• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Endeks Nedir?

Endeks Nedir?

İçerik

Endeks Nedir?

Piyasada çok sayıda endeks vardır. Bunların bir kısmı popüler endeksledir. Borsaların en çok işlem gören unsuru olan endeks hakkındaki detayları bu yazımızda ele aldık.

Endekslere yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcı endeks nedir? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Endeks, borsada işlem gören yatırım araçlarının belli bir zaman dilimi içerisinde fiyatlarında, maliyetlerinde ve performanslarında oransal değişimi ölçen göstergelerdir.

Küresel piyasayı esas alırsak iki yüze yakın borsanın içinde kendi bünyesinde onlarca endeks mevcuttur. Yatırımcılar bu endeksleri alabiliyor ve iyi bir oranla satabiliyor.

Endeks denilince akla ilk gelen endekslerden birisi hisse senedi endeksidir. Ama ayrıca tahvil endeksi, bono endeksi, çek endeksi veya dolar endeksi gibi birden fazla endeks çeşidi vardır.

Yukarda saydığımız endekslerin hepsi endeksi oluşturan yatırım araçlarının performansını maliyetini ve satış değerini izleme fırsatı sağlamaktadır.

Bu nedenle endeks değeri hesaplaması bu işlemler ele alınarak hesaplanabiliyor. Endeksler endeksi oluşturan yatırım araçlarının fiyat hareketlerinin yönünü tespit edilmesinde de kullanılabilir.

Endeks Nedir ve Endeks Hesaplama

Önemli Endeksler Hangileridir?

Ülkemiz piyasası içinde önemli endeksleri saymak gerekirse Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek hacimli ilk yüz hisseden oluşan BİST100 endeksini en önemli endekslerden birisidir.

Borsa İstanbul’da BIST100 dışında BIST50, BIST30, BIST hizmet ve BIST Bankacılık gibi çeşitli endekslerde mevcuttur.

Küresel piyasalarda işlem göre diğer endeksler ise şu şekilde; Dow Jones 30, FTSE 100, Dax 40, S&P 500, CAC 40, TecDax ve NYSE endeksleridir.

Dünya piyasalarında yatırımcılar tarafından tercih edilen endeksleri detaylı olarak ele alalım;

New York Borsası Endeksleri

Dünyanın en büyük borsasına sahip New York’da işlem gören endeksleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Daw Jones Endeksi: New York Borsa’sında ve Nasdaq’da işlem gören endekslerden birisi olan Dark Jones endeksi en 30 hisse senedinin ağırlıklı ortalamasında oluşmuştur.

Nasdaq Endeksi: Nasdaq’da yer alan 3000’den fazla mekul kıymetin işlem gördüğü endekslerden birisidir.

Nikkei 225 Endeksi: Asya Kıtası’nın en büyük borsası olan Tokyo Borsası’nda işlem gören endekstir. 225 endeksten oluşan bu endeks yatırımcılar için en gözde araçlardan birisidir.