• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ev Kredisi Şartları Neler

Ev Kredisi Şartları Neler

Bir eve sahip olmak, fazlası kişinin hayallerini süsler. Siz de bu hayale sahipseniz ama yeterli birikiminiz yoksa bankalardan kredi çekerek hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eskiden bankalar tüm kredi taleplerine ihtiyaç kredisi doğrultusunda cevap verirken geçmiş zamanki yürürlüğe giren konut kredisi sistemi (Mortgage) ile ev almak isteyenler hedefiyle kredi almak çok daha kolay hale geldi. Size en uygun kredi tavsiyelerini karşılaştırmak hedefiyle ekonomibankasi.com ile Kredi Teklifleri hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Konut Kredisi Almadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Günümüzde ev almak isteyen kişiler, konut kredisi çekerek kira öder gibi mülk sahibi olabilmektedir. Bunun hedefiyle bankaların belli şartları bulunmakta ve bu şartlar bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kredi başvurunuzun onay şansını arttırmak istiyorsanız aşağıdaki maddelerden yararlanabilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenin. Bankalar hedefiyle en önemli detay budur. Kredi notunuz yeterli değilse bankadan konut kredisi alamazsınız.
Konut kredisi faizlerinin ve maliyet miktarlarının karşılaştırmasını yapın. Bunlar bankadan bankaya değişir. Faiz miktarları karşılaştırması hedefiyle kullanabileceğiniz fazlası uygulama mevcut.
Konut kredisi çekecekseniz kredi tutarının, ev bedelinin en çok % 80’i olacak şekilde verileceğini bilmeniz gerekiyor. Yani 100 bin TL’lik bir ev hedefiyle en çok 80 bin TL kredi çekebilirsiniz. Bazı bankalar, geri kalan tutarı ihtiyaç kredilerinden tahsis ederek size bir tavsiye sunabilir. Konut alacağınız projenin de eksik kısmı tamamlayacak kredi kampanyası bulunabilir.
Banka doğrultusundan konut kredisine uygun görülmek hedefiyle satın alacağınız konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifaki tapusunun bulunması gerekir.
Kredi miktarınız, gelir seviyenize ve eksper raporunun sonucuna göre belirlenmektedir. Yani evin değerinin çok olması halinde yeterli kredi çıkmayabilir.


Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? Şartlar Neler?
Konut kredisi, evin tüm değerini karşılamaz. Bu nedenle de ev alacakların bir miktar peşinata sahip olması gerekir. Tapu işlemleri sırasında tapu harcı gibi giderler de bulunmaktadır. Bu tür giderleri karşılamak hedefiyle aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz.

Peşinat hedefiyle ihtiyaç kredisi kullanmak
İpotek göstererek kredi kullanmak
Projelerin peşinat kampanyalarını araştırmak
Ev kredisi kullandıktan sonra peşinat kısmını tamamlamak hedefiyle ihtiyaç kredisi kullanacaksanız, bunu konut kredisi çekeceğiniz banka ile görüşmeniz yeterli olacaktır.İpotek gösterip kredi kullanmak hedefiyle kişinin gayrimenkule sahip olması gerekmektedir. Banka mülkü ipotekleyerek size talep ettiğiniz kredi miktarını verir ve böylece gerekli para taksitler halinde geri ödenmek üzere bankadan temin edilir.

Özellikle toplu konut projelerinde süre süre peşinat kampanyaları düzenlenir. Bu kampanyaları takip ederek peşinat kısmı ile alakalı proje sahibi ile bir anlaşma yapabilirsiniz.

Konut Kredisi İşlemleri Nelerdir?
Konut kredisi işlemleri çok kolaytir. Öncelik ile kredi uygunluğunu test etme hedefiyle online başvuru yapılabilir. Bankalar online başvuruları kısa sürede değerlendirmektedir. Online başvuru onaylandıktan sonra müracat edilen kredi şekline göre para hesaba hemen geçebildiği gibi bankalar ihtiyaç sahiplerini şubelerine davet edebilmektedir.

Nüfus Cüzdanı
İkametgah
Gelir Belgesi
Ancak bazı bankalar sizden ek belgeler talep edebilir. Bankadan bankaya değişebilen bu belgeler ile alakalı net bilgi almak hedefiyle şubeye gitmeden önce bankanızla iletişime geçebilirsiniz.