• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ethereum 2.0 Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Ethereum 2.0 Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Ethereum 2.0 Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Kripto paralar yakın geçmişte yatırım piyasasına girmiş olmasına rağmen kısa sürede çok geniş bir kitleye hitap etmeye başlamıştır. Kripto paraların pek çok ülkede insanlar tarafından benimsenmesi ve büyük yatırımların yapılması değerlerini arttırmıştır. Bu artış zincirleme olarak kripto paraların tercih edilmesini de arttırmıştır.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum, dünya çapında bilinen ve sıklıkla tercih edilen bir kripto para çeşididir. Kripto paraların gizliliğinin yüksek olması özellikle yüksek mal varlığına sahip pek çok kişi tarafından tercih edilmelerini sağlamaktadır. Bu sayede kripto paralar kısa sürede inanılmaz şekilde değer kazanmışlardır.

Ethereum ilk çıkan kripto paralardan biri olduğu için son derece köklüdür. Bu sayede büyük bir kesimin güvenini kazanan para birimi sıklıkla tercih edilmektedir. Ethereum gibi para birimlerinde güvenilirlik ve gizlilik çok önemlidir. Bu gibi kavramları daha da güçlendirmek için belirli aralıklarla para birimlerinde ve sistemlerde iyileştirmeler yapılmaktadır.

Bu iyileştirmelerden ziyade daha köklü ve etkili değişimlerin geleceği Ethereum 2.0 bu köklü değişimler sebebiyle büyük önem arz etmektedir ve tercih edilmektedir.

Ethereum 2.0 Avantajları Neler Olacak?

Kripto paralar ilk olarak yüksek güvenilirlik ve gizlilik özellikleri ile pek çok yatırımcının gözüne girmiştir. Kripto paraların takip edilemez olması pek çok yatırımcıyı çekmektedir. Durum böyle olunca kripto paralar için devasa boyutlarda talep oluşmuştur.

Kripto paraların güncelliğini, güvenilirliğini ve erişilebilirliğini koruması son derece önemlidir. Bu nedenle yeni versiyonlar ve güncellemeler de büyük önem arz etmektedir. Kripto paralarda kullanılan blockchain ağının performansını arttırmak amacıyla çıkarılacak olan Ethereum 2.0 ile ana hedef daha büyük kitlelere ulaşarak daha çok yatırımcının Ethereum’u tercih etmesini sağlamaktır.

Ethereum 2.0 ile gelecek yeniliklerin başında mainnet’in çalışma algoritmasındaki değişim gelmektedir. “Proof Of Work” algoritmasına göre çalışan mainnet bu güncelleme ile “Proof Of Stake” algoritmasını kullanmaya başlayacaktır.

Proof of work kavramı Türkçeye iş ispatı olarak çevrilmektedir. Proof of Stake ise Hisse ispatı olarak çevrilmektedir. Kripto paralar ile ilgilenen pek çok kişiyi heyecanlandıran bu yeniliğin ne olduğunu anlamak için öncelikle bahsi geçen algoritmaların çalışma mantıklarını kısa da olsa bilmek gerekir.

Proof Of Work (İş Kanıtı) Algoritması

Bitcoin madenciliğinde kullanılan tekniklerle verilen görevleri başaran madenci ve bunu ilk yapan madenci bitcoin ödülü almaktadır. Madencilerin bu ödülü hak edip etmediklerini belirlemek için farklı algoritmalar kullanılmaktadır.

Bitcoin madenciliği anlamında (PoW) algoritması kullanılmaktadır. Algoritma bir işi yapmak için sarf edilen emek olarak çevrilebilir. Bu emeğin kanıtlanmasına dayanan sistem madenciler arasından bu şekilde seçim yapmaktadır. Bitcoin madenciliği ile uğraşan kişilere yüksek performans isteyen belirli görevler verilmektedir.

Görevleri tamamıyla ve ilk olarak yerine getiren madenci sistemde blok oluşturmaya ve belirlenen ödülü almaya hak kazanır.

Proof of Stake (Hisse Kanıtı) Algoritması

Proof of Stake algoritmasında sistemdeki yetki sahibi kişiler sahip oldukları varlığa göre belirlenirler. İş kanıtı sisteminde en çok iş yapan kullanıcı blok oluşturma yetkisi kazanırken bu sistemde algoritmanın belirlediği şartı en çok sağlayan kişi blok oluşturma ve blokları doğrulama hakkı kazanır.

Algoritma tarafından belirlenen bu şart her durumda farklı olabilir ancak genellikle en yüksek varlığı olan kişiler olarak belirlenmektedir. Bu durumda sistemde blok oluşturmak ve onaylamak için yetki sahibi olmak isteyen kişilerin varlığının olması zorunlu hale gelmiş olacak. Eski yöntemlerde olan şekilde mining yaparak iş kanıtı sayesinde hiçbir varlığı olmayanların da gelir elde etmesi ihtimali ortadan kalkmış oluyor.

Ethereum 2.0 Ne Zaman Çıkacak?

Ethereum 2.0 bazı kullanıcılar ve yatırımcılar tarafından merakla beklenirken bazı yatırımcılar da çekimse kalmaktadır. 2.0 ne zaman çıkacak sorusuna henüz net bir cevap verilmemiştir. Ocak 2021’de yapılacak lansman ile tanıtılması beklense de henüz kesin hiçbir şey bulunmamaktadır.

Ethereum ağının merkeziyetsiz bir sistemi tamamen benimsemesi amacıyla yapılan bu uygulama sistemde tam anlamıyla bir rekabet ortamına bağlı olarak kişilerin yetkilenmesini hedeflemektedir. İş kanıtı sisteminde çok sayıda madencilik havuzunun bulunması ve bu havuzların tek bir noktada birleşmesi merkeziyetsizlik açısından son derece sorgulanmaktaydı. Ethereum 2.0 ile tam anlamıyla merkeziyetsiz bir sistem kurarak kişilerin yetkilerinin tamamen bağımsız verilmesi sağlanacaktır.