• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

En Popüler Gizlilik Odaklı Kripto Para Birimleri

En Popüler Gizlilik Odaklı Kripto Para Birimleri

En Popüler Gizlilik Odaklı Kripto Para Birimleri

Kripto paraların çıkışında en önemli odak noktası gizlilik olmuştur. İnsanlar yatırım yaparken pek çok sebepten dolayı gizliliğe büyük önem göstermektedir. Kripto paraların ilk çıkışından beri gizliliğin üst seviyelerde olduğu iddia edilse de bunun kanıtlanması için biraz zaman geçmesi gerekti.

Bu sürenin sonunda kripto paralar pek çok yatırımcının güvenini kazandı ve yatırımlar inanılmaz boyutlara ulaştı. Bu şekilde kripto paralar adından söz ettirir ve değerli hale geldi. Kripto paraların değerlerinin bu şekilde anormal hızlarda artması ve gizliliğinin yüksek olması arasında son derece önemli bir orantı vardır.

Kripto Paralarda Gizlilik Neden Önemli?

Kripto paralara yatırım yapan pek çok kişi bu işlemlerin takip edilmemesine özen göstermektedir. Kripto paraların hepsinin temel amacı gizlilik sağlamaktır. Kripto kelimesi gizli, şifrelenmiş anlamlarına geldiği için bu durum adından bile belli olmaktadır.

Kripto para ile kişiler varlığından kimsenin haberdar olmasını istemedikleri gelirlerini kripto paralara dönüştürebilirler. Bu kripto paralar sonrasında bozularak parçalar halinde harcanabildiği gibi tamamı tek seferde de kullanılabilir. Bazı yatırımcılar için gizlilik önemli olmasa da kripto para fiyatlarındaki artıştan anlaşıldığı üzere gizlilik bazı kişiler için son derece önemli.

Gizlilik Odaklı Kripto Paralar Gelecekte Ne Durumda Olacak

Bu sorunun cevabı aslında çok da zor olmasa gerek. Kripto paraların çıkışına ve yükselişine baktığımızda gizlilik en önemli parametre olarak senelerdir önemini korumaktadır. Gizliliğin azalması ve para ile ilgili işlem bilgilerine 3. kişilerin erişmesi durumunda kripto paraların önemi yükseldiği gibi düşecektir.

Gizliliğin ifşa edildiği bir ortam kripto paraların geleceği olmayacağı için bu hususta yeterli hassasiyeti sağlayamayan kripto paraların değerlerini kaybetmesi son derece muhtemeldir. Gizlilik odaklı kripto paraların ise önemini arttırarak sürekli olarak değer kazanması ve ilerleyen tarihlerde değer anlamında diğer para birimlerini geçmesi bir ihtimal olarak değerlendirilmektedir.

Bu durumun önemi tabi ki en popüler kripto paralar tarafından da bilinmektedir ancak buna rağmen tamamen gizlilik odağı ile piyasaya sürülmüş kripto paralar bulunmaktadır.

Monero

Kripto paralarda gizliliğin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştir. Monero da bu anlamda gizliliği en temel ilke olarak benimsemiş kripto para durumundadır. Kripto para dendiğinde tim dünyada Bitcoin bilinse de piyasa hakkında bilgisi olan herkes Monero’nun gizlilik konusunda en iyi kripto para konumunda olduğunu bilmektedir.

Monero ilk olarak 2010 yılında piyasaya sürülmüştür. Kripto para piyasasında biraz bile bilgisi olan herkes Monero’nun kişilerin kendi kendilerine yetebilecekleri bir sistem kurduğunu bilmektedir. Durum böyle olunca Monero’da kişilerin mali işlemleri için başka kimseye ihtiyaçları olmamaktadır.

Kripto parada gizliliği sağlamak için kişinin mali bilgilerini kendisinden başka kimsenin bilmemesini sağlayan sistem bu yönü sayesinde piyasada gizlilik konusunda adından söz ettirmeyi kısa sürede başarmıştır.

Monero ile gizliliğin yanında hız ve güvenlik de ön plana çıkmaktadır. Gizliliğin yüksek seviyede sağlanması ile güvenliğin de önemli bir kısmı sağlanmış olduğu için Monero bu anlamda beklentileri neredeyse tamamen karşılamaktadır.

Verge

Verge’de Monero gibi 2014 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğu dönemlerde ismi DogeCoin olan kripto para daha sonra 2016 yılına gelindiğinde ismini Verge olarak değiştirmiştir. Listenin ikinci para birimi olmasından da anlaşılabileceği üzere Verge de Monero gibi gizlilik politikasını odağına alarak işlemlerine devam eden bir kripto para birimidir.

Verge’nin altyapısında kullandığı sistem Bitcoin ile aynı olmakla birlikte blockchain sistemidir. Bu sayede kullanıcılar dünyanın her yerindeki diğer kullanıcılar ile etkileşim halinde olmasına rağmen gizlilik en üst seviyede tutulmaktadır. Buna bağlı olarak da güvenlik yüksek seviyelerde olmaktadır. Verge ile yapılan işlemlerin takip edilmesi mümkün değildir ve hiçbir şekilde 3. şahıslarla paylaşılmaz.

Gizliliğin yanında hız ve güvenlik ilkelerini de benimseyen Verge kullanıcılarına kaliteli bir hizmet vererek her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Verge’de sistem kullanıcıların ortak kararları ile yönetilmektedir. Açık kaynak kodlu olan Verge DeFi yani merkeziyetsiz finans politikasını da son derece etkili uygulamaktadır.

Verge’de sistemin ve kripto paranın geleceği ile ilgili kararlar kullanıcılar tarafından alınır ve buna göre hareket edilir. Kripto paraların en önemli özelliklerinden olan kendi kendini idare edebilme özelliği son derece etkilidir.