• ALTIN (TL/GR)
  810,17
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5705
  % 0,46
 • € EURO
  15,3771
  % 0,20
 • £ POUND
  18,3708
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,1365
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1771
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  552764,544
  % -2,92
 • BIST 100
  %

Evde Bakım Teknikeri Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Evde Bakım Teknikeri Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Evde Bakım Teknikeri Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Çağımızda bazı yeni meslek grupları insanlar tarafından bilinmemektedir. Bu yazımızda sizlere Evde Bakım Teknikeri Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Konusunu ele alacağız.

Evde bakım teknikerliği yaşlı bakım hizmeti son zamanlarda özellikle üniversite adaylarının merak ettiği meslekler arasında yer almaktadır. Sağlık sektörünün önemli mesleklerinden birisi olarak bilinen evde bakım teknikerliği sayesinde evden hastaneye gelemeyen yatalak hasta ve hastalar için evde bakım uygulanmaktadır. Uygulanan bu yöntemler sayesine hasta daha sağlıklı bir hale kavuşturulmaktadır.

Evde Bakım Teknikeri Nedir?

Evde bakım teknikerleri, genel olarak kamu kurum ve kuruluşlarında daha çok hastaların günlük olarak bakımlarını yapmakta olan kişiler olarak nitelendirilmektedir.

Burada daha çok hareket kabiliyeti sağlık problemlerinden dolayı kısıtlanmış olan hastaların günlük bakımını yapmalarının yanı sıra aynı zamanda fizyoterapi mesleği ve meşguliyet terapileri de başta olmak üzere bu yöntemleri uygulayarak sağlıklı bir vücuda kavuşmaları için uğraş vermektedirler.

Evde Bakım Teknikeri Ne İş Yapar?

Evde bakım teknikeri bu mesleği yapan evde bakım teknikerleri aynı zamanda hastayı rahatlatan, yataktan kaldırarak egzersizleri yaptırır aynı zamanda ilaç verir ve ekstra hastalıklar başta olmak üzere bakım yapabilen sağlık personelleri meslek grubunda yer almaktadır.

evde bakim teknikeri

Evde Bakım Teknikeri Nedir? Ne İş yapar? Ne Kazanır

Evde bakım teknikerleri aynı zamanda ilk yardım ve uygulama hasta odası düzenleme gibi unsurlar başta olmak üzere bu meslek grubu için önemli bir etkiye sahip gerekliliklerin hepsini düzenleyen kişidir. Tüm bu unsurlara baktığımızda hasta ile birebir iletişim çok önemlidir. Bu nedenle bu meslek grubuna olan ilgi de mesleğin gerektirdiği şartları taşıması ve eğitimin de iyi alınması gerekliliğini doğurmaktadır.

Evde Bakım Teknikeri Nasıl Olunur?

Evde bakım teknikeri olmak isteyen adaylar öncelikli olarak YKS sınavı dahilinde ilk oturuma katılmaları gerekmektedir. Burada diğer oturumlara katılmak için kişinin kararı olsa da teknikerlik mesleğini yapabilmek adına TYT testine katılmak önemlidir.

Burada istenen puanı alan 2 yıllık meslekle alakalı bölümleri tercih etmektedir. Özellikle Yaşlı Bakımı bölümü adı altında verilen 2 yıllık eğitimden sonra mezuniyetlerinin ardından Evde Hasta Bakımı Teknikeri unvanı ile diplomalarını almaktadırlar.

* Animasyon Sanatçısı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? hakkında bilgi almak için tıklayınız.

* İlginç Meslekler ve bilindik meslekler hakkında bilgi almak için tıklayınız