması kişinin yatırımdan daha yüksek kar elde etmesini sağlamaktadır. Buna rağmen her durumda yatırımlara yüksek bütçe ile başlamak mümkün olmamaktadır. Küçük bir bütçe ile başlayarak zamanla bu bütçeyi genişletmek isteyen kişilerin hata toleransı daha da az olmaktadır. Bu durumdaki kişilerin sürekli olarak ileri gitmeleri gerekmektedir.

Bütçesi yüksek olan kişiler gayrimenkul alımı yaparak gayet karlı yatırımlar yapabilirler. Gayrimenkuller genellikle uzun vadede kar sağlaması ile bilinse de mantıklı hamleler ile kısa vadede de kar elde etmek mümkündür. Bunun için piyasanın iyi takip edilmesi çok önemlidir. Piyasada dönemsel yükselme ve alçalmaları takip etmek gerekir.

Gayrimenkul için yapılan yatırımda iki yönden kar elde edilir. Birinci kar tabi ki bu gayrimenkulün kiralanmasıyla elde edilen kira geliri. Diğer kar unsuru da zamanla gayrimenkulün kazandığı değer.

Bunun yanında yüksek bütçeleri ile girişimcileri destekleyerek belirli bir süre sonra önemli gelirler elde eden kişiler de giderek artmaktadır. Zeki girişimcilerin fikirleri her zaman mali desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu fikirler mali açıdan desteklendiğinde güzel sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda da yatırımcı büyük gelirler elde etmektedir.

Yatırımda Vadenin Önemi

Yatırım yapılırken düşünülen vade çok önemlidir. Genel olarak kısa vadede yatırım yapmak çok mantıklı olmamaktadır. Kısa vadeli yatırımlarda kişiler panik yapmaya daha müsait oldukları için genellikle zarar etmektedirler. Yine de kısa vadede yatırım yapmak için pek çok seçenek bulunmaktadır.

Bazı yatırım seçeneklerine ise uzun vadeli yatırım şansı olmadığı sürece bulaşmamak gerekir. Buna örnek olarak borsa verilebilir. Borsada yapılacak yatırımların hiçbir durumda kısa vadede gelir elde ettirmesi garanti değildir. Bu gibi beklentiler ile borsaya giriş yapan pek çok kişinin kısa sürede ciddi zararlar ettiği görülmektedir.

Borsada yatırım yapmak ciddi anlamda çok karlı olabilmektedir. Bunun için kişinin sabırlı, mantıklı ve bilinçli olması gerekmektedir. Hisselerin satın alınmasından kısa süre içinde değer kayıpları görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda panik yapmadan yükselişin beklenmesi gerekir.

Tabi ki satın alınan hisselerin güvenilir bir firmadan olması da gerekir. Bu şekilde güvenilir firmalardan alınan hisseler çok favori olsalar bile kar etmeden önce 1 yıl gözden çıkarılmalıdır. 1 yıl içinde kişinin eline çok karlı bir fırsat geçecektir.

Risk Alarak Büyük Kazanmak

Risk almak kişinin kolay yoldan çok kazanmasını sağlar ya da bir anda çok kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle risk alırken çok dikkatli olunması gerekir. Bazı kişiler yatırım yaparken risk almayı sevmektedir ancak bu riskler kişinin yıllarca yaptığı birikimin erimesine bile sebep olmaktadır.

Bankların sağladığı yüksek gelir beklentisi olan ancak yüksek oranda da riskli olan fonlar bulunmaktadır. Bu fonlar satın alındığında yüksek gelirler elde etmek mümkün olsa da piyasanın gidişatına göre değer kayıpları ve zararlar da görülmektedir. Bu durum tamamen kişinin elindeki paranı ne kadar riske atabileceğine bağlıdır. 

Yatırım Yapacakların Dikkatine

Yatırım yapmadan önce analiz etmek çok önemlidir. Hangi alanda yatırım yapılırsa yapılsın öncelikle piyasanın güzelce analiz edilmesi gerekmektedir. Kişinin bilmediği bir piyasaya bir anda giriş yapması doğru bir davranış değildir. Piyasayı öğrene kadar zararlar gelebilir.

Analiz ederek bir yatırım aracının aşağı ya da yukarı yönlü hareketlerini tahmin etmek daha kolay olmaktadır. Tahminler yapılırken uzun vadede hareketleri kestirmek çok önemlidir. Uzun vadeli hareketleri öngörebilmek için de analiz etmek çok önemlidir. Bunun dışında bir yatırım aracı alındıktan sonra sabırlı, soğukkanlı ve sakin davranarak kar yapmak için fırsat kollanmalıdır.

Banka Faizi